Kredi Almanın Yolu

ESBİS E-Esnaf Veritabanı Kaydı Nasıl Yapılır?

10.01.2020
401
ESBİS E-Esnaf Veritabanı Kaydı Nasıl Yapılır?

Buraya kayıt olmayı düşünen esnaf ve sanatkarın öncelik olarak E-Devlet şifresi edinmesi gerekmektedir. Bu şifreyi PTT Şubelerinden almanız mümkündür. Bunla beraber giriş için TC kimlik kartınız, mobil imzanız veya kullanıyorsanız elektronik imzanız olmalıdır. E-Devlete giriş yaptıktan sonra istediğiniz sayfaya erişebilmek için arama butonuna geliniz. Arama butonuna ESBİS veya Esnaf Sanatkar Bilgi Sistemi yazdıktan sonra sizi ilgili sayfaya yönlendirecektir. Buraya ulaşmanızın ardından sol menüde yer alan kısımdan kayıt sayfasına erişim sağlayarak ESBİS veri tabanı kayıt işlemini gerçekleştirmiş olursunuz.

ESBİS Kaydı

ESBİS kayıt işlemi ücretsiz şekilde yapılabilmekte olan bir işlemdir. Burada herhangi bir ücret ödenmemektedir. Bunun için yapacak olduğunuz iş yerinize ait ünvan değişikliği, sınıf değişikliği, terkin işlemleri, iş yeri telefonu, adres değişikliği, faks gibi hususlar için herhangi bir ödeme yapmıyorsunuz. Ancak tescil işleminiz bulunmaktaysa, şube sayısında ekleme ve çıkarma olacaksa veya kişi soyadı değişikliği bildirilecekse ücret ödeme durumu görülebilir.

2005 senesinden bu güne yürürlüğe girmiş yasadan sonra Türkiye’de 13 Esnaf ve Sanatkar Konfederasyonu, 81 Esnaf Sanatkar Sicil Müdürlüğü, 82 Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği, 3110 Esnaf ve sanatkar Odası ile 61 Birlik şubesi faaliyete geçirilmiştir.

ESBİS Nedir?

5362 sayılı yasaya göre 2005 senesinde yürürlüğe girmesiyle beraber bir çok konuya şeffaflık ve açıklık getirilmiştir. Bu konuda ülke genelinde yer alan esnaf ve sanatkarların tüm bilgileri ESNAF SANATKAR Bilgi Sistemi olarak bilinen ESBİS üzerinde tutulmaya başlamıştır. Gelişime açık şekilde olan bu sistemle birlikte istatistik olarak tüm rakamlara anlık olarak ulaşılmaktadır. Geleceğe odaklı yapılacak olan yatırım, destek ve çalışmalarda bu sistem ile şekillenebilmektedir. Burada esnaf ve sanatkarların sicilinin kaydı, kayıt başvurusu gibi maliyetlerinde önüne geçilebilmesi hedeflenerek, beklenilen seviyeye ulaşılmıştır. Esnafın tescil tadil ve terkin işlemlerinin de bu sistem üzerinden yapması mümkündür. Ticarete yeni atılmış olan bir esnafın tescili, ticaret üzerindeki durumunda değişiklik olan esnafın tadili ve ticari faaliyetine son vermiş olan esnafların terkini için ESBİS kullanılmaktadır. Sadece bunlara yaramayan bu sistem üzerinden esnaf ve sanatkarlara sicil gazete de yayımlanmaktadır.

Kullanılmakta olan ESBİS‘e ulaşabilen önemli bir sektör yer almaktadır. Bu konuda bakanlık birimleri, esnaf odalar ve birlikleri, sicil müdürlükleri, federasyonlar, konfederasyonlarla birlikte esnaf ve sanatkarlar bu sisteme ulaşabilirken taleplerini de yerine getirebilmektedirler.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.