Kredi Almanın Yolu

Ciro Nedir? Ciro Nasıl Hesaplanır? Çeşitleri

29.05.2020
471
Ciro Nedir? Ciro Nasıl Hesaplanır? Çeşitleri

Ticari yaşamda kullanılan bir sözcük, sigorta poliçeleri gibi önemli evrakların el değiştirmesinde karşılaştığımız bir kelimedir. İtalyanca grio sözcüğünden dilimize geçmiştir. Ayrıca bir firmanın belirli bir zaman içinde kazandığı net olmayan gelire de ciro denir. Ciro kelimesinin iki değişik anlamı vardır. Birinde devretme diğerinde ise kar etme anlamına gelir. Ciro kelimesi geçtiği zaman birçok kişinin de aklına gelen ilk şey kar elde etmektir. Örneğin her hangi bir işletmenin gün içinde kazandığı miktar o iş yerinin günlük cirosu olur. Fakat bu hesaplanırken masraflar düşülmez. O da hesaba dâhil edilir. Cironun haftalık, aylık ve senelik olarak çeşitleri vardır.

Cironun Kimsenin Bilmediği Manası

Önemli evrakların arka kısmına imza atılıp tüm hakların bir başkasına devredilmesi manasının dışında da anlamları vardır. Birçoğumuzun bilmediği manası da budur. Özetle yazılı devrin belgesi şeklinde tanımlanabilir. Bu terimle ilgili bilinmesi gerekli bazı hususlar vardır. Devrin yapılma biçimine göre tam ya da beyaz ciro isminde özellikleri vardır. Aynı zamanda rehin, tahsil ve temlik olarak üç çeşidi vardır. Bir başka anlamı olarak da kaba tabirle bir işletmenin kasasına giren para olarak tanımlanabilir. Örneğin bir iş yerinizin olduğunu düşünelim. Bir günlük toplam kazancınız 100 TL olsun. İşte bu miktar sizin günlük cironuz olur. Bu miktarın içinden tüm masrafları çıktığımız takdirde ise elinizde kalan para sizin net kazancınız olur.

Ciro Hesaplaması

Ufak çaptaki iş yerlerinde firma sahibi ya da muhasebeci bu ciro hesaplamasını yapabilir. Fakat büyük isletmelerde bu işi profesyonel, işinin ehli ve bu konuda uzman birinin yapması gerekir. Bu hesaplamalar yapılırken 2 yöntemden yararlanılabilir. Bunlar safi hâsılat yöntemi ve gayrisafi hâsılat yöntemidir. Bunlara bakılarak şirketin ne kadar kazandığını belirleyen şeyin ciro olmadığını anlıyoruz. Ciroyu hesaplarken ki amaç firmanın ne kadar aktif olduğunu bulmak, maliyetleri, giderleri ve kazançları saptamaktır. Çünkü cirosu yüksek bir şirketin giderleri ve masrafları çok olursa bu durumda karı az olur. Tam tersi biçiminde maliyeti ve giderleri az olan bir işletmenin ise cirosu az olsa dahi karı fazla olacaktır.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.