Kredi Almanın Yolu

En Değerli Para Birimi Sıralaması

22.11.2019
573
En Değerli Para Birimi Sıralaması

Para birimleri, global piyasa ekonomisinde, ülkelerin genel mali durumlarını ortaya koyan rakamlar olarak adlandırılmaktadır. Ülkelerin siyasi ve ekonomik yapıları hakkında bilgi veren temel etmenlerden bir tanesi olarak adlandırılmaktadır. Aynı zamanda da en değerli para birimi sıralaması, üretimde lider olan ülkeleri de ifade eden sayısal veriler olarak da görülebilmektedir. Bu ülkelerin düzeyli ve belirli bir programa uygun olan mali ve ticari politikaları sayesinde para birimlerinin diğerlerine nazaran daha yüksek olduğu görülebilmektedir. En değerli para birimi sıralaması kapsamında üst seviyelerde olan ülkelerin vatandaşlarının refah seviyesi de yüksek olarak adlandırılabilmektedir.

Okunmalı : En Ucuz Altın Nereden nasıl Alınır?

En Değerli Para

Para birimlerinin değer sıralamaları, ülkelerin gelişmişlik düzeylerini de göstermektedir. Bu kapsamda en değerli para birimi sıralaması durumunun şu şekilde olduğu söylenebilmektedir.

  1. Kuveyt Dinarı = 18.35 TL
  2. Bahreyn Dinarı = 14.83 TL
  3. Umman Riyali = 14.52 TL
  4. Ürdün Dinarı = 7.89 TL
  5. İngiliz Sterlini = 7.31 TL
  6. Cayman Adaları Doları = 6.71 TL
  7. Avrupa Birliği Euro’su = 6.27 TL
  8. İsviçre Frankı = 5.59 TL
  9. ABD Doları = 5.59 TL
  10. Kanada Doları = 4.19 TL

Para Birimlerinde Değer

En yüksek para birimine sahip olan Arap ülkelerinin herhangi bir üretime sahip olmamalarına rağmen bu denli yüksek bir para birimine sahip olmalarının temel nedeni olarak yeraltı kaynakları söylenebilir. Dünya genelinde en önemli rezerv olarak adlandırılan petrolün Ortadoğu bölgesinden çıkmasından ötürü, sürekli olarak talep çekmektedir. Doğrudan da alıcısını bulan petrol rezervlerinin, Arap ülkelerinin gelişimine fazlasıyla katkı sağladığı da söylenebilmekte olan bir durum olarak ifade edilebilmektedir.

Okunmalı : Önümüzdeki Süreçte Altın Fiyatları Ne Olur?

Cayman Adaları ve İsviçre’nin Dünya genelinde banka hizmetleri vermesi ve gizliliği esas alan ülkeler olarak adlandırılmasından ötürü, para birimlerinin değerinin son derecede yüksek olduğu söylenebilmektedir. En değerli para birimi sıralaması içerisinde bu iki ülkenin yer almasının temel nedeni budur.

Diğer Avrupa ülkeleri ve ABD’nin para birimlerinin yüksek olmasının sebebi ise dış ticaret hacimlerinin diğer ülkelere nazaran daha aktif bir biçimde gelişmiş olmasından kaynaklıdır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.