Kredi Almanın Yolu

Ehliyet Nasıl Yenilenir? Gerekli Belgeler

06.04.2021
702
Ehliyet Nasıl Yenilenir? Gerekli Belgeler

Krediyolu.com – Yeni yasa gereği ehliyetler belli dönemler sonunda yenilecek. Bu süre zarfında kişilerin yapması gerektiği hususlar ve gerekli belgeler bulunuyor. Mevcut ehliyetlerin yenisi ile değiştirilmesi, kayıp çalıntı durumlarında yeni ehliyet alınması ya da ilk kez ehliyet alacaklar için bilgi paylaşımı yapmak istedik. Yapacağımız bilgiler tamamen güncel ve 2021 yılına uygun olarak hazırlandı. Bu anlamda merak ettikleriniz için makalemizi okumaya devama edin lütfen.

Eski Ehliyetleri Yenilemek İçin istenilen Belgeler

 • Sizin olduğunuzu ibra edecek kimlik, pasaport
 • Eski Ehliyetiniz (Sürücü Belgeniz)
 • Sağlık Raporunuz (Olumlu olmalı. Sürücü olur sağlık raporu)
 • Bir adet biyometrik fotoğrafınız
 • Ehliyet yenileme harcınızı yatırmanız gerekiyor. (Nasıl Yatırılır) Sürücü belgesi için harç tutarı 2 TL Polis vakfı 13 lirada değerli kağıt bedeli olmak üzere 15 liradır.
 • Kan Grubu belgenizin beyanı

Nüfus müdürlüklerine yeni ehliyet alımı için başvurunuzda istenilen belgeler bunlar olsa da, nüfus daireleri sistemden sizin bazı bilgilerinize de ulaşmaktadır. Örneğin buradan Adli sicil kaydınıza ulaşılır. Aynı zamanda sizlerin parmak izi de alınarak sisteme kaydedilir. Nüfus cüzdanı alımı yapmışsanız ve parmak izi tanımlamışsanız ikinci kez bir parmak izi alınmaz.

Yıpranan Ehliyetlerin Yenisi İle Değiştirilmesinde İstenilen Belgeler

Eskimiş, yıpranmış ve okunamayan ehliyetlerin değiştirilmesi için ayrıca bir belge talebinde bulunulmaz. Eski ehliyetleri yenilemek için istenilen belgelerin aynısı istenir. Yukarıda açıklanan belgeleri inceleyiniz. Burada tek fark yıpranan ehliyetiniz yeni ehliyetinizi ise bunun için ödeyeceğiniz masrafın 196 lira olduğudur. Yani eski ehliyet için 15 lira öderken yeni yıpranan ehliyetinize 196 lira ödemek zorundasınız. Buradaki tutar da Polis vakfı için 30 değerli kağıt bedeli de 166 liradır.

Kaybolan Ehliyetlerin Yenilenmesi İçin İstenilen Belgeler

Yukarıda açıklanan belgelerin tamamı bunun için de istenilmektedir. Kayıp olması halinde kaybedilen eski ehliyet ise yine 15 tL yeni ehliyet ise 196 TL masrafınız oluşur.

Ehliyet Yenileme Nasıl Yapılır?

Eski ehliyetlerinizi yenisi ile değiştirmek, ilk kez ehliyet almak, mevcut ehliyetin kaybı veya çalınması ile yıpranması halinde, süresi dolan ya da soyadı değişikliğine dair değişiklik isteyen kişilerin sürücü belgelerini yenileme işlemi Nüfus Müdürlüklerinde yapılmaktadır. Nüfus müdürlükleri yoğun çalışma temposu içerisinde olduğu için randevu alınarak yapılmasında fayda vardır. Randevular internetten ve Alo 199 ile yapılabilir.

Mutlaka Okunmalı : Randevusuz Sürücü Belgesi Nasıl Alınır?

Ehliyet Yenilemede Randevu Zorunlu mu?

Ehliyet alımlarında randevu almak zorunlu değil. Zira Beklemek ve vakit kaybetmemek adına randevu alınmasında fayda olacaktır. Çünkü nüfusun yoğunluğuna göre bazı Nüfus daireleri çok tempolu bir çalışma içerisinde. Bunun için gittiğinizde kendinize sıra bulamayabilirsiniz. Bu nedenle randevu alınması mantıklı bir adım olacaktır.

İlk Kez Ehliyet Alımında İstenilen Belgeler

İlk kez ehliyet sürücü belgesi alıyorsanız bunun için bir dosyanız bulunuyor. Bu dosyanızı ve sertifikalarınızı sürücü kursundan alıyorsunuz. Alacağınız randevu ile birlikte ehliyet harcınızı da ödemeniz gerekiyor. Tüm bunları tamamladıktan sonra randevu saatinde nüfus müdürlüğüne gidiyorsunuz. Burada bekleme yaşamak zorunda kalabilirsiniz. Burada işleminiz biraz uzun sürebilir. Burada sizden istenilecek belgeler şunlar;

 • Sürücü kursundan alacağınız dosyanız ve sertifika
 • Kimliğiniz (nüfus cüzdanı, pasaport)
 • Sağlık Raporu (Sağlık raporu özel hastanelerde dahil olmak üzere tüm sağlık birimlerinden alınabilmektedir. Aile hekimlerinden ücretsiz alabildiğiniz raporlar için Eğitim Araştırma Hastanelerine 75 Lira, Sağlık Kurulu raporu için 300 Lira, Devlet hastanelerinde ise tek hekim 50 Lira iken sağlık kurul raporu 200 Liradır. Özel hastanelerde ise bu rakamlar çok değişkenlik gösterir. )
 • Biyometrik Fotoğraf
 • Ehliyet harcınızın ödenmesi

2019 Sürücü Belgesi Harç Ücreti Ne Kadar?

Alacağınız ehliyetin sınıfına göre bir ücret söz konusudur. Bu ücretler ise şu şekilde;

 • A 1, A 2, A, F, H sınıfları için 203,40 TL
 • B sınıfı için 613 TL
 • C 1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE sınıfları için de 1023,20 TL’dir.

Ehliyet Alırken Sağlık Raporu Şart mı?

Ehliyet yenilemelerinde ve ilk kez alımlarda sağlık raporu şartı bulunuyor. Ayrıca alınan ehliyetler ile yenilenmesi için de yasal bir süre var. Bu süreler de şu şekilde;

 • M, A1, A2, A, B, B, BE,F ve G ehliyetleri 10 yılda bir,
 • C1, C1E, CE, C, D, D1E, D ve DE ehliyetleri ise 5 yılda bir değiştirilmek zorunda.

Ehliyet Harcı Masrafı Hangi Bankaya Yatırılıyor?

Devlet değerli kağıtların bedellerinin ödenmesi amacıyla vatandaşa her türlü kolaylığı sağlamış durumda. Bunun için en yakın bir ATM, banka şubesi, PTT şubesi, internet bankacılığı yada interaktif vergi dairesi ile kredi kartı üzerinden yatırabiliyorsunuz. Her banka ile anlaşma söz konusu. Ayrıca ATM den hesabınız olsun olmasın nakit olarak yatırım söz konusu. Ehliyet harcını kredi kartı ödemek için interaktif vergi dairesini kullanabilirsiniz.

Ehliyet Yenileme Son Tarih Ne Zaman?

Yeni ehliyetlerin dağıtıma başlanması ile 2016 yılında çıkarılan yönetmelik gereği son tarih 2020 yılı. Yani 2020 yılı son gününe kadar yapılması gerekiyor. Ehliyet yenileme son tarihi 31 Aralık 2020’dir. Bu tarihe kadar değiştirilmesi gerekir. Son güne bırakılması halinde yaşanan yoğunluk nedeniyle sorun yaşanabilir. Bu durumda süre uzatımı söz konusu edilebilir. Fakat şimdiden kestirmek elbette zor.

Biyometrik Fotoğraf

Yeni kimlik, ehliyet ve pasaportlar için biyometrik fotoğraf talep ediliyor. Bu fotoğrafın özelliği 5*6 boyutlarında olması ve arka fonunun beyaz olmasıdır. Vesikalık fotoğraftan farklıdır. Bu durumu fotoğrafçıların hepsi bildiği için üzerinde durmanıza gerek yoktur. Güncel olarak bir fotoğrafçıdan 20-30 lira civarlarında ücretle anlık olarak temin edilmektedir. Ehliyet, sürücü belgesi, yeni kimlik için bir adet biyometrik fotoğraf istenir. Bu fotoğraf sisteme yüklendikten sonra sahibine teslim ediliyor.

Ehliyet (Sürücü Belgesi) Hemen Verilir mi?

İşlemlerinizin kabul edilmesi ile sisteme işlenmesi sonrasında ehliyetiniz hemen teslim edilmiyor. Burada size verilecek ehliyetlerin basım merkezi Ankara. Basım merkezindeki yoğunluğa göre ehliyetiniz basılıyor ve PTT kanalıyla gelir. Gelme süresi yaklaşık 2 hafta olabilir. Bu süre yoğunluğa göre uzayabilir. PTT görevlisi adreste sizi bulamadığı takdirde bu ehliyetinizi başvuruda belirttiğiniz nüfus müdürlüğüne teslim eder. Buradan da kimliğiniz ile sonraki dönemlerde gidip alabilirsiniz.

Sürücü Belgesi Yerine Geçici Belge Veriliyor

İlk başvuru esnasında tüm işlemlerin kabul görmesi ile ehliyet basımı için sistem devreye giriyor. Burada size geçici bir sürücü belgesi veriliyor. Bu belge ile araç kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Fakat geçici belgenin kullanım süresi 15 gün ile sınırlı. Bu süre zarfında da ehliyetiniz size teslim edileceğinden çokta bir önemi yok.  Trafikte sorun yaşamamak adına bu belgenin yanınızda olması gerekir. Olmadığı takdirde ehliyetiniz olmadığı gibi cezai işlem uygulanabilir.

Ehliyet Alımında Sağlık Kurulu Ücretleri Ne Kadar?

 • Aile hekimlerince verilen sağlık kurulu raporu ücretsizdir.
 • Eğitim Araştırma Hastanesi tek hekim raporu 75 TL
 • Eğitim Araştırma Hastanesi sağlık kurulu raporu 300 TL
 • Devlet Hastanesi tek hekim raporu 50 TL
 • Devlet Hastanesi sağlık kurulu raporu 200 TL

Ehliyet nasıl yenilenir? Ehliyet alımında istenilen belgeler? Sürücü belgesi teslimi nasıl olur? Sağlık kurul raporu nereden alınmalı, raporun süresi var mı? Eski ehliyetlerde değişiklik neler? Gibi ve daha fazla sorunuzu aşağıdaki yorumlar bölümüne yazmalısınız. Editörlerimizin sorularımızın cevabını kısa zamanda sizlere vererek gerekli yönlendirmeleri yapacaklar.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.