Kredi Almanın Yolu

Dolar Euro Altın Hesabından EFT Havale Yapılır mı?

10.04.2021
4.086
Dolar Euro Altın Hesabından EFT Havale Yapılır mı?

Türk Lirasının para gönderme işlemini yaptığımız gibi dolar euro ve altın transferi yapılabilir mi? Türk Lirası olarak EFT ve havale gönderimi yapan bankalar bu işlemi döviz kurları üzerinden de yapmaktadırlar.  Bütün bankalardan Dolar, Euro ya da istenilen bütün ülkelerin para birimleri döviz olarak bir başka hesaba EFT ya da havale ile gönderilebilmektedir. Bu anlamda dolar, euro ve diğer ülke para birimlerini başka bankalara, başka hesaplara gönderim yapabiliyorsunuz.

Dolar ve Euro EFT ve Havale İle Gönderme

TL gönderiminde nasıl bir iban kullanılıyorsa, bu durum döviz gönderimi içinde geçerli. Yani döviz eft yapmanız gerektiği zaman göndereceğiniz bir hesabın bulunması ve döviz hesabı olması gerekir. Kullanıcılar dövizlerini bir başka hesaba gönderirken kişi ya da şirket farketmeksizin yabancı para birimi olan dövizin başka hesaplara gönderilmesi internet bankacılığı, banka şubeleri ve bankamatikler üzerinden yani ATM lerden yapılabilmektedir. Bu işlemin yapılması sırasında yurt içi ya da yurt dışındaki bankalar fark etmeksizin döviz işleminde swift yöntemi kullanılmaktadır.

Döviz İle Havale Yapma

Yatırım hesabınızdaki dövizle işlem yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta dövizin gönderileceği hesaptır. Döviz yalnızca vadesiz hesaplara EFT ya da havale yapılabilir. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta ise EFT yapılacak işlemin yabancı para birimi olması gereklidir. Türk Lirası cinsinden dövize havale ya da EFT yapılmaz, yabancı paraya çevrilip havalenin ya da EFT yapılması gerekmektedir.

Okunmalı :Bankalar arası EFT Limitleri

Döviz İle EFT Yapma

Döviz ile EFT ya da havale yapabilmek için yapabilmek için ilk önce bankada hesap açılması gerekir.  eğer havale yapan kişinin bankada döviz hesabı yoksa ilk önce havale yapacağı para biriminden döviz hesabı açması gerekmektedir. Döviz hesabı banka şubesinden ya da internet şubesinden kolayca açılabilmektedir. Döviz hesabı açıldıktan sonra istenilen para birimi döviz olarak alınıp, açılan hesap üzerinden karşı tarafa EFT ya da havale olarak gönderilebilmektedir. Döviz gönderim yaparken aynı banka çatısı altında ki bir hesaba gönderilmesi havale olur eğer farklı bir bankaya gönderilecekse buda EFT olur.

Türk Lirası hesabından döviz EFT ya da havale yapılması imkansızdır. Bu işlem gönderilecek yabancı para biriminden yapılmakta olup vadesiz hesabı da yine yabancı para biriminden açılır.

Havale ve EFT Limitleri

Para gönderiminde dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de limitlerinizdir. Bu limitler üstü para gönderimi yapabilmeniz mümkün değil iken bu durum döviz EFT ve Havalesi için de geçerlidir.  Bankalar EFT ve havale için bir limit belirleyerek bu limit dahilinde gönderim yapılmasına izin vermektedir. Limiti geçen gönderimlerin yapılması mümkün olmamaktadır, bazı bankalar ise müşterilerine imkan sağlayarak şubeleri aracılığıyla limitleri değiştirebilmektedirler.  Bu işlem şubelerde yetkili departmanlar aracılığıyla yapılabilmektedir. Müşteriler ilgili şubenin departmanına gittiğinde döviz havalesinde ya da EFT sinde limit artırımı talebin talebinde bulunabilmektedirler.

Günlük EFT ve Havale Limiti Artırma

Bu limit artırımı her banka için söz konusu değildir,  EFT yapılırken gönderecek paranın tarihleri internet şubesinden ya da normal banka şubesinden paranın ne zaman karşı tarafın hesabına geçeceği belirtilir. Özellikle yurtdışına yapılan gönderimler de tarihler önemlidir valör tarihi olarak ifade edilen bu tarihi müşteriye EFT yapıldığı anda iletilir.

Hesap sahipleri döviz EFT ve havale işlemini gerçekleştikten sonra internet üzerinden paralarını takip edebilir ve paralarını gönderdikleri kişilerin hesabına ne zaman geçeceğini öğrenebilir detaylı bilgi alabilirler. İnternet şubesinin en önemli avantajlarından birisi olan takip sisteminim olmasıdır ki, kullanıcı her zaman para hareketini görebilmektedir.

İban Numarası Üzerinden Dolar, Euro ve TL gönderimi

Bankalarda kullanılan Türk Lirası hesaplarında kullanılan IBAN numaraları tüm dünyada geçerli olup her hesap için ayrı ayrı oluşturulur.  IBAN numarası olmadan gönderim yapılamayacağı gibi hesap da açılamaz. Döviz hesaplarında da bulunan bu numara uluslararası geçerliliği olan bir hesap numarası olup her hesap için ayrı ayrı oluşturulur ve bütün dünya ülkelerinde bu hesap numarası üzerinden işlem yapılabilir ve para alınabilir. Bankacılık sektörü  ve bütün bankalar IBAN numarasını tanır bu numara üzerinden işlem yaparlar.

Döviz EFT ve Havale Masrafları Ne Kadar?

Döviz ile EFT ya da havale yaparken masrafı da kendi para biriminden olup banka tarafından ya da Internet Şubesi için Şubesi aracılığıyla tahsil edilir. Bankalar tarafından EFT ve havale tutarları asgari limit olarak belirlenmiş olup bu limit üzerinden ücret alınmaktadır.  Örneğin 50 $ para gönderimi yapan bir kişi 60 $ masraf ödeyebilir.  Eğer banka 50 ile 100 $ arasında limit belirlemişse 50 $ gönderen kişi de aynı ücret ödeyebilir 100 $ gönderen kişi de aynı ücreti ödeyebilir. Limitlerin önceden bilinmesi ona göre işlem yapılması gerekmektedir. Döviz ile işlem yaparken yani bir başka hesaba ya da kişiye döviz gönderimi yapılırken Swift kodu verilen her banka için kod bulunaktadır.  Bu kod ile birlikte ad soyad ve hesap numarası kullanılarak döviz EFT işlemi yada havale işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Ayrıca sürekli döviz gönderim yapan kişiler hesap üzerinden düzenli swift  talimatı vererek kolaylıkla döviz EFT ya da havale yapabilmektedirler.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.