Kredi Almanın Yolu

Çekilen krediden cayma olur mu? Alınan Kredinin İptali

16.05.2020
303
Çekilen krediden cayma olur mu? Alınan Kredinin İptali

Bazı durumlarda acil nakit paraya ihtiyaç duyulması olasıdır. Ancak yeterli nakit bulunamadığı durumlarda genellikle bireysel kredi adı altında ihtiyaç kredisine başvurulur. İhtiyaç kredileri belirli bir tutarda ve belirli bir sürede olmaktadır. Bankaya yaptığınız ihtiyaç kredisinin banka tarafından onaylanması durumunda bireysel kredinizi rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu kredilere şubelerden başvurabileceğiniz gibi müşteri hizmetlerinden ya da mobil bankacılık aracılığıyla da başvurabilirsiniz.

Tüketici Kanununa Göre Yasal Hak Krediden Cayma

Başvuru ve onay sonrası kullanılan kredilerden bazı durumlarda yaptığınız başvurudan vazgeçmek isteyebilir, onaylanan krediyi kullanmak istemeyebilirsiniz. Bu durumda da izlenmeniz gereken birkaç yol bulunmaktadır. Hangi durumlarda masraf ödemeden bir krediden vazgeçeceğiniz hangi durumlarda masraf ödeyerek kredinizden vazgeçebileceğiniz oldukça önemlidir.

Çekilen Kredi İptal Edilebilir Mi?

Çekilen Kredi İptal Edilebilir Mi? Sorusunun cevabı oldukça açıktır. Evet, çektiğiniz krediden cayma hakkınız bulunmaktadır. Bunun için gerekli olan bir zaman zarfı bulunmaktadır. Kanunla ve bankalarca belirlenen cayma hakkı süresi tam olarak 14 gündür. Bu 14 günlük süreçte onaylanan kredinizden vazgeçmeniz mümkündür. Bu süre zarfında kredi iptal işlemine başvurabilir bu talebiniz için herhangi bir masraf ödemezsiniz. Kredinize hangi kanaldan başvurduğunuz bu süreçte önem kazanır.

  • Eğer kredinize mobil bankacılık ya da internet bankacılığı ile başvurmuş iseniz 14 günlük süreçte tek bir talepte cayabilirsiniz. Bu durum müşteri hizmetleri ile yapacağınız görüşmeler ile de mümkün olmaktadır.
  • Ancak şube aracılığıyla başvuruda bulunmuş iseniz sözleşme imzalamışsınız demektir. Yani bu durumda başvurunuz işleme alınmıştır. İptal için yine banka şubesine başvuruda bulunmalısınız. Bu arada 14 günlük zaman dilimi önem kazanmaktadır.

Krediden Cayma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bireysel krediye ihtiyacınız oldu ve acil nakit ihtiyacınız için krediniz onaylandı ancak siz bu durumdan vazgeçtiniz. İşte bu durumda bilmeniz gereken bazı durumlar söz konusu olacaktır. Bu durumlar ise;

  • Cayma hakkı süreniz tam olarak 14 gündür.
  • 14 günlük süre sözleşmenin imzalandığı tarih itibariyle başlar. Eğer bir sözleşme imzalamamış iseniz yani internet aracılığıyla başvuruda bulunmuş iseniz bu süre kredinizin onayladığı tarih ile başlar.
  • 14 günlük süreyi geçirmişseniz bu durumda yasal olarak gerekli olan tutarları bankaya ödemek zorundasınız.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.