Kredi Almanın Yolu

En Ucuz Telefon Nereden Nasıl Alınır?

28.07.2020
1.679
En Ucuz Telefon Nereden Nasıl Alınır?

Günümüzde akıllı telefonların özellikleri bir yana hepsinin fiyatları neredeyse bir araba fiyatına yaklaşmış durumda. Yani ikinci el bir araç alabilecek kadar yüksek fiyata satılan telefonları tüketici bütçesine göre almak zorunda. Bu nedenle akıllı telefon ihtiyacı olan kişilerin sorguladığı husus en ucuz telefon nereden alınır başlığı ile sizlere bilgi vermek istiyoruz.

Ucuz Akıllı Telefon Alımı

Ucuz telefon alma arayışı içerisinde olan kişilerin ilk sorguladığı yer elbette dijital dünya internet Fakat burada da karşılarına nedense sürekli reklamlara sahne olan satış firmaları, online satış siteleri çıkıyor. Bu durumda tüketici ucuza mı alıyor yoksa pahalıya mı ayrımını yapamaz hale gelebiliyor. Bu durumdan şikayetçi olmaları onları haklı durumuna getiriyor. Aslında ucuz telefon diye bir şey yok diyebiliriz. Bunun sebebi en yüksek fiyat ile en düşük fiyat arasında büyük uçurumların olması. Bu kadar yüksek farkın oluşmaması ülke çapında satış mağazaları, internet siteleri üzerinde belli. Bu durumda tüketici almak istediği özelikteki ve markadaki telefonu alabilmek için yurt dışı fiyatlarını araştırmaya başlıyor. Sebep kulaktan dolma yurt dışında daha ucuza satılıyor olması. Özellikle yurt dışından getirilen akıllı telefonların sahte kopyaları olması tüketiciyi yine zor durumda bırakabiliyor. Bu anlamda kendi gözleri ile görerek almak, fiyatını ona göre ödemek en mantıklı adım.

İnternette Ucuz Telefon

İnternette yapacağınız aramalar sizlere ucuz telefon başlığının altında reklamları beraberinde getirirken fiyat karşılaştırması yapan sitelerde mevcut.  Bu sitelerde de son zamanlarda oluşan durum nedeniyle satış söz konusu ediliyor. Satışa konu ise küçük satış bayilerinin bu sitelere üye olarak komisyon karşılığı satışının gerçekleştirilmesi. Bu durum yine tüketiciyi zor durumda bırakan husus. Nedeni ise ucuz telefon alırken yine karşısına yüksek tutarlar çıkıyor olması.

Yurt Dışından Getirilen Telefonlarda Kayıt Zorunluluğu

Ucuz akıllı telefon alımı için yurt dışını tercih eden kişilerin karşısına kayıt yapılması çıkıyor. Burada telefonu getirdikten sonra kullanabilmeniz için 120 günlük bir süreniz bulunuyor. Bu süre sonunda telefon kullanıma kapatılıyor ve kaydının yapılması gerekiyor. Kayıt ise IMEI numarası ile yapılmak zorunda. Kayıt işlemi son yapılan çalışmalar neticesinde e-devlet üzerinden yapılabiliyor. Burada imei kaydet sayfası ile cihazınızın kaydını yapabiliyorsunuz ve tamamen dijital ortamlarda kayıtlar söz konusu. Burada ise kayıt yaptırmak isteyen kişilerin karşısına harç tutarı çıkıyor. Bu masraf sizin içi yüksek gelebilir. 2019 yılı harç tutarı 616,60 TL. Bu tutarın ödenmesi neticesinde kayıt işlemi tamamlanıyor.

Ucuz Telefon Satan İnternet Sitelerine Dikkat

Yurt dışından ucuz telefon alımı için yapılan çabaların başını yine internet siteleri çekiyor. Bu siteler üzerinden alım yapmak çok riskli. Nedeni ise kredi kartından yapacağınız ödemeye rağmen size telefonun gönderilmemesi. Burada mağdur edilen binlerce tüketiciden bahsetmek mümkün. Özellikle yakın komşu ülkeler üzerinden kurulan internet siteleri ile neredeyse yarı fiyatına satıldığı iddia edilen bir çok telefon ve benzeri elektronik ürünün dolandırıcılık amaçlı olarak yapıldığı biliniyor. Bunun için alım yaparken riskleri beraberinde getiriyor.

Gürcistan Ucuz Telefon Alımı İçin Alternatif Olabilir

Ekonomik olarak en uygun fiyatlarda akıllı telefon alımının özellikle ikinci elde Gürcistan ülkesi sınırları içerisinde olduğunu söylemek mümkün. Burada sizin yanınızda yol masrafı da ekleniyor olsa bile daha uygun fiyatlardan alınabiliyor. Sınır geçişi için kişilerin karşısına pasaport ve vize gibi bir husus çıkıyor. Fakat Gürcistan ile yapılan müzakereler neticesinde yapılan anlaşma neticesinde pasaport ve vizeye ihtiyaç duymadan ödeyeceğiniz düşük tutardaki giriş ücreti ile girilebilmesi mümkün. Buradan giriş yaparak, hem yeni bir ülke görme imkanı edinebilir hem de istediğiniz marka ve model telefonu çok daha ucuza getirebilirsiniz. Hem de görerek ve bilerek.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.