Kredi Almanın Yolu

E – Devlet Aracılığıyla Nüfus Kayıt Örneği Almak

23.12.2019
540
E – Devlet Aracılığıyla Nüfus Kayıt Örneği Almak

Günümüzde teknolojinin beklenmedik bir şekilde gelişim göstermesinin etkilerinden biri olan tüm işlerin kolaylaşması Türkiye’de E – Devlet platformunun aktif olarak kullanılmaya başlanmasıyla fark edilir hale geldi. Geçmişte herhangi bir belge ihtiyacı durumunda doğrudan ilgili kuruma bizzat başvuru yapmak gerekirken şimdilerde sadece bir tık kadar kolay bir şekilde belgeye sahip olabiliyoruz. Herhangi bir resmi iş olması durumunda sahip olmanız ve edinmeniz gereken kesin belgelerden biri Nüfus Kayıt Örneğidir. Bu belgeye sahip olmakta eskiye nazaran e – devletin kullanılmaya başlanmasıyla birlikte daha kolay hale geldi. E – Devlet Aracılığıyla Nüfus Kayıt Örneği Almak konusunda gerekli bilgilerin tümü sizlere bu yazımız aracılığıyla verilecek olup işlemleri doğru bir şekilde tamamlamanız için yardımcı olacaktır.

Nüfus Müdürlüklerinde iş yoğunluğuna neden olan ve bununla birlikte operasyonel maliyetleri bulunan nüfus kayıt örneği e-devlet şifresi ile kişisel olarak internet üzerinden alınabilen bir hizmet.

Nüfus Kayıt Örneği Nedir?

Nüfus Kayıt Örneği, nüfus dairesi tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kimlik, aile ve aile fertlerinin durumunu gösteren önemli bir resmi belgedir. Bu belge genel olarak Kamu Kurum ve Kuruluşlarında yapacağınız birçok işlemde sizlerden talep edilmekte olup alınması da bir o kadar kolaydır. Belge ailenin tüm fertleri hakkında bilgi veriyor olsa da kim adına düzenlenmiş olduğu da önemlidir. Herhangi bir kurum sizden nüfus kayıt örneği talep ettiyse onlara babanızın veya annenizin nüfus kayıt örneğini veremezsiniz. Bu duruma kesinlikle ve kesinlikle dikkat ediyor olmalısınız.

Nüfus Kayıt Örneği Nereden Alınır?

Yazımızın girişinde de söylediğimiz gibi e – devlet faktörünün hayatımıza giriş yapmasından sonra resmi belgelerin talebi çok daha kolaylaşmıştır. Önceki dönemlerde kişinin nüfus kayıt örneği alması için kaymakamlık içerisinde bulunan nüfus dairelerine gitmesi gerekiyordu. Bu durum artık tamamen ortadan kalkmış olup aşağıda belirtilen maddelerin takip edilmesi durumunda belge talebi kolaylıkla gerçekleşebilmektedir.

Nüfus Kayıt Örneğini E – Devlet’ten Almak

Bu işlemi gerçekleştirmek için buradan e – devlet sistemine giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından sisteme giriş yaparak kimlik doğrulamasını geçtikten sonra e – hizmetler bölümünde bulunan “Nüfus ve Vatandaşlık İşleri’ne giriş yapıp ardından “Nüfus Kayıt Örneği Belgesi Sorgulama” sekmesine girmelisiniz. Karşınıza yeni bir pencere açılacak ve bu pencerede onaylamanız gereken bir kutucuk olacaktır. Bu kutucuğu onaylayarak işlem yapmaya devam edebilirsiniz. Bu belgeyi nereye vereceğinize ve neden istediğinize dair size sorulan soruları cevaplayarak adımı tamamlayın. Son olarak bu onayı gerçekleştirince barkodlu bir şekilde karşınıza çıkacaktır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey oluşturduğunuz belgenin geçerlilik süresinin bir ay olduğu ve günlük olarak bir kez oluşturabildiğinizdir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.