Kredi Almanın Yolu

Çevrimiçi Alışverişlerde Güvenlik, Kredi Kartı 3D Güvenliği

22.06.2020
612
Çevrimiçi Alışverişlerde Güvenlik, Kredi Kartı 3D Güvenliği

Kredi kartının güvenliğini sahibi olarak ilk bizler sağlayabiliriz. Bankalarca atılan adımlar teknolojik seviyelerde olduğu gibi bu seviyeleri yine teknolojik olarak aşılması mümkün olabiliyor. Kart güvenliğinde çevrimiçi alışverişlere kartınız ödeme için açılmış olması halinde alım yapabiliyorsunuz. Kapatırsanız zaten ödeme yapamadığınız gibi güvenliği için de endişelenecek bir durum yoktur. Fakat açık olması halinde de güvenliği sağlayacak olan bizler özellikle cep telefonumuz ve bu telefonumuza ait numara gelen SMS ler. Bu bilgiler paylaşılmadığı sürece kendimizi güvende hissedebiliriz.

3D Kredi Kartı Güvenliği

Kredi kartı güvenliği Skimming gibi dolandırıcılık yöntemleri ile gerçekleştirilen her alışveriş sırasında güvenlik açısından risk halinde iken; internet üzerinden online olarak gerçekleştirilen alışverişlerde durum çok daha tehlikeli bir hal almaktadır. Bu amaç doğrultusunda programlanmış olan pek çok uygulama herhangi bir internet sitesi üzerinden gerçekleştirmiş olduğunuz alışveriş sırasında sisteme girmiş olduğunuz kart bilgilerinizi ve şifrenizi ele geçirebilmektedir.

Kart güvenliği konusunda tedirginlik yaşamakta olan kullanıcılar; piyasa üzerindeki herhangi bir ürünü internet üzerinden çok daha uygun fiyatlara alabilme olanaklarından ve büyük kuruluşların müşterilerine internet üzerinden sunmuş olduğu pek çok indirim fırsatından mahrum kalmaktadır. Bu güvenlik pürüzünü hiçe sayan ve online alışverişlerini sürdürmeye devam eden kullanıcılar bu işlemin sonucunda büyük bir mağduriyete uğramaktadır.

Güvenlikte Cep Telefonları Önemli

Kredi kartlarında güvenliği sağlayanlar ve aracıları insanlar meydana getirebiliyorsa bu güvenliği aşacak olanlarda yine aynı insanlar olabiliyor. Bu durumda kesin bir güvenlik sağlanacak garantisi verilmiyor. Bu garanti verilmiş olsaydı zaten özellikle bankalar ve ilgili kurumlar tarafından sürekli uyarı yapılmıyor olurdu. Meydana gelebilecek güvenlik açıklarının kapatılması adına atılan adımlardan bir tanesi 3D güvenlik sistemi oluyor. Bu sistemin ilerlemesinde ise ana etken cep telefonlarınız oluyor. Bu telefonlara gelen yeni şifreler ile ödeme söz konusu olabileceğinden en büyük güvenlik adımı bu şekilde gerçekleştiriliyor. Bu sebeple bankalar telefonlara gelen şifrelerin paylaşılmaması ve kamu kurumlarınca bu şifrelerin paylaşımının önüne geçilmesi için kamu spotları hazırlanıyor.

Oluşturulan 3D güvenlik sistemi sayesinde gerçekleştirilen ödeme eylemi söz konusu kartın sahibi, kartın ait olduğu banka ve ödeme aktarılacak olan işyeri arasında gerçekleştirilmektedir.

Çevrimiçi Alışveriş ve Güvenlik

Sistemi uygulaması çok şeffaf. Bu şeffaflığı açıklamak gerekirse; gerçekleştiren online alışveriş sırasında ödeme gerçekleştirimi yapma adımı öncesi kart bilgileri girilmeden önce kart numaranızı girmeniz talep edilmekte. Bu alanın alt kısmında yer almakta olan 3D seçeneği işaretleyiniz. Bu önemli bir adım. Ardından kartınızın üzerinde yer almakta olan; ad, soyad, kart numarası ve cvc bilgilerini giriniz. Devam tuşuna tıkladığınızda bankanızın güvenli ödeme sayfasına yönlendireceksiniz. Açılan bu sayfada size işlemi gerçekleştirmiş olduğunda ödeyeceğiniz tutar ve cep telefonunuza gönderilmiş olan güvenlik şifresinden bahsedilmektedir. Telefonunuza gönderilmiş olan bu 6 haneli şifreyi sayfa üzerinde yer alan ilgili alana girmenizin ardından güvenli bir şekilde kredi kartınız üzerinden ödeme işlemini gerçekleştirmiş olmaktasınız.

Kullanımı gerçekleştirilen bu sistem iki aşamalı olarak güvenlik ölçütü sağlamaktadır. Öncelikli olarak ödeme işlemi sırasında sizden kart şifrenize dair herhangi bir bilgi talep edilmemektedir. Diğer bir önemli güvenlik noktası ise; kartın size ait olup olmadığı telefon numaranıza gönderilmiş olan şifre aracılığı ile sorgulanmış olmasıdır.

Kartımızdan yapılan habersiz harcamalar söz konusu olabiliyor. Bu durumu aşabilmeniz ve habersiz alışverişlerin önüne geçerek yine kartınıza iadesinin sağlanması için harcamanın yapılmasını müteakip size kesilen ekstre ile birlikte müracaat edilmesi gerekiyor. Müracaat adresimiz bankamız. Bankaya ekstrede belirtilen kesintileri dilekçenize yazarak, bu harcamaların bilginiz dışında yapıldığını ve bu harcamaların karta iadesinin sağlanması üzerine başvurunuzu yaparsınız. Banka bu durumu değerlendirmeye alıyor ve yaklaşık üç ay gibi bir süre sonunda size bildiriyor. Harcamalarda 3D güvenlik sistemi uygulanmadan, telefonunuza bir şifre ulaşımı olmadan kesinti yapılmış olabiliyor. Bu durum daha çok bankanın ortağı konumundaki ticari kuruluşlarca yapılıyor ki burada bahsedilen kesintiler küçük rakamlardan da oluşabiliyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.