Kredi Almanın Yolu

Borcumdan Dolayı Hapis Cezası Alır mıyım? Hapse Girer miyim?

05.10.2020
644
Borcumdan Dolayı Hapis Cezası Alır mıyım? Hapse Girer miyim?

Borçtan Dolayı Hapis Cezası Var mı? Banka Borcumdam Dolayı Tutuklanır mıyım? Borçtan dolayı kimler hapse girer? Bu gibi soruların kaynağı borçlu olan kişilerin endişeleridir.

Kişiler borçlarını herhangi bir sebepten dolayı ödeyemeyebilirler. Bu durumda bu kişilerden borçların ödenmesi için ısrarcı olunur. Ancak kişinin ödeyecek durumu yoksa ve bunu açık bir şekilde ortaya koyabilmiş olması gerekir. Borçlu olan kişilerin alacaklılara her ne kadar bu durumdan bahsetmiş olsalar da alacaklılar bunu bir bahane olarak algılayabilirler o yüzden bu durumda bütün alacaklılar yasal yola başvurmayı tercih edeceklerdir.

Bu durumda ise borçlu kişiler için yasal bir işlemlerin başvuru süreci gerçekleşecektir. Ancak kişiler şunu bilmelidir ki öyle sıradan mevzular için kişi hakkında hapis cezası çıkarılamaz. Bu o kişilere verilmiş bir avantajdır.

İcrada Tutuklama

İçindekiler

Bütün icra işlemleri için belirli bir süre vardır. Bu sürelerin hepsinin bitmesinin ardından ve kişinin borcunu ödeyememiş olması durumundan dolayı bir icra takibi başlatılır. Bu icra takibinde asıl olan kişiler borçlarını ödemesini sağlamaktır. Ancak kişinin ödeyecek durumu yok ve araştırmalar sonucun da mal varlığı da yoksa bu durumda bu kişiden borcun tahsis edilmesi mümkün olmayacaktır.

Evinize borcunuzdan dolayı haciz gelebilir ancak gerekli şartlar olmadıkça tutuklama ya da hapis cezası verilemez. O yüzden icara işlemlerinde genelde başka bir yol olan kefil işlemlerine başlanır. Size verilen 3 aylık bir süre içerisinde borcunuz ödenmez, bunun içinde başka bir yol bulamazsanız