Kredi Almanın Yolu

En Ucuz Araç (Otomobil) Alma Yolları, Nereden Nasıl Alınır?

17.12.2021
1.383
En Ucuz Araç (Otomobil) Alma Yolları, Nereden Nasıl Alınır?

Günümüzde teknolojik olarak kendilerinden beklenin fazlasını veren otomobiller yurt dışından ithal ediliyor olması nedeniyle yüksek vergiler sonrası çok yüksek tutarlardan satılıyor. Bu durum tüketicileri ikinci el araç alımına yöneltiyor olsa da, ikinci el araç alımında da fiyatlar beklenen düşük tutarlarda değil. Bu durum kişinin kendi bütçesine göre araç almasına neden olsa da, Türkiye de en ucuz otomobil alımının yolları da bulunuyor.

Ucuz Araba Almanın Yolları

Bayilerde kullanılmamış araç alımını elbette herkes istiyor ve talep ediyor. Fakat ücretleri nedeniyle yanına dahi yaklaşamayan büyük bir grup söz konusu. Bu kişilerin yüksek modellerde araçları daha uygun fiyatlara alma çabası zaman zaman gerçekleşiyor. Kazalı olan araçların düşük fiyatlarda olması kişileri cazip hale getiriyor olsa da, daha sonra satışı için zorlanacaklarından dolayı kazalı hatta boyalı araçların alımından uzak durmak isteniyor. Yurt dışında boyalı olması gereken taşıtlar ülkemizde orijinal olduğunu kanıtlayabilmek için boyanmadan satışa konu ediliyor. Bu durum çok tartışılır olsa da ülke genelinde boyasız, hasarsız, tramer kaydı olmayan araçların alımı makbul. Özellikle az km yapmış araçları tercih edenlerde olsa araç alımı için bir çok yol mevcut. Ucuz araba almanın yolları araç alımı için mantıklı bir adım olacaktır. Çünkü normal fiyatlarının yüzde 30 civarlarında daha düşük tutarlardan alınabilen yollar bulunuyor ki, bir çok kesim bu yollardan haberdar değil. Araç alımı ve satımı yapan kişilerin daha çok rağbet gösterdiği bu alım yolları tercihen kullanabileceğiniz adımlar arasında. Bu nedenle mutlaka alınmasa dahi araştırılması gereken bir husus.

İcradan Satılık Araçlar Ucuz

Türkiye’de ucuz araç alma normal şartlarda icralık ve hacizli durumda olan araçlardan geçiyor. Bu alıma son yıllarda teknoloji damgasını vurdu ve artık internet üzerinden de icralık araç alımı yapabiliyorsunuz. Bu alım için bazı şartları taşıyor olmanız gerekiyor ve özellikle araç için muammel bedelin ödenmesi şart. Bu ödeme işlemi oturduğunuz yerden internet bankacılığı üzerinden de yapılabiliyor olması kişilerin kolay araç alımı yapmasına neden oluyor. Adalet Bakanlığına bağlı İcra Malları E-İcra Satış portalı üzerinden tüm ülke genelinde şehir ve icra müdürlükleri üzerinden satışa konu olan icralık araç ve benzeri malları inceleme ve buradan ihaleye katılma imkanı bulunuyor. Uyap e-satış portal sayfasına giriş ile buradan taşıt ve diğer malların araştırılması ile alımına ilk adımı atabiliyorsunuz.

Bankalardan Satılık Araçlar

Bankalardan satılık araçlar da önemli. Çünkü taşıt kredisi ile alınan ve kredi borçlarının ödenememesi nedeniyle aracın sahibi konumunda olan bankalar bu araçları satışa konu ederek kredi borcunun tahsili yoluna gidiyor. Bu nedenle bankalarda önemli potansiyel durumunda. Devlet bankaları bu duruma farklı bir bakış açısı getirmiş ve Vakıfbank ile Ziraat Bankası aynı uygulama ile farklı olarak araç satışı yapıyor. Bir Diğer devlet bankası Halkbank ise Çekme Belgeli Araç ile satışa konu ediyor ki, buralardan çok daha uygun fiyata araç alımı mümkün hale getirilmiş. TEB araç satışlarını e-icra portalı üzerinden icra müdürlükleri aracılığıyla satışa çıkarıyor. Diğer bankalardan Yapı Kredi Bankası ve Garanti Bankası ise yine banka bünyesinde sitesinden ilan ettiği araçları ihale yöntemi ve pazarlık usulü ile satıyor. Bunun için iyi bir araştırma gerekiyor.

