Kredi Almanın Yolu

E-Haciz Nasıl Kaldırılır? (yapılandırma – taksitlendirme)

E-Haciz Nasıl Kaldırılır? (yapılandırma – taksitlendirme)

E-haciz son günlerde en çok duyduğumuz konulardan biridir. Çünkü Ekim ayından itibaren çok sayıda kişiye e-haciz geldi. Çeşitli borçların birikmesi ve ödenmemesi sonucunda pek çok kişinin kapısını çalan e-haciz, haciz işlemlerinin hem borçlu hem de alacaklının online olarak sürdürebilmesini sağlıyor. Herhangi bir trafik, kredi, mahkeme harcı ya da kamu borcunuz varsa size online olarak bildiriliyor. Peki, bu bildirme işleminden sonra e-hacizi nasıl kaldıracaksınız?

E-Haciz Uygulaması

İçindekiler

Ödeyemediğiniz bir borçtan sonra alacaklı olan kurum ya da kişiler belirli yerlere başvurarak, size bir ödeme emri gönderilmesini sağlar. Bu ödeme emrini aldıktan sonra en geç yedi gün içerisinde mal beyanında bulunmanız gerekiyor. Bunu yapmadığınız takdirde size bildirilen ödeme emri kesin hale gelir ve Vergi Dairesi’ne bildirilir. Vergi Dairesi de bu durumu Maliye Bakanlığı’nın gelir İdaresi bölümüne bildirir. Daha sonra bildirim merkezi ise bankaların genel müdürlükleridir. Bankalar bu bildirimleri aldıktan sonra istedikleri zaman e-haciz tutanağını size online olarak iletebilir.

Okunmalı : Hacizli Arabanın Üstünden Haczi Nasıl Kaldırabilirim?

E-Haczin Kaldırılması İşlemi

Öncelikle eğer ödeyecek durumda iseniz size yapılan ilk tebliğden sonra yedi gün içerisinde ödeme yapmanı gerekiyor. Ama diyelim ki hemen ödeyebilecek kadar nakit paranız yok. Bu durumda öncelikle borcunuzu taksitlendirme yoluna gidebilirsiniz. Bankadaki herhangi bir varlığınıza haciz gelmişse yine aynı şekilde taksitlendirme yapmaya çalışabilirsiniz. Önemli olan konu ilk yedi gün içerisinde hem alacaklılara hem de bankaya bir şekilde ödeme yapacağınızın bildirilmesidir. Taksitlendirme yoluyla borcunuzun vadesini yaymak yapılabilecek olan en iyi şeydir. İhmal edip bu işlemi çok aksatırsanız daha sonra hem borcunuz faizli olarak çok daha büyür, hem de bankanın gözünde daha riskli bir durumda kalırsınız.

Okunmalı : Banka borcundan icra geldi ne yapmalıyım?

Taksitlendirme ya da Yapılandırma

Taksitlendirme ya da yapılandırma yapmak çok büyük miktarda bir borç için mantıklıdır. Aynı şekilde küçük ya da büyük bütün borçlarınızı ihmal etmeden ve de çok geç kalmadan yapılandırma yoluna giderseniz çok daha rahat edersiniz. Böylece kara listeye girme ya da bankaların borcunu ödemeyenler listesinde yer alma gibi sorunlar da yaşamazsınız. Özellikle ekonomik kriz zamanlarında daha rahat kredi çekmek ve nakit bulabilmek için öncelikle size haczedilen borçları ödemeniz gerekiyor.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.