Kredi Almanın Yolu

Döviz Bozan ATM’ler (Bankamatikten Dolar -Euro Bozdurma Nasıl)

07.05.2020
1.465
Döviz Bozan ATM’ler (Bankamatikten Dolar -Euro Bozdurma Nasıl)

Yabancı para birimi olan özellikle Dolar ve Euronun Türk Lirasına çevrilmesinde karşınıza onlarca yolu çıkabilir. Bir banka şubesi, döviz bürosu yada bir dosttan bile TL’ye çevirebilme imkanları bulabilirsiniz. Fakat 7-24 istediğiniz saat diliminde paranızı çevirebileceğiniz bir yol var ki Bankamatiklerden Dolar ve Euro Bozdurma işlemi. Bunun için de öncelikle döviz bozan ATM bulmanız gerekiyor.

Bankamatikten Döviz (Dolar-Euro) Bozdurma

Bankamatiklerden döviz bozdurmak yani TL’ye çevirmek istiyorsanız karşınıza iki yol çıkacaktır. Birincisi bankada bulunan döviz hesabınızdaki parayı TL olarak çekmek, diğeri ise elinizdeki fiziki dövizi ATM’ye yatırarak TL çekimi yaparak bozdurmaktır. Bu hizmeti alabilmeniz her bankamatik için geçerli değil. Bu sebeple bu hizmeti veren bir ATM bulmanız gerecektir. Döviz kurları ile işlem yapan bankamatikler genel olarak turistlerin daha yoğun olarak hareket ettiği bölgelerde ve şehirlerde bulunur. Örneğin bir Antalya’da  bir kale kapısında bu ATM’yi bulabilirsiniz. Fakat hiç bir turistin gelmediği bir bölgede bunu bulmak biraz zor. Bu durumda yapmanız gereken döviz bozan atm sorgulaması yapmaktır. Bu sorgulama işlemi de bankaların internet siteleri üzerinden yapılabilir.

Okunmalı : En Ucuz Dolar Nereden Alınır?

Döviz Hesabından TL Çekme

Döviz hesaplarındaki dolar, euro ve diğer para birimlerini TL üzerindeki hesabınıza aktarıp çekim yapabilme imkanlarınız olur. Bu en kolayıdır ve bunun için ayrıca döviz bozan atm bulmanıza gerek kalmayacaktır. Kişinin hesabındaki dövizlerin TL ye çevrilme işlemi ayrıca kullanıyorsanız internet bankacılığı üzerinden de yapılabilir. Teknoloji sayesinde gelişen bankacılık sektörü tüketicilere de kolaylıklar sunmaktadır. Bu kolaylıklar sayesinde istediğiniz gibi paranızı Türk Lirası olarak çekebilirsiniz.

Okunmalı : En Ucuz Euro Nereden Alınır?

Madeni Döviz ATM’den Bozdurulabilir mi?

Dövizlerin TL ye çevrilmesinde esas kağıt banknotlar ile yapılıyor. Burada TL’ye çevrilmesi ile çekme talebinizde oluşan kusuratlar sizlere madeni para olarak bankamatikten veriliyor. Fakat burada madeni para yatırmanız yada madeni bir döviz parasının yatırılarak TL ye çevrilmesi söz konusu değil. Onun için elinizdeki madeni paraların TL’ye çevrilmesi için banka şubeleri, döviz büroları kullanılmalıdır.

ATM’den Hangi Döviz Kurları Bozdurulabilir?

Döviz kuru denildiğinde yabancı paralar akla gelmektedir. Fakat her bankamatikten bu paraları TL’ye çevrilmesi yada elindeki paranın bozdurulması söz konusu değil. Burada başta Dolar ve Euro olmak üzere liraya çevirebileceğiniz yani bozdurabileceğiniz para birimleri İngiliz Sterlini, Danimarka Kronu, İsviçre Frangı ile İsveç Kronu diyebiliriz. Günümüzde Avrupa ülkelerinde 11 para birimi kullanılıyor. 1992 yılında yapılan Maastricht Anlaşması ile Avrupa para birimi Euro Avro bölgesi ile 28 eyaletten ve 19 devletten oluştu. Bu nedenle dünyada en çok kullanılan dolardan sonra euronun en çok talep edilenler arasında olduğunu ve tüm Avrupa’da kullanılmasından dolayı bankalarda da öncülük bulduğunu söylemek gerekiyor.

Avrupa Para Birimleri

Avrupada 11 para birimi kullanıldığından bahsetti. Bunların başını Euro çekiyor. Bunların yanında Bulgar Levası, Birleşik krallığın Celbelitarık Paundu, Hırvatistanın Hırvat Kunası, ÇEk Cumhuriyetinin Çek Korunası, Danimarkanın Kronu, Macaristanın Forinti, Polonyanın Zlotisi, Romanyanın Romence Leu, İsveçin Kronu ve isviçrenin Frangı bulunuyor. Bu para birimlerinin hepsinin AtM’lerde bozdurulması ise söz konusu değil.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.