Kredi Almanın Yolu

Eşimin Kredi Notu Diğer Eşin Kredi Çekmesini Etkiler Mi?

16.05.2020
212
Eşimin Kredi Notu Diğer Eşin Kredi Çekmesini Etkiler Mi?

İnsanlar, farklı sebeplere bağlı olarak ihtiyaçları nispetinde bankalardan kredi çekme talebinde bulunmaktadır. Kredi çeken kişiler içerisinde özellikle karı-koca olanlardan, birisinin daha önce kredi çekmesi ve bu krediyi ödeyememesi veya gecikmeli ödemesi gibi durumlar baz alınarak belirlenen kredi notu düzeyi, diğer eşin kredi başvurusunda çekilecek kredi onay sürecini etkileyip etkilemeyeceği merak konusudur. Kısacası bu kredi notu, kredi talebinin olumlu değerlendirilmesi sürecinde az ya da çok etkisi bulunur

Kredi Notu Düşük Eşin Diğer Eş Tarafından Yapılacak Kredi Başvurularında Ne Kadar Etkilidir?

Kredi notu, bankalar tarafından 1 ile 1900 arasında puan aralığına göre farklı risk düzeyi ve risksiz olmak üzere değerlendirmelerin yapıldığı bir not olup; kişinin daha önce kredi başvurusu yapıp yapmadığı, kredi kartı kullanım bilgileri ve bunlara ilişkin ödemeler, ödemelerde gecikme olup olmaması gibi durumlar baz alınarak hesaplanır. Hesaplama sonucunda riskli (çok, orta, az riskli gibi) ya da iyi, çok iyi olarak sınıflandırılma yapılır.

Bu not düzeyine göre kredi talepleri olumlu ya da olumsuz etkilenmektedir. Bu bakımdan kredi başvurusunda bulunacak kişinin eşinin kredi notu, kredi başvurusunun olumlu ya da olumsuz değerlendirilmesinde etkisi olacaktır. Kredi başvurusu yapacak kişinin eşinin daha önce çekmiş olduğu bir krediden dolayı ödemelerin gecikmesi sebebi ile ya da ödenmemesi durumuna bağlı olarak yapılan yasal takipler, genellikle başvurunun olumsuz yönde sonuçlanması ihtimaline güçlendirir.

Tüm bankalar tarafından aktif yasal takipte olan kişiler hakkında devam eden süreçte, bu kişilerin kredi notu en riskli sınıfında değerlendirilir. Ancak yasal takip olmayan ve kredi notu düşük olan eşin bu durumu, diğer eşin kredi başvurusu değerlendirilmesi sürecinde başvuru yapanın borçlu olmaması ve gelirler göz önünde bulundurularak kredi sonucu olumlu olarak değerlendirilebilmektedir. Bankaların inisiyatifine ve belirledikleri kriterlere göre sonuçlandırılır.

Eşinin Kredi Notu Düşük Olan Kişinin Kredi Başvurusu Yaparken Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Kredi başvurusu yapacak kişinin, başvuruda bulunurken banka tarafından istenen gelir bilgileri ile ilgili belge ibraz ederken eşine ait özellikle de yasal takip sürecinde olan eşinin gelir düzeyi bu belgeler içerisinde bulunmamalıdır. Toplam gelir miktarı içerisinde bu hususa dikkat edilmesi önemlidir. Ancak bankalar sistemleri üzerinde bu durumu da görebilirler. Burada önemli olan toplam gelir kısmına eşinin gelirinin dâhil edilmemesi, aynı şekilde kredi notu düşük diğer aile fertlerinin de gelirlerinin dâhil edilmemesi dikkat edilmesi gereken bir husustur.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.