Kredi Almanın Yolu

Döviz EFT Havale Olur mu? Döviz Gönderme Masrafları

01.01.2020
2.556
Döviz EFT Havale Olur mu? Döviz Gönderme Masrafları

Kişiler para gönderiminde EFT ve Havale yöntemini kullanıyor. Bu kullanım için TL kullanılması şart. Para transfer ücreti nedeniyle kişiler de döviz eft havale olur mu sorusunu soruyor. Nitekim döviz kurları üzerinden para aktarımı swift ile yapılabilir bir husus. Yani döviz eft havale işlemi mümkün olmasa da farklı yollardan gönderim yapabilirsiniz.

Döviz EFT – Havale Yapılır mı?

Döviz kurundan EFT olmuyor. Fakat bazı bankalar kendi şubeleri arasında döviz gönderiminde havale işlemi uygulayabiliyor. Yurt içinde yapılabilen bu hizmet yurt dışına gönderimlerde daha farklı. Öyle ki farklı bankalar arası döviz gönderiminde swift kullanmak zorundasınız. Yada diğer alternatif yolları olan Western Union ile de mesai saati, hafta içi veya tatili gibi sorunlar yaşamadan da aktarma işlemi yapabiliyorsunuz. Döviz transferi işleminde parayı göndereceğiniz hesap ayrıca vadesiz mevduat hesabı olması zorunlu.

 Döviz Gönderiminde Döviz Hesapları Açılması Gerekiyor.

Döviz kurundan EFT yada havale yapılabilmesi için parayı göndereceğiniz hesabında döviz kurları üzerinden açılmış olması gerekiyor. Bu anlamda hesap numaraları ve uluslararası numara olan iban numarası döviz hesapları içinde veriliyor. Burada para transferinde bu numaraları kullanıyorsunuz. Döviz EFT yapılması için internet bankacılığı üzerinden hızlı bir şekilde döviz hesapları açabiliyorsunuz. Burada kişinin bankada hesabının olması ve bu hesaba dair internet bankacılığının açılmış olması yeterli. Hesap açılışı sonrası buradan hesap numaranıza da ulaşabiliyorsunuz ki döviz transferi söz konusu edilebiliyor.

Döviz EFT Masrafları Ne Kadar?

Döviz transferi aşamasında oluşan masraflar TL üzerinden alınıyor. Yani dolar, euro yada diğer dünya para birimlerinin gönderimi için ödeyeceğiniz ücretlerin tamamı TL ile yapılıyor. Para transferinde kullanacağınız yöntem sizlerin ödeyeceği masraflara doğrudan etki ediyor. Paranızı swift ve Western Union ile göndermek isterseniz ödeyeceğiniz ücret tutarı artarken EFT ve sonrasında havale ile gönderim işleminde ücretiniz çok daha düşük oluyor. Yurt dışına para gönderimlerinde masraf çok daha yüksek oluyor. Örneğin düşük tutarlarda gönderim için gönderim tutarından fazla masraf ödeyebiliyorsunuz. Yani 50 Euro göndermek istediğinizde karşınıza çıkan masraf 60 Euro olabiliyor. Swift ücretleri ise 50 ile 100 TL arasında değişiklik gösteriyorken bu tutara göndereceğiniz miktar da doğrudan etki ediyor.

Müşteriye Göre Masraf Olabiliyor

Döviz gönderiminde müşterinin bankaya karşı ekonomik gücü ve özelliğine göre masraf ödememe durumu da olabiliyor. Yalnız bu durum başka bankalar arası olması halinde hatta yurt dışı olmasıyla uluslararası bir boyut kazanıyor ve araya giren farklı kurumlar neticesinde parayı gönderen kişiler daha yüksek ücretler ödemeye maruz kalabiliyor.

İnternet Bankacılığından Döviz EFT İzleme

Muhtemel Euro ve Dolar gibi döviz kurlarından para göndermek istediğinizde karşınıza bir zaman aralığı çıkıyor. Yani ülke içinde olduğu gibi anında karşı hesaba geçmesi söz konusu değil. Bu anlamda finans kuruluşları gönderilen paranın durumu hakkında bir sorgulama imkanı veriyor. Bu anlamda EFT Sorgulama başlıklı yazımızdan faydalanabilirsiniz. Sorgulamaların ana adresi de internet bankacılığı üzerinden oluyor. İnternet Bankacılığı üzerinden dolar euro alım satımı başlıklı yazımızda belittiğimiz üzere para gönderiminde paranızı TL’ye çevirdikten sonra bu şekilde de gönderebilirsiniz. Bir seçenek olarak düşünebileceğiniz bir yöntem. Döviz bilgileri ve swift izleme sayfasından gerekli döviz eft durumunu takip etmenizde mümkün.

Döviz Transferi Limiti Ne Kadar?

Döviz kurunu oluşturan yabancı para birimlerinin transferinde tıpkı TL’de olduğu gibi limitler söz konusu. Bu limitler kişiden kişiye ve bankadan bankaya göre değişiklik göstermektedir. Bu anlamda limitinizi en doğru şekilde internet bankacılığına giriş sonrası limit bilgileri sayfasından takip edebiliyorsunuz.

Döviz Gönderiminde Swift Kodu

Döviz para aktarımı için bankanın swift kodu bilinmesi gerekir. Bu kodun olmaması halinde bazı bankalar şehir bilgisi ile transfere imkan verebiliyor. Swift kodu 11 hanedir.

Türkiye Finans Döviz Transferi

Döviz gönderimi uluslararası olabilir. İster yurt içi ister dışı olsun döviz transferi için Türkiye Finans Katılım Bankası üzerinden swift yapabiliyorsunuz. Bu imkanı internet şubesinden kendiniz yapabiliyorsunuz. Burada atacağınız adımlar bankacılığa giriş sonrası Para transferleri menüsünden döviz transferi adımı ile oluyor. Döviz transferinde limit de söz konusu. Örneğin Dolar gönderimi için maksimum 5 bin dolar para gönderebiliyorsunuz.

Akbank Döviz Transferi

Para kurunuz euro ve dolar gibi döviz transferinde Akbank Swift yöntemini kullanabilirsiniz. Akbank’ın swift kodu AKBKTRIS’dir. Bu hizmetin alımı için Akbank direkt ve internet bankacılığını kullanabiliyorsunuz. Bu işlem için 7-24 zaman aralığı mümkün. Döviz gönderiminde ayrıca ileri vadeli talimat verme imkanlarınızda bulunuyor.

Yapı Kredi Bankası Döviz Transferi

Paranızın gönderim yolu Yapı Kredi Bankası swift ile iki iş günü valörlü olara yapılıyor. Talimat için banka şubelerinin kapanış saati olan 16:45 ten önce ihtimaliniz sizin paranızın iki iş gününde hesaba teslim edilmesi anlamına geliyor. Yapı kredi swift Kodu Euro ve Dolar döviz kurundan YAPITRISXXX diğerleri için ise YAPITRISFEX.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.