Kredi Almanın Yolu

En Değersiz Para Birimi

23.11.2019
403
En Değersiz Para Birimi

Dünya ekonomisi genel olarak baz alındığında, ülkelerin kendilerine ait olan para birimleri arasında ciddi uçurumlar kendini gösterebilmektedir. Ülkelerin yönetim biçimlerinin yanı sıra üretim politikaları ülkelerin para birimlerini doğrudan etkilemektedir. Aynı zamanda da ülkelere yapılacak olan yabancı yatırımlar da ülkelerin para birimlerine bağlı kur değişimlerinde önemli bir etken olarak sayılabilmektedir. Ülkeler arasındaki ani bir gelişme de ülkelerin para birimlerinin değerlerinin dalgalanmasına neden olabilmektedir. En değersiz para birimi içerisinde dahi bu tip dalgalanmalar görülebilmektedir. Bu tip para birimi rakamları aynı zamanda da halkın refahının da göstergesi olarak tanımlanabilmekte olan sayısal veriler olarak adından söz ettirmektedir.

Dünyanın En Değersiz Para Birimi

Okunmalı : En Değerli Para Birimi Sıralaması

Para kavramı, ülkelerin uluslararası piyasadaki etkisini de gösteren temel etmenler arasında yer almaktadır. İhracattan çok ithalata yönelen ülkelerin de para birimlerinin fazlasıyla düşük seviyede seyrettiğine tanıklık edebilmek mümkün olmaktadır. Bu şekildeki bir ticaret ve gümrük politikasına sahip olan ülkelerin, para birimlerinin giderek değerlerinin düşmesi ve global piyasada saygınlığını kaybetmeleri durumu söz konusu olabilmektedir. Ancak en değersiz para birimi kapsamında varlık gösteren ülkelere ucuz işgücü nedeniyle birçok büyük firmanın yöneldiği de söylenebilmektedir. Masrafların ve maliyetlerin son derecede düşük tutulması adına bu şekilde bir girişim içerisinde yer aldıkları da ifade edilebilmektedir. Böylelikle kendi kar marjlarını düşünerek, bu şekilde hareket ettikleri de ifade edilebilecek olan bir durumdur.

Okunmalı : En Değerli Para Birimi

Dünya üzerinde 200’den fazla para birimi bulunsa da en değerli ile en değersiz para birimi arasında adeta bir uçurum bulunmaktadır. Genel olarak Afrika ve Uzakdoğu ülkelerinin para birimleri düşük değerde seyretmektedir. Bunun sebebi olarak ise sektör çeşitliliğinin olmaması, ihraç edilen ürünlerin bulunmaması ve herhangi bir teknolojik faaliyetin yer almaması olarak sayılabilmektedir. Değersiz para birimine sahip olan ülkelerin, dünya politikasında da söz hakkı bulunmamaktadır. Genel olarak değerli para birimlerine sahip olan devletlerin çatısı altında yönetimlerini devam ettirmekte olan hükümetlerden ibaret olarak görülebilmektedirler. Halkın yaşam statüsü de son derecede düşük olmakla beraber, refah seviyelerinin diğerlerine nazaran az bir konumda olduğu ifade edilmektedir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.