Kredi Almanın Yolu

Kuyumcular Çek Senet Bozar mı? (Güncel)

12.08.2020
1.206
Kuyumcular Çek Senet Bozar mı? (Güncel)

Çek senet bozan kuyumcu banka yerler konusu genellikle bu ödeme araçlarını ödeme yöntemi olarak kabul eden kişi ya da kurumları ilgilendiren bir başlık olmakla birlikte, ödemeleri bu yöntemle yapılmış kişiler de bu konuyu merak etmektedirler.

 Ödemelerini çek ya da senet olarak alan kişiler, çek içerisindeki parayı almak için, çeki bozdurabilecekleri güvenli bir kurum ya da kuruluş ararken, en güvenli yerlerden olan banka ve kuyumcular, kendilerini bu listeye dahil etmektedir. Ancak çek ya da senet bozduracak kişiler unutmamalıdır ki ister banka ister kuyumcu ister başka bir yer olsun, çek senet bozdurulmak istendiğinde, bozmayı kabul eden kurum, mutlaka belirli bir komisyon alacaktır.

Kimler Çek Senet Bozabilir?

Çek senet bozan kuyumcu banka yerler dışında, elinde parası olan ve belirli komisyon ücretlerinden haberdar olan herkes bu işlemi yapabilmektedir. En nihayetinde çek kimde kalırsa kalsın, bu kişi çek senet bozumu yapan bir bankaya gittiğinde parasını alacaktır.

Okunmalı : Ödenmeyen Senetlerde Zaman Aşımı Süresi

Bu durum, elinde çek olan ve acilen bozdurması gereken kişiler için kurtarıcı niteliğindedir ancak yine de kuyumcular ya da galericiler acil çek bozdurma konusunda daha güvenilir olmaktadır. Hatta acil çek bozdurması gereken kişilerin, çek bozumunu kabul eden bir kuyumcuya giderek cüzi bir komisyon ile bu işlemi yapması önerilmektedir. Çünkü bankalar haricinde, çek bozdurmak için en güvenilir yerler yine de kuyumculardır.

Okunmalı : Senetle Kuyumcudan Altın Satın Alma

Hangi Bankalar Çek Bozar?

Çek senet boan kuyumcu banka yerler listesine pek çok kişi, kurum ve kuruluş dahil edilebilir. Çek miktarı değiştikçe ister banka ister kuyumcu ister şahıs olsun, talep edilecek komisyon miktarı da değişecektir. Çekleri bankalara bozdurmakla herhangi bir başka kişi ya da kuruma bozdurmak arasındaki tek fark, bankaların faturasız çek bozmamasıdır.

Faturalı çek olması durumunda, her banka bu çekleri bozmaktadır. Ancak, çekin tahsilat tarihi ne kadar uzaksa, bankanın alacağı komisyon tutarında o derece artış olur. Ayrıca, çek yazan kişinin risk durumu da banka tarafından göz önünde bulundurulur. Çeki düzenleyen kişi risk grubundaysa yani daha önce yazdığı çeklerden karşılıksız çıkan olmuşsa, banka, faturalı bile olsa çeki bozmayı kabul etmeyebilir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.