Kredi Almanın Yolu

En Uygun Konut Sigortası Nereden Yapılır?

13.10.2021
84
En Uygun Konut Sigortası Nereden Yapılır?

Konut sigortası, halk arasında ev sigortası olarak da bilinir. Bu sigorta türü hem evinizi hem de evinizin içerisindeki değerli eşyaları teminat altına alan bir sigorta ürünüdür. Bu teminatlar arasında yangın, yıldırım, infilak, duman, dahili su, terör, fırtına, hırsızlık, elektrik hasarları, su basması gibi birçok durum yer almaktadır. Bu durumlardan kaynaklı olarak evinizin zarar görmesi durumunda yaptırdığınız konut sigortası ile evinizin aldığı hasarlar, teminatlar ve poliçenizde yer alan limitler dâhilinde karşılanır. Konut sigortası fiyatları her sigorta şirketine ve sigortanın kapsamına göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle konut sigortası teklif sürecinde sigorta acentelerinden alacağınız teklifler de farklı olacaktır.

Konut Sigortası Kapsamına Neler Girer?

Geniş kapsamlı bir sigorta türü olan konut sigortası, ev ve içindeki eşyaları, su baskını ve deprem gibi doğal afetlerden hırsızlık ve yangına kadar pek çok riske karşı korumaktadır. Bir konut sigortasının kapsadığı teminatlardan ilki yangındır. Tüm sigorta şirketleri konut sigortası için yangın teminatını sağlar. Yangın teminatı kapsamında, yıldırım ve yangın nedeniyle hasar gören eşyalar garanti altına alınır. Bunun yanında infilak ve yangından dolayı ortaya çıkan duman ve buharın sigortalı eşyalara verdiği hasarlar da karşılanır.

Konut sigortalarında da diğer sigorta türlerinde olduğu gibi ana teminatlar neredeyse aynıdır, fakat sigorta şirketlerine göre değişebilen ek teminatlar, güvence alanını daha da genişletebilir. Ek olarak tanımlanabilecek teminatlar arasında yıldırım, fırtına, kar ağırlığı gibi doğal afetlerin yanı sıra hırsızlık, taşıtların evinize çarpması, yakıt sızması gibi durumlar da bulunabilir.

Zorunlu olmayan konut sigortaları, isteğe bağlı olarak yaptırılırlar. Bunun yanında sadece ev sahipleri değil, kiracılar da konut sigortasından yararlanabilir. Evin sahibi olmasa da bir konutta yaşayanlar, eşyalarını bu sigorta ile teminat altına alabilirler.

Sigortambir üzerinden konut sigortası sorgulaması ve konut sigortası hesaplaması yaparak anlaşmalı sigorta şirketlerinin tekliflerini karşılaştırabilir, size en uygun poliçeyi kolayca satın alabilirsiniz. 22 farklı sigorta şirketinin ürünlerine kolayca ulaşabileceğiniz Sigortambir, sizin için uygun konut sigortasını bulmanızda en doğru rehber olacak.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

2