Kredi Almanın Yolu

Emtia Nedir, Emtia Çeşitleri Nelerdir?

23.12.2019
448
Emtia Nedir, Emtia Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde insanların geleceğe yönelik isteklerini gerçekleştirme arzusuyla elinde bulundurduğu bir miktar parayı değerlendirmek amacıyla yaptığı eylemlerden biri yatırım yapmaktır. Birikim kavramı harcanan paranın ardında kalan miktarla gerçekleşiyor olsa da birikmiş paranızı ekonomiye katkı için dolanıma sokmak yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biridir. Yatırımcıların en önemli isteklerinden biri ellerinde bulunan likit değer kaybının en az olduğu ve risk durumunun ortada olmadığı yatırım faktörlerine ulaşmaktır. Yatırım enstrümanlarının kur ve faizde oluşabilecek dalgalanmalardan etkilenmediği yatırım sektörünü bulmak onlar için en önemli ihtiyaçtır. Tabii bu konuda yatırım yaparken riskin olmadığını söylemek ahmaklık olacaktır diyebiliriz. Riskin az olduğu yatırım enstrümanı ise emtia alış – satış işlemidir.

Emtia Nedir?

Paranın kullanılmaya henüz başlanmadığı dönemlerde insanların birbirleriyle yaptığı ticaretlerde aktif rol oynayan faktör değiş – tokuş işlemiydi. Bu yöntem şu şekilde; ihtiyacınız olan malı birinden alırken ona karşılığında ihtiyacı olan bir malı vermek olarak işlemektedir. Artık insanlar bu yol ile ticaret yaparken ticaretin neredeyse durma noktasına gelmesi farklı ödeme yöntemlerinin ortaya çıkmasına sebep oldu. İlk olarak altın, gümüş gibi değerli madenler ortaya çıktı ve ödeme yöntemi olarak bunlar kullanıldı. Bu durum sürekli yaşanan hırsızlık olayları sebebiyle çok uzun sürmedi. Son olarak ise ticarette kullanılmak üzere altın para adı verilen kağıtlar ortaya çıktı. Bu kağıtların üzerinde kişinin ne kadar altını olduğuna dair bilgiler yazmaktaydı.  Bu kağıtların günümüze kadar gelişerek gelmesi kağıt paraları daha kullanışlı hale getirmiştir. Emtia ise altın ve gümüşe benzer değerli madenler, kahve ve kakao gibi zor bulunan tohumlar ve bunlar gibi değerli maddeler ile ticaret yapmaya deniliyor. Bu durumu özetlemek gerekirse paranın dışında yatırım alan birçok fiziksel ürün emtia adı altında listeleniyor.

Emtia Çeşitleri Nelerdir?

İnsanların karşılıklı olarak ticaret yaparken kullanabileceği tüm mallara emtia denir. Günümüzde altın ve gümüşe benzer değerli madenler emtia olarak kullanılıyor olsa da enerji kaynakları da emtia yatırımları alanına girmektedir. Herhangi bir bölgede nadir bir şekilde yetiştirilen ürünler değerli emtia olarak bilinmektedir. Emtia piyasasında çok kolay işlem yapabileceğiniz emtia çeşitlerinden biri de hammaddelerdir. Emtia yatırımları, fiziksel bir mala yatırım yapmak anlamına geldiği için internet üzerinden yapılan emtia yatırımları herhangi bir şekilde el değiştirmemektedir. Fiziksel olarak yapılan satışlarda ise depolarda saklanma imkanı bulunmaktadır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.