Bankalardan satılık araç alımı için ayrıca vergi ödemesi yapmıyorsunuz. Bankanın size verdiği dekont ise fatura yerine geçiyor. Burada yatırdığınız teminatlar ise ihaleyi kazanmanıza rağmen aracı satın almadığınız zaman bankaya irat olarak kayıt altına alınıyor. Ucuz araç almak isteyen kişilerin bu nedenle bankalara tercih ederken araştırmasını Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Garanti Bankası ve Denizbank üzerinden yoğunlaştırması gerekir. Zira bu bankalardan ikinci el araç satışı sürekli güncelleniyor. Halkbank’tan satılık Çekme Belgeli araç satışı diğer ilgi gören yollar arasında.

Ziraat Bankasından Satılık İkinci El Araçlar

Devlet Bankası Ziraat Bankası internet sitesi üzerinden satışa konu olan araçların ilanını yaparken, aracın fotoğrafı, ekspertiz raporu ile bilgilerini yayınlama yoluna gidiyor. Burada belirlenen muhammen bedel üzerinden teminat yatırılması ile size verilen kullanıcı adı ve şifre sonrası dijital ortamda ihaleye katılıyorsunuz. Bu ihalenin süresi bulunuyor ve süre sonunda araca bir teklif veren olmazsa sizin teklifiniz üzerinden araç sahibi olabiliyorsunuz. Bankanın ihalesine katılım sonrası aracı alamaz, ihaleyi başka birisi kazanırsa yatırmış olduğunuz teminat tutarı da size iade ediliyor.

Vakıfbank’tan Satılık İkinci El Araçlar

Ziraat Bankasında olduğu gibi Vakıfbank’ta aynı yol üzerinden isteyen kişileri ucuz araba sahibi yapıyor. Yatırdığınız teminat sonrası araca internet üzerinden fiyat veriyorsunuz. İhale bitimine kadar bir başka birisi daha teklif verirse ihale uzuyor. Fakat teklif gelmese araç sizin oluyor ve aracın kalan tutarını da bankaya yatırarak aracınıza kavuşuyorsunuz. Burada araçlara belirlenen fiyatlar normal fiyatların altında olması nedeniyle tercih sebebi oluyor.

Gümrükten Satılık Araçlar

Ucuz Araç alımının diğer bir yolu ise Gümrük kapılarında bulunan ve miadının dolması ile satışa çıkarılan araçlar. Kaçak getirilen, suç unsuru taşıdığı için alı konulan bir çok araç kullanılmamış olmasına rağmen gümrük kapılarında uzun yıllar bekleyebiliyor. Sahipleri tarafından gerekli şartların yerine getirilmemesi nedeniyle iadesi yapılmayan araçların alımı için internet sitesinden araştırma yapabiliyorsunuz. Zira burada araç dışında bir çok ürününde satışa konu edildiğini görebilirsiniz. Tasiş olarak adlandırılan bu satış yöntemi e-ihale ile yine internet sitesinden yapılabiliyor. Buradaki araçları inceleyebilmek için Gümrük ve Ticaret Bakanlığının ilgili sayfasına giriş yapmanız yeterli oluyor. Ticaret Bakanlığı bu sistem için üyelik şartı arıyor ve kişilerin üye olması gereken hususlar arasında. En Ucuz Gümrükten satılık araç alımı sonrası karşınıza farklı masraflar çıkabiliyor. Bu nedenle şartnameyi de iyi incelemek gerekiyor.

Vergi Dairelerinden Satılık Ucuz Araç

Otomobilinden motorsikletine, kamyonundan vincine kadar bir çok araç satışına konu edilen bir diğer yerde illerde bulunan vergi dairelerinin satışa çıkardığı araçlar. Devlete olan borçların ödenmemesi neticesinde devlet tarafından alınan ve süresinin dolmasına kadar borcun ifası yapılmayan vergi ve diğer borçların tahsili için vergi daireleri araçları ihale ile satışa çıkarıyor. Bu satış tüm illerde bağımsız olarak yapılırken ilçelerde bulunan araçlarda il Vergi Daireleri tarafından satılıyor. Burada ihale için araçlar hakkında bilgi internet sitelerinde yer alıyor. İhale tarihleri veriliyor ki ilk tarihte satışa konu olmayan araçlar bir sonraki ihale sonrası pazarlık usulü ile satılıyor. Ucuz araç alımı yolları olarak değerlendirebileceğiniz bir husus olan vergi daireleri fiyat açısından yine çok uygun tutarlarda alabileceğiniz bir yol.

İcradan Satılık Araç Size Uyar mı?

İcra ve haciz gibi deyimler neticesinde araç alımı sizin kriterinize uymayabiliyor. Kişiler icralık araç alımına farklı bakıyor. Ağlayanın malı kimseyi güldürmez cümlesi ile yola çıkan bir çok kişi aslında aynı zamanda borçlu olan kişilere faydasının olacağını kestiremiyor. Yani siz istersiniz yada istemezsiniz. Fakat Türkiye’de türlü nedenlerde satışa çıkarılan hacizli araç satışı ve alımı yasal olarak yapılan bir mevzu. Tüm şartları göz önünde bulundurarak en ucuz araç alımı yapabilirsiniz.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.