Kredi Almanın Yolu

Çocuğum Hangi Okula Gidecek? (2021-2022 Kayıt Sorgulama – E-Okul)

23.12.2021
10.365
Çocuğum Hangi Okula Gidecek? (2021-2022 Kayıt Sorgulama – E-Okul)

Bilindiği üzere okul kayıtları artık MERNİS sisteminde kayıtlı olan adrese en yakın bölgedeki okullara yapılmaktadır. Burada sizin ikametiniz ile okul kaydı arasında büyük bir bağ bulunuyor. Günümüzde kişiler öğrencilerini belli okullara göndermek istese de yasal zorunluluk nedeniyle bunu başaramayabiliyor. Bu nedenle sorgunun ana konusu Çocuğum hangi okula gidecek oluyor.

Çocuğumun Kaydı Hangi Okula Yapılacak?

Çocukların yeni kaydının gerçekleştirilmesinde anasınıfı, ilkokul, ortaokul ve liseler önem arz ediyor. Bu öğrencilerin kaydının gerçekleştirilmesi için TC numarasına bağlı olarak adresinin kayıtlı olduğu bölgedeki okula gitmek zorunda. MEB kendi bünyesinde hazırladığı bölgesel haritalar ile okullar ile bu okullara gidecek öğrencilerin yerini önceden hazırlıyor. Buna göre de sistem otomatik olarak kişinin kaydının yapılacağı okula geçiyor. Başka okula kaydı için sözlü olarak bir adres vermenizin bir anlamı bulunmaz. Buradaki okullar TC numara ile sorgulama yapar ve öğrencinin kaydının yapılıp yapılamayacağı hakkında bilgi edinir. Zaten adresi okul bölgesinde değilse buraya kaydı da mümkün olmaz.

Okul Kaydında Adres Kayıtlarının Önemi

Öncelikli olarak öğrencinizi göndermek istediğiniz bir okul bulunuyorsa bu okulun bölgesine kayıtlar başlamadan önce adresinizi MERNİS sisteminden aldırmanız gerekir. MERNİS İçişleri Bakanlığına bağlı olarak Nüfus İdareleri tarafından yönetilin bir sistem. Bu sisteme adres kaydının gerçekleştirilmesi gerekir. Bu kaydın gerçekleştirilmesi için ise söz konusu adrese göre hazırlanmış bir Kira kontratı, tapu olabilir yada güncel kullanılan GSM, Telefon, elektrik ve su gibi ürünlerin faturaları kişinin üzerine kayıtlı olması gerekir. Aksi takdirde Nüfus Müdürlükleri MERNİS kaydı ile adresi güncellemez.

Yanlış Adres Kayıtlarının Cezası

Kişiler çocuklarının e-okul kaydı için farklı adreslere yöneliyor. Bu yönelme sonrasında asıl ikamet yeri olmayan kişilerin adresleri tahkikat ile belirleniyor. Buradaki tahkikat Emniyet güçleri ile yapılıyor. Bu belirlenme sonrasında ise yanlış adres kaydı yüzünden idari para cezası kesiliyor. Kesilen idari para cezasının gerçeğe aykırı adres beyanı ile Nüfus Hizmetleri Kanununun 68 nci maddesi birinci fıkrası gereği 1469 Lira idari para cezası kesilir. Bu ceza sonrası da kişiden ayrıca savunma istenir. Burada vereceğiniz savunma cezanın iptali için önem arz eder. Onun için sağlıklı bir savunma vermelisiniz. Bu işlem için ilgili merak edeceğiniz sorularınızı lütfen aşağıdaki yorumlar bölümüne ekleyiniz.

Mutlaka Okunmalı : İkametgah Cezası Alınca Ne Yapmalı?

Hangi Okula Gideceğini Sorgulama

Çocuğunuzun hangi okula gideceğini sorgulama ekranı e-okul giriş ile yapılıyor. Giriş için güvenlik kodu, çocuğunuzun TC numarası ve doğum tarihi ile giriş yapabiliyorsunuz. Burada ayrıca bir şifre istenmiyor. Bu giriş sonrası çocuğunuzun hangi okula gideceğini görebiliyorsunuz.

Ana Okuluna Başlama Yaşı

Çocukların kaydı ile birlikte herkesin merak ettiği hususlardan birisi çocuğunun anaokuluna başlama yaşı. Eğitim öğretim yılı Eylül ayı ile başlar. Bu nedenle bu tarihte çocuğun 36 ay ile 68 ayını tamamlamış olması halinde kayıtları ana okuluna yapılır. Burada kaydın gerçekleşmesi için öncelikli olarak yaş grupları vardır. Örneğin 57 ile 68 ay arasındaki çocuklar önceliklidir. Okulda boş yer kalması halinde ise kaydın devamı 56 ile 36 ay arasındaki çocuklar içinde gerçekleşir.

Ana Sınıfına Başlama Yaşı

Ana okulları belli yaş aralığında bulunan öğrenciler için açılır. Fakat anasınıfları ise İlkokul bünyesinde açılan sınıflar ile yapılır. Eğitim öğretim başlangıcı olan Eylül ayı ile birlikte 57 ile 68 ay arasındaki çocukların kaydı ana sınıfına yapılır. Kontenjan boşluğu olması halinde ise 56 ile 45 ay arası da kaydı yapılabilir. 69 aydan yukarı olan çocukların kaydı birinci sınıfa yapılması gerekirken velilerin vereceği dilekçe ile bu durum ertelenebilir ve çocuğun kaydı ana sınıfına yapılabilir. Yine 66 ile 68 ay aralığında olan çocukların velilerinin vereceği dilekçe ile de çocuklar birinci sınıfa kaydedilebilir.

