Kredi Almanın Yolu

Emin Evim ile Banka Kredisini Karşılaştırma (Arasındaki Fark)

28.02.2020
1.266
Emin Evim ile Banka Kredisini Karşılaştırma (Arasındaki Fark)

Konut alımında tüketicinin gözü faizsiz kredi kullanımında. Bunun için farklı yollar bulunuyor olsa da sık sık reklamlara konu olan Emin Evim ile düşük taksitler ile faizsiz kredi alımını merak edenimiz de yok değil. Bu anlamda Emin Evim ile Konut Kredisi arasındaki farkı çözmeye çalışan tüketicileri mevcut alım halinde neler bekliyor hep beraber bakalım.

Her ne kadar faizsiz, masrafsız diye tabir ediliyor olsa da maddi alımların kaynağına sebep olan tüm aracıların bir çıkarı bulunur. Bu çıkar olmadan kimse size bedava alım işi, borç verme gibi destek yoluna gitmediği gibi sizde bulamazsınız. Elbette birinci derece akrabanız değilse.

Emin Evim Nasıl Konut Sahibi Yapıyor?

İçindekiler

Faizsiz, peşinatsız ev almak isteyenlerin adresi Emin Evim ile banka kredileri arasındaki farkı göremeyenlerden birisi olabilirsiniz. Ana fikir kira ücreti karşılığında ev satın almak. Hatta bu ev için hiç peşinat ödememekte taahhütlerin içerisinde yer alıyor. Fakat henüz evi olmayan ve almak isteyenlerin inanmakta zorlanacağı bu hususun mimarı Emin Evim aslında bir sosyal dayanışma örneği. Bu dayanışmanın ana kaynağı ev sahibi olmak iken bütçelerinin düşük olması nedeniyle istedikleri evi alamamaları. Hatta alıma konu olan sadece ev değil bunun için arsa, ofis, dükkan yada taşıt olabiliyor.  Burada başvuru yapılmasında kişinin ödeyebileceği taksit tutarı üzerinden bir gruplandırma söz konusu. Örneğin aylık bin lira ödeyebiliyorum diyorsanız bu tutarı ödemeyi taahhüt edenlerin grubuna isminizi yazdırmış oluyorsunuz. Bu grubun aylık birikimi ile bir ev satın alınıyor ve bu ev de Noter gibi güvenilir bir kurumun huzurunda çekiliş ile bu gruptaki birisine sırayla çıkıyor.

Örneğin 100 bin liralık bir ev alacaksanız 100 kişilik bir gruba dahil oluyorsunuz. Çekilen çekiliş sonrası ise size 1 veya 100 arasında bir sıralama çıkıyor. Bu sıralamaya göre de size sıra geldiğinde bulduğunuz evi faizsiz almış oluyorsunuz. Fakat her ay bin lira ödüyorsunuz 80. Ayda çekiliş size çıktı. Aradan geçen zaman içerisinde ödediğiniz bin lira ne oluyor, bu süre sonunda alacağınız 100 bin liralık evin fiyatı ne olacak? Burada faiz ödemeyim derken arada oluşan fiyatlar neticesinde nasıl bir yapacağınız yatırımdan ekonomik olarak kazançlı mı çıkacaksınız yoksa zararlı mı? Bunlara cevap verilmesi gereken hususlar oluyor. 28 yıldır hizmet veren Emin Evim ile ev sahibi olan binlerce kişiden bahsetmek mümkün. Yani sonuçta ev sahibi yapıyor. Ama yarın firmanın başına neler geleceği, yatırdığınız paralar için verilecek teminatlar var mı bunlarda araştırılması gerekir diye düşünüyorum.

Önemli Soru

Şimdi düşünün. Beş yıl önce bu sisteme girdiğinizde ikamet ettiğiniz bölgede 3+1 yaklaşık 100 m2 evin fiyatı 100 Bin Lira idi. Aradan geçen beş yıl içinde siz toplam 60 bin lira ödediniz. Bugün yine aynı şartlardaki evin fiyatı güncel olarak 300 bin lira oldu. Bugün size 100 bin lira verseler bu 300 bin liralık evi alabilecek misiniz? Ödediğiniz para yerinde sayıyorken alacağınız evin fiyatı yukarılara tırmanıyor. Peki bunu konut kredisi ile almış olsaydınız ne olurdu?

Banka Kredisi İle Ev Alma

Bankadan tahsisi konut kredisi ile ev alımında olay biraz daha farklı oluyor. Güncel olarak bir faiz oranı var ve bu oran üzerinden ödeme planı çıkarılıyor. Bu ödemelerin üzerine Kredi Tahsis ücreti, ipotek tesis ücreti, Ekspertiz ücreti ve vergiler ödemek zorundasınız. Tabi bunun yanında faizi ekstra oluyor. Bu durumda güncel fiyattan ev sahi oluyorsunuz, evinize sıra beklemeden hemen yerleşiyorsunuz, arada geçen zaman için ayrıca kira ödemesi yapmıyorsunuz ve geçen süre içinde evinizin değer kazanması sizin kar ediyor olmanız anlamına geliyor. Arada ödeyeceğiniz faiz tutarının yükü size ne kadar olur onu hesaplamak gerekiyor.

Örnek Hesaplama

Beş yıl önce konut kredisi faizleri 0,83 seviyelerinde idi. 100 bin liralık konut alımı için 80 bin lira kredi kullanıyorsunuz. Burada 20 bin liranızı peşin ödemelisiniz. 80 bin lira için 10 yıl geri ödeme taksitleriniz yaklaşık 1.100 TL civarlarında oluyor. 10 yılın sonunda ödeyeceğiniz tutar 132 bin lira. Bu kredi için yaklaşık 52 bin lira faiz ödüyorsunuz. Ama kendi evinizdesiniz ve evinizin değeri 10 yılın sonunda ne kadar olacağı tahmin. Fakat almış olduğunuz tutarın katları olacağı kesin.

Peki faizsiz konut kredisi kullanmadan ev alacak olsaydınız ve size en azından çekiliş ile yarısında ev alma imkanı verilecek olsaydı örneğin 400 TL kira ödüyorsanız 24 bin lira kira ödeyecektiniz. Vermiş olduğunuz taksit tutarlarının toplamı olan 60 bin lira enflasyona yenik düşecekti ve eriyecekti. Ve bu arada almak istediğiniz 100 bin liralık evinizin değeri de yükseleceğinden bu fiyatla alamayacaktınız. Fakat İslami kurallarımıza göre faize bulaşmadan da ev sahibi olacaktınız. Bununla birlikte peşin alım tutarı Emin Evimde de oluşabiliyor. Bununla birlikte sekretarya masrafları gibi hususlar ile karşılaşıyorsunuz. Bu nedenle şartlar iyi araştırılmalı diye düşünüyorum.

Bunun için maddi açılar ile Emin Evim ile Banka kredisi karşılaştırma yapıldığında maddi olarak konut kredisi kullanımının daha avantajlı olduğunu söylemek yanlış olmaz.


Yorumlar
  1. Şehnaz dedi ki:

    Yani faizsiz alım için alternatif olabilir. Fakat maddi olarak bir getirisi olup olmadığı tartışılır diye düşünüyorum