Kredi Almanın Yolu

En Ucuz Euro Nereden, Nasıl Alınır?

17.12.2021
4.681
En Ucuz Euro Nereden, Nasıl Alınır?

Türkiye’de oluşan döviz fiyatları kurumsal ekonomi platformlarına göre normalde aynıdır. Fakat serbest piyasa koşullarında alacağınız döviz tutarına bağlı olarak daha uygun fiyatlardan alınabilmesi de söz konusudur. En uygun fiyatlardan alım yapabilmeniz için en ucuz Euro nereden nasıl alınır bunu da iyi bilmek gerekir.

Ucuz Euro Alımı Mümkün mü?

Dünya ülkeleri arasında önemli bir yer edinen Euro, Avrupa Birliğinin ortak para birimi. Her ne kadar son yıllarda tahtı sallanıyor olsa da, bu para biriminin kullanımı devam ediyor. Elbette kullanımını kabul etmeyen ve kendi para birimlerini kullanan ülkelerde bulunuyor. Ülkemizin vatandaşı olarak yıllardır Almanya’da yaşayan milyonlarca türkün olması bu para biriminin önemini bir kaç adım öne alıyor. Çünkü parasını ülkede değerlendiren Türk vatandaşları ile ülkeye Euro girişinin ekonomiye sağladığı katkıları da bahsedersek bizler için önemli. Yatırım amaçlı olarak ta kullanılan bu para biriminin alınabilmesi için önümüzde bir çok kurumsal firmalar bulunuyor. Bu anlamda konu yatırım olunca elbette ucuz Euro nereden alınır sorusu beraberinde geliyor.

Döviz ticareti yapan yerler ile döviz büroları bankalar ucuz döviz alımının adresi olarak gösterilebilir. Elbette bu alımın uygun fiyatlardan sağlanabilmesi için belli zamanlarında takip edilmesi gerekebilir. Fakat serbest piyasa şartlarında da alım yapabileceğiniz en ucuz Euro sizin yatırımınız için önemli bir adım olabilir. Bu nedenle takibiniz için en uygun fiyat aralığı sizin en ucuz döviz alacağınız anlamına geliyor.

Kapalı Çarşıda Döviz ve Euro

Haberlere konu olan döviz fiyatlarının ana kaynağı geçmişten günümüze kadar Kapalı Çarşı. Buradaki hareketlilik belki canlı olarak görmemiş olabilirsiniz fakat ellerinde telefonlar ile döviz bürolarının çalışanları ile dolu dersek yanılmayız. Burada ayaklı borsa diye tabir edilen kişiler bağlı bulundukları döviz büroları adına çalışıyor. Geçtiğimiz yıllardaki gibi yoğun olmasa da ekonomi haberlerine yine buradan aldıkları son gelişmeleri açıklayan ayaklı borsa tabirindeki kişiler bulunuyor. Haber televizyonlarındaki yorumcular ve bankaların çalışanları gibi ekonomi uzmanı olarak eğitim almamış olmamalarına rağmen uzun yıllar burada döviz işlemlerine yön veren bu kişilerin tecrübesi de tartışılmaz bir durum. Kapalı Çarşı ve buradaki çalışanların takibinin ana amacı ise arayış içerisinde olan kişilerin ana hedefi en ucuz Euro alımı.

Kur Fiyatlarını Merkez Bankası Belirliyor

Döviz kurları Merkez Bankasınca belirleniyor ve hafta içi açıklanıyor. Burada açıklanan rakamlar tamamen gösterge niteliğinde piyasada oluşan talep ile fiyatlar düşebiliyor yada yükselebiliyor. Yani Merkez Bankası Euro kurunu açıklıyor olsa da bu kur fiyatı üzerinden işlem yapılmak zorunluluğu bulunmuyor. Bu da kişinin daha ucuz yada daha pahalıya Euro alım yapabilir anlamına gelir ki, en kısa yoldan bankaların fiyatlarına baktığınızda aradaki farkların oluştuğunu görebilmek mümkün. Burada alım ve satım makasları da önem arz ediyor.

Döviz Bürolarından Ucuz Euro

Alım yaparken pazarlık usulü işlem yapabileceğiniz mecralardan birisi döviz büroları. Buralardan alım ve satım için fiyatlar belli olsa da, sizin alım miktarı ve tutarlarınız göz önünde tutularak döviz büroları ile anlaşmalı işlem yapılabilmesi de mümkün. Bu duruma açıklık getirmek gerekirse Türkiye’de altın fiyatları da bellidir. Fakat alım yaparken sizin müşteri durumunuza göre kuyumcu esnafı belli tutarlarda indirim yapabilir. Bu durum Euro alımları içinde geçerlidir. Belli yüksek tutarlarda indirim söz konusu olmasa da burada bir indirim adı konulabilir.

Vatandaş En Ucuz Euro’yu Nasıl  Alabilir?

Dile getirmek istediğimiz aslında ucuz Euro söz konusu olmadığı. Fakat anlık olarak oluşan rakamlar ile bu alımı daha uygun fiyatlara çekilebileceği üzerinde durmak gerekir. Öncelik bu alım için iyi bir araştırmacı olmak gerekebilir. Bu araştırma işlemi de artık internet üzerinden gerçekleşiyor ki, anlık olarak tüm mecralarda oluşan fiyatların takibini yapabiliyorsunuz. En ucuz döviz satan banka buradan bulunabilir. Tüm bankalar elinizin altında. Fakat her bankadan alım yapabilmeniz için ayrıca yatırım hesabı açılması ve bu hesabının konusunun da Euro hesabı olması gerekir. Aksi takdirde çok ta ucuz olsa alım yapmanız mümkün olmaz.

Döviz Uygulamaları Önemli

Yatırım hesaplarının takibi için dijital ortamlarda akıllı telefon uygulamaları mevcut. Her bankanın olduğu gibi yatırım firmaları da bu uygulamaları tüketicilerin kullanımına sunmuş durumda. Bu uygulamalar eşliğinde verilen talimatlar ile istenilen seviyelere gelindiğinde size haber vermesi, yine bu rakamlara ulaşıldığında talebiniz olması halinde alım yapılabilmesi mümkün. Bununla birlikte satışı da verilen alarmlar eşliğinde yapabiliyorsunuz. Yatırım amaçlı olarak düşünüldüğünde ucuz dolar ve ucuz euro alınması kazancı çoğaltıyor.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.