İlkokula Başlama Yaşı

Anasınıfı ve Anaokuluna kaydın dışında ilk eğitim öğretim mecrası ilkokul. Buraya kaydın gerçekleştirilebilmesi için çocuğun eylül ayı itibariyle 69 ayını tamamlamış olması gerekir. 66 ile 68 ay arası ise dilekçe ile birinci sınıfa alınabilir. 72 ay ve üstü olan çocukların kaydı ise ertelenmez ve birinci sınıftan başlatılmak zorundadır.

Çocuğumu İstediğim Okula Gönderebilir miyim?

Çocuğunuzu devlet okullarında okutmak istiyorsanız mecburen adrese dayalı kayıt sisteminde bulunan adresinize bağlı bir okula göndermek zorundasınız. Bunun için adres kaydı yaptırmanız gerekir. Yanlış beyan ile idari para cezası söz konusu olsa da, bu durumu göze alan kişilerin olduğu bilinmekte. Buna rağmen MEB yönetmeliği bulunsa da bazı okullar kendi bünyelerinde adres tahkikat yaparak öğrenci kayıtlarını yapmaktan imtina ediyorlar. Bu durum aslında suç teşkil eder. Yani okulların adres tahkikat yapma yetkisi buna oranla da öğretmenin adres tahkikatına çıkması yanlıştır. Bu durumun tek yetkilisi Emniyet güçleridir. Bu nedenle okul idareleri ve öğretmenlerin de dikkat etmesi gerekir. Eğer istediğiniz bir okul varsa kayıt tarihleri öncesi adresinizi resmi olarak almalı ve evinizi de buraya taşımalısınız. Aksi takdirde yapılacak tahkikat ile suç işlemiz sayılırsınız.

Okul Kaydı İçin Milli Eğitime Başvurun

Bazı durumlarda okula evinizin çok yakın olmasına rağmen bölgesel harita ile daha uzak bir okula kaydınız çıkabiliyor. Bu durumun değişikliğini sağlayabilmeniz için Milli Eğitim Müdürlüğü ile irtibata geçmek gerekir. Buraya vereceğiniz dilekçeler ile toplanan komisyon okul değişikliğine gidebilir. MEM lere vereceğiniz dilekçelerin kayda geçmesi için mutlaka Kaymakamlık bünyesinden kayıt yapılarak havale edilmesini sağlamakta fayda olur. Milli Eğitim Müdürlüklerinde bu başvurular da dikkate alınan hususlar arasında bulunuyor. e-okul girişi ile okullarınızı sorgulayın.

Adrese Dayalı Kayıt Sistemi Nedir?

Günümüzde adres kayıtlarının önemi alacağınız hizmetler için önem arz ediyor. Aile hekimi seçimi, okul seçimi, oy verme yerinin belirlenmesi, hep bu adres ile belirleniyor. Bu nedenle Adrese Dayalı Kayıt sistemi ile MERNİS önem arz ediyor. MERNİS Nüfus Müdürlükleri bünyesinde işlenilen bir sistem. Bu nedenle tüm muhatabı İl ve İlçe Nüfus Müdürlükleri. Buradan yapacağınız başvurular ile sizin işleminizi belirli belgeler ile yapabiliyorsunuz.

Liseye Kayıtlar

Anaokulu, İlkokul ve Ortaokulda olduğu gibi kayıtlar liseler için de geçerli. Fakat bazı değişikliği bulunuyor. Burada lise sınavlarında başarı sağlayanlar puan sistemine göre yerleşirken puanı düşük olan ve yerleşemeyenler yine adrese bağlı olarak bir okula gitmek zorunda.

Mutlaka Okunmalı : Hangi Liseye Gideceğim.

Özel Okullarda Adres Kaydı

Çocuklarınızı devlet okulları dışında bir özel okulda okutmak istiyorsanız bunun için adres kaydının bir önemi bulunmuyor. İstediğiniz okula kaydını gerçekleştirebiliyorsunuz. Sonuçta bu eğitimin karşılığını maddi olarak karşılamış oluyorsunuz.

 Taşınma Sonrası Okul Kayıtları

Çocuğunuz eğitim öğretim hayatı devam ederken taşınma ile yer değişikliği yapabilirsiniz. Bu durumda okul kaydını da değiştirmek zorundasınız. Yine adres kaydı ile yeni taşındığınız adresin okulunun tespiti ile bu okula kaydınızı gerçekleştirebiliyorsunuz. Okul idaresi sistem üzerinden çocuğunuzun kaydını alabiliyor. Nakil yöntemi denilen bu işlem için adres kaydı da şart.

Okul kayıtları, çocuğum hangi okula gidecek ve diğer durumlar ile ilgili olarak ayrıntılı bilgiye ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu bilgileri sitemizden bulabileceğiniz gibi ayrıca aşağıdaki yorumlar bölümüne yazmanız halinde kısa süre içerisinden editörlerimiz tarafından sizlere cevap verilecektir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.