Kredi Almanın Yolu

EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

17.12.2021
4.253
EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

Para gönderimine konu olan Elektronik Fon Transferi (EFT) farklı banka hesapları arasında para aktarımına deniyor. Bu para aktarma işlemi için mesai saatlerinin olması ve Merkez Bankasının onayı gerektiğinden gönderilen hesaba paranın hemen geçmesini beklemek yanlış olur. Bu onay sonrasında karşı bankanın havuzuna geçse bile hesaba geçmeyebiliyor. Bu nedenle de parayı bekleyen hesap sahibi eft sorgu işlemi yapmak istiyor. Para gönderimindeki EFT sorgulama işlemi yapılabilen bir husus olsa da; bu durum her banka için geçerli değil.

EFT Sorgulama Nasıl Yapılıyor?

Teknoloji gelişmesine ve bankalar için çok kolay bir işlem olmasına rağmen EFT sorgulama yollarının önüne engel konulması tartışılır. Burada kişinin parayı çekebilmesinden önce banka mevduat tutma çabasında da olabilir. Bu durum tamamen ticari kazanç adına atılmış bir işleyişte olabilir. Fakat her bankanın bu hizmeti vermiyor olduğunu hatırlatmakta fayda olacaktır.

EFT Sorgulama Gerekiyor mu?

Aslında açıklamak gerekirse gönderilen eft sorgulama işlemi yapmanıza gerek yok. Zira gönderdiğiniz iban yada hesap numarasının doğruluğu önemli. Eğer gerçekten doğru hesaba eft göndermişseniz burada gitmemesi mümkün değil. Zira yapılan eftlerin karşı hesaba geçmesi dakikalar ile sınırlı. Yine de bilgi edinmek isterseniz makalemizin devamını okuyabilirsiniz.

Hangi Bankalar EFT Sorgulama Hizmeti Veriyor?

EFT Sorgulama hizmeti veren bankaların başını devlet bankaları çekiyor. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank kişilere sorgu imkanları veren bankalardan. Bunların yanında İş Bankası, Garanti BBVA, QNB Finansbank ve ortağı konumundaki Enpara, Akbank, Yapı Kredi Bankası internet bankacılığı ve mobil bankacılık ve telefon bankacılığı sayesinde gerçek ve tüzel kişiliklere bu olanakları sağlayan bankalar.

EFT ile para gönderimi esnasında bankacılık sektörünün olmazsa olmazı bir dekont çıkarılmak zorunda. Burada yapılan tüm işlemlerin dökümü bulunur ve gönderici ile alıcı hesap ile ilgili bilgilere ulaşmak mümkün. Bu bilgeler arasında ayrıca EFT Sorgu Numarası bulunmaktadır. Bu numara sizin gönderilen paranın karşı hesaba geçip geçmediği konusunda sorgulama yapmada kullanacağınız önemli bir rakam. Bu rakam ile sorgulama yapıyorsunuz.

Telefon Bankacılığından EFT Sorgulama

Bu hizmeti alabilmeniz için öncelikli olarak hesabınızın telefon bankacılığı işlemlerine açık olması gerekiyor. Çünkü isteyen herkes bu hizmeti alamıyor. Bu hizmeti alabilmeniz için hesap açılışını banka şubesi yada internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Burada bankanızın bağlı olduğu numarayı aradıktan sonra ilgili menü ile canlı destek birimine bağlanmanız gerecektir. Bu bağlanma bilindiği üzere uzun zaman alabilen ve karışık bir işlem olabiliyor. Bu anlamda bağlanmada ve aramada sorun yaşamamak adına tüm bankaların ayrıntısına ulaşabileceğiniz telefon bankacılığı kategorisi üzerinden dilediğiniz bilgiye anında ulaşım sağlayabilirsiniz.

İnternet ve Mobil Bankacılığından EFT Sorgulama

Dijital dünyamızın vazgeçilemeyen bir unsuru olan internet bankacılığı tüm hizmetler için önemli bir yol. Bu yol sayesinde tüm taleplerimizi kendimiz yerine getiriyoruz. Burada karşı hesaba para geçip geçmediğini sorgulama imkanı maalesef bankalar için olmadığını belirtmekte fayda olacak. Çünkü kişilerin en çok sorguladığı durumlardan bir tanesi. Bu anlamda karşı hesaba para geçip geçmediğini anlayabilmeniz için hesap sahibinin internet bankacılığı kullanıyor olması ile giriş yaparak öğrenilebilir. Zira bu tür hizmeti alan kişilerin hesaplarına giren ve gönderilen paralar ile ödemeler hakkında SMS yoluyla bilgilerde ulaşmaktadır. Nitekim hesaba para girdiğinde kişi de bu durumun farkına varmış olacaktır.

Banka Şubesinden EFT Sorgulama

En klasik yöntemlerden birisi banka şubeleri üzerinden işlem yapmak. Bu anlamda EFT sorgu işlemini de banka üzerinden yapabilirsiniz. Burada verilen eft gönderim numarasına da gerek kalmayabilir. Nitekim parayı gönderen hesap sahibiyseniz TC numaranız, kimliğiniz ile müşteri temsilcisinden gerekli desteği alabilirsiniz.

Gönderilen EFT’nin karşı hesaba geçmesi aslında 10-15 dakika gibi bir süre alan işlem. Fakat bazı durumlarda para karşı bankanın ortak havuzuna geçmesine rağmen karşı hesaba geçmeyebiliyor. Bu durumda özellikle parayı gönderen kişi endişeye kapılıyor. Bunun en büyük nedeni ise paranın başka birinin hesabına geçme korkusu. Burada başkasının hesabına gönderilen para alınamayacağından bir çekincenin oluştuğunu belirtmek gerekiyor.

PTT EFT Sorgulama

Elektronik Fon Transferi sorgulama işleminin en kolay ve basit yolu PTT üzerinden gerçekleştirilenleri. Burada sorgulama işlemi için ziyaret etmeniz gereken sayfa e-devlet üzerinde. Burada e-devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra kimlik doğrulamanızı gerçekleştirmeniz halinde eft sorgu işleminin yanında ayrıca isme havale, sorgu ve iptal işlemlerini de gerçekleştirebiliyorsunuz.

Ziraat Bankası EFT Sorgulama

Burada size yardımcı olabilecek en büyük kolaylık Ziraat Bankası Telefon Bankacılığı. Burada aramanız gereken telefon numarası ile canlı destek bağlantısı sağlayabilmeniz için adımlar Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri sayfamızda açıklamıştık. Her ne kadar Ziraat İnternet Bankacılığı üzerinden karşı hesaba paranın geçip geçmediğini sorgulayamasanız da banka şubesi ve telefon bankacılığı sayesinde istediğiniz bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz.

Akbank EFT Sorgulama

Akbank Direkt üzerinden sorgulama imkanı bulunmayanlardan. Burada öğrenmek istiyorsanız yine yapmanız gereken banka şubesini ziyaret etmek olabilir. Bunun yanında Akbank Telefon Bankacılığı 444 25 25 ile sağladığınız ulaşım sonrası teknik destek alabilirsiniz.

Garanti BBVA EFT Sorgulama

Garanti BBVA Telefon Bankacılığı 444 0 333 Alo Garanti EFT Sorgulama işlemi için atacağınız ilk adım olabilir. Bunun yanında müşteri hizmetleri de yine aynı desteği verecektir. Fakat Bunun için yine sorgulama yapacak olan kişinin para gönderen hesap sahibi olması gerekir. Aynı durumda parayı alacak kişi de sorgulama imkanlarına sahip olanlardan.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.