Kredi Almanın Yolu

CİMER Nedir? Şikayet Başvurusu Nasıl Yapılır?

CİMER Nedir? Şikayet Başvurusu Nasıl Yapılır?

CİMER’in açılımı  Cumhurbaşkanlığı iletişim Merkezidir.  Bu merkez BİMER’in kapatılmasından hemen önce faaliyete geçti ve yeni Cumhurbaşkanlığı sistemi öncesi vatandaşlara hizmet vermeye başladı. Kişilerin teknoloji üzerinden başvuru ile bilgi alabildiği aynı zamanda şikayette bulunabildiği dünya ülkeleri arasında sayılı sistemler içerisinde. Başvuru sayısı ile sonuçlandırılan başvurular ile dikkatleri çeken CİMER Başvurusu farklı yollar üzerinden yapılabiliyor.

CİMER Başvurusu Nasıl Yapılır?

Başvuru yapmak isteyen vatandaş CİMER internet sitesinden teknik olarak yazarak ve ek belgeleri yükleyerek yapabiliyor. Başvuruda TC Numarası, iletişim bilgileri giriliyor. Kişi isterse burada başvuru bilgilerinin ve kişisel bilgilerin gizli kalmasını da talep edebiliyor. Bu talep ile yönlendirilen tüm başvurularda kimlik bilgileri gizli olarak yapılıyor. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığının sayfasına girdikten sonra sağ tarafta başvur ve başvuru sorgula menüleri ile ilgili talep ve şikayetlerinizi dile getirebiliyorsunuz. Başvurularda SMS ile onay kodu geliyor. Bu kodun gelebilmesi için telefon numaranızı doğru yazmanız gerekiyor.

Telefonla CİMER Başvurusu

CİMER Başvuru şekli bununla bitmiyor. Dilerseniz Valilik yada bir Kaymakamlığı arayarak telefonla da CİMER başvuru kaydı gerçekleştirebiliyorsunuz. Burada tüm birimlerde CİMER Sorumluları bulunmaktadır. Bu sorumlular sizin bilgilerinizi alarak sisteme kaydınızı yapabiliyor.

Telefonla CİMER Başvurusunun bir diğer şekli de Alo 150 numarasının aranması ile olur. Buradan ilgili personel sizin taleplerinizi sisteme işler. Bu arama kişinin başvurusu ile diğer hususlar sesli kayıt olarak kaydediliyor. Bu bilginin de edinilmesinde fayda olacaktır.

Şahsen CİMER Başvurusu:

Kişisel olarak yazma ve arama talebiniz olmaması halinde bu durumu şahsen de yapabiliyorsunuz. Burada ilgili kurum personeli bilgisiz olabilir. Bunun örnekleri yaşanmıştır. Kişi şikayette bulunmak istiyorsa CİMER sorumluları bu başvuruyu şahsen alarak kendi şifreleri ile giriş yapıyor ve sisteme kaydediyor. Bu durumun bilgisiz personelle karşılaşılması halinde sizin tarafından bilgilendirme yapmanız doğru olabilir. Yani ısrarcı olunmalıdır.

Bilgi Edinme Başvurusu

Bu bölümde sadece mektup yada faks ile gelen başvurular dikkate alınıyor. Bu durumda gelen başvuruyu sisteme personel kendisi ekliyor.

Vatandaş CİMER Girişi : Buradan

CİMER Sorumlu Personel Girişi : Buradan

CİMER sorumluları kendilerine gelen başvuruları ayrıntılı bir şekilde takip etmek ve sisteme girişlerini sağlamakla yükümlü. Süresi geçen başvurular burada ayrıca belirtiliyor ve kişi isterse başvuruları beklemeye alabiliyor. Bu durumların hepsi de başvuru sahibine bildiriliyor. Başvurunun sonuçlanması sonrası ilgili birim sorumlusu kişiye cevap ver butonu ile ilgili bilgileri verirken kurum sorumlusunun onayı sonrası başvuru sahibine bilgi gidiyor. CİMER sorumluları sistem ile ilgili olarak duyuru ve diğer hususlarda eğitim dökümanları bölümünden ayrıntılara da ulaşabiliyor.

CİMER İşleyişi Nasıl Oluyor?

Konu Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi olunca kişiler buraya yaptıkları başvuruların sayın Cumhurbaşkanı tarafından okunduğu incelendiği kanısına varıyor. Aslında bu durum böyle değil. Zira kişinin başvurduğu konu ile ilgili olarak il, ilçe Kaymakamlığına ve buradan da başvuru konusunu teşkil eden kurum müdürlüklerine kadar konu intikal eder. Burada yapılan inceleme araştırma neticesinde de kişiye gerekli bilgi ve belgeler ile cevaplar verilir.

CİMER’e Ek Belge Yükleniyor mu?

CİMER başvurusu yaparken el yazılı dilekçe, resim yada video gibi enstrümanlarda ek olarak yüklenebiliyor. Burada yapılan başvuru sonrası başvurunun hangi aşamada olduğu, hangi kurumlar üzerinden havale edildiği ve burada konu ile ilgili ayrıntıları da görebiliyorsunuz. İşlem sonrası kişiye cevap verilirken yine sistem üzerinden cevap verilebiliyor. Konuyla ilgili bir belge yada bir ek bulunuyorsa yine ilgili birim buradan ek dosya ekleyebiliyor ve başvuru sahibi de bunların hepsini görebiliyor.

CİMER başvurusu sonrasında kişinin takibi ve kurumların takip edebilmesi adına CİMER Başvuru Numarası veriliyor. Bu numara ile sorgulamalar yapılabiliyor.

Başvuru Sayılarında Artış

Vatandaşların herhangi bir şekilde sorun yaşadığı durumlarda herhangi bir aracı kurum kullanmadan direkt olarak gerekli yerlere bilgi vererek şikayetlerini dile getirme ihtiyaçları ortaya çıkabiliyor. Geçmişte bu durumu gerçekleştirmek için BİMER kullanılmaktaydı. Yakın zamanda faaliyete geçen Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER) sorunlara daha çabuk çözüm bulduğu için daha fazla tercih edilir oldu. Bu sebeple genel olarak şikayetler Cumhurbaşkanlığına doğrudan bu kanal aracılığıyla yapılıyor.

Herhangi bir konuda şikayetiniz, isteğiniz veya dileğiniz bulunuyorsa bu sistemi rahat bir şekilde kullanabiliyorsunuz. Bu kanala internet aracılığıyla erişebilirdiğiniz gibi ALO 150 isimli iletişim kanalındanda telefon aracılığıyla şikayet bildirimi oluşturabiliyorsunuz. Bu kanallar aracılığıyla yapılan tüm şikayetler gerekli birimler tarafından incelemeye alınarak değerlendiriliyor. Bu yazımızda CİMER servisine şikayet kaydınızı nasıl oluşturacağınız hakkında detaylı bilgileri sizlere sunacağız.

CİMER’in Görevi Nedir?

2008 yılı itibariyle resmi gazetede vatandaşların gerekli birimlerle doğrudan iletişim kurabilmesi amacıyla yayınlanmasıyla hizmet vermeye başladı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi tarafından şikayetler değerlendirmeye alınarak Türkiye’nin hangi bölgesinde ikamet ederseniz edin bu kanalı rahatlıkla kullanabiliyorsunuz. Eskiden BİMER aktif olarak kullanılıyordu fakat Başbakanlığın yürürlükten kaldırılmasıyla beraber CİMER ve BİMER tek çatı altında toplanarak CİMER adında hizmetlerine devam etmeye başladı. Kamu kurum ve kuruluşlarında gördüğünüz usulsüzlükler, hastanede haklarınıza karşı olan darplara yönelik şikayetlerinizi CİMER aracılığı ile gerçekleştirerek gerekli birimlerin bilgi sahibi olmasını sağlayabilirsiniz.

CİMER Şikayet Başvurusu Nasıl Yapılır?

CİMER başvurunuzu gerçekleştirmek için herhangi bir noktadan internet erişiminizin olması gerekmektedir. Eğer gerekli olan internet bağlantınız bulunuyorsa cimer.gov.tr adresinden portala girişi gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemden sonra açılan sayfada sağ üst bölgede bulunan “Başvuru Yap” butonuna tıklamanız gerekecektir.  Bu sayfada sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde girmeniz gerekiyor. Eğer başvuruda vermiş olduğunuz bilgilerde herhangi bir tutarsızlık bulunuyorsa yapmış olduğunuz başvuru geçersiz sayılacak ve değerlendirmeye alınmayacaktır.

CİMER Başvurusunda Hangi Bilgiler İsteniyor?

Açılan sayfada sizden istenen T.C Kimlik Numarası, Annenizin Kızlık Soyadı ve buna benzer bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra vermiş olduğunuz cep telefonu numaranıza CİMER adına onay kodu gönderilecektir. Bu kodu ekranda gerekli yere doğru bir şekilde girerek sisteme girişinizi tam anlamıyla sağlayabilir ardından başvurunuzu gönderebilirsiniz. Bu bölümde başvurunuzu yaparken kişisel bilgilerinizin gizlenmesini istiyorsanız “Kişisel Bilgilerimin Gizlenmesini İstiyorum” kutucuğunu onaylamanız yeterli olacaktır. Başvurunuzun değerlendirme süreci yoğunluğa göre 1 hafta ve 3 ay arasında değişiklik gösterecektir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.