Kredi Almanın Yolu

Diyetisyen Olursam Maaşım Ne Kadar olur? Güncel diyetisyen Maaşları

12.01.2022
447
Diyetisyen Olursam Maaşım Ne Kadar olur? Güncel diyetisyen Maaşları

Son zamanların gözde mesleklerinden birisi olarak diyetisyen maaşı ne kadar sorusu da soruluyor.

Son yıllarda üniversite mezunu olmasına karşın iş bulamayan milyonlarca işsizden bahsetmek mümkün. Bu aşama da meslek sahibi olmak yanında olduğun mesleğin size aylık getirisi, maaşı ne kadar olduğu da merak edilenler arasında bulunuyor. Diyetisyen olma çabasında olan kişilerin güncel maaşları bu soruların arasında. Peki diyetisyenler ne kadar maaş alır, Gelirleri ne kadar olur? Beraber bakalım.

Diyetisyen Maaşı

Son yıllarda yaşanılan fast food ile beslenme kişilerin kilo almasına neden oluyor. Bu aşamada ise zayıflamak ve kilosunu azaltmak adına kişilerde kendilerini diyetisyenlerde buluyor. Bu durum sadece ülkemizde değil genel olarak tüm dünyada böyle. Bu aşamada gidilen diyetisyen de önemli. Zira bazıları çok yüksek gelirler elde eder. Özel olarak çalışanlar bu durumda kendilerine listede en üstte yer ediniyor. Fakat kamuda ve özel hastanelerde görev yapan diyetisyenlerin maaşları da farklılık göstermektedir.

Diyetisyen Ne İş Yapar?

diyetisyen maaşı

İnsanların beslenmeleri üzerine çalışan diyetisyen, beslenme araştırmaları, uygun beslenme koşullarını sağlar ve böylelikle kişinin de sağlıklı kalmasını amaçlar. Kişilerin yaşamlarını kaliteli sürdürebilmesi adına belli amaçları vardır ve bunun için kendilerine bir çok kamu kurum ve kuruluşunda yer bulurlar. Okullar, hastaneler, spor merkezleri, otel, zayıflama klinikleri gibi bir çok mecrada iş bulabilen diyetisyenler gıda firmalarında da çalışmaktadır. Aile Sağlığı Merkezleri, Huzur Evleri, Sağlıklı Yaşam Merkezleri, Yemek Firmaları iş bulabileceğiniz diğer mecralar.

Diyetisyenlerin Güncel Maaşları Ne Kadar?

Kamu kurumalarında görev yapan diyetisyenlerin maaşları derece kademesine ve kıdemine göre hesaplanmaktadır. Bu aşamada en düşük 8-1 derecedeki diyetisyenler 4.450 TL alırken en üst derece olan ¼ ündekiler ise 5.150 lira almaktadır. Ancak bu rakamlar dışında döner sermaye hususları da bulunur ve ek gelir olarak alırlar. Diyetisyen maaşlarına etki eden diğer hususlarda kişinin evli olup olmadığı, çocuğunun olup olmadığı, yabancı dil tazminatı olup olmadığı, eğitim durumu (lise, ön lisans ve fakülte).

Özel Sektörde Diyetisyen Maaşları Ne Kadar?

Kamuda belli bir standardı yakalayan diyetisyenlerin özel sektörde hizmet veriyor olması halinde maaşları  da asgari ücretten başlayarak yukarılara  kadar gidiyor. Bazı özel muayenelerde diyetisyenler sadece seans başına 2-3 bin lira aldıkları bilinmekte. Bu durumda gelirleri de aylık olarak çok daha yüksek olduğunu söylemek mümkün. Yani ünlü bir diyetisyen seçerseniz sizin ödeyeceğiniz tutarlarda yüksek olacağı için diyetisyenin de gelirleri beraberinde yükselecektir.

Diyetisyenlerin Emekli Maaşları

Kamuda çalışan kişilerin emekli olması halinde maaşlarının yaklaşık % 70 i oranında emekli maaşı almaktadır. Emekli olanlar ayrıca döner sermaye kaybı yaşar. Bu ücreti artık alamazlar. Ancak emeklilikte alınacak maaşa etki eden bir diğer husus ta hizmet yıllarıdır. Emeklilik derecesi 1—4 olduğu için yaklaşık olarak alacağı ücret 3 bin 605 liradır.

Net olarak günümüz koşullarında diyetisyenlerin aylık olarak kazancı ile maaşlarını söylemek mümkün değil. Çünkü bu gelirin hesaplanmasına etki eden faktörler ve tazminat puanları söz konusudur. Bu nedenle diyetisyen maaşı yaklaşık olarak 4 bin liranın üzerinde diyebiliriz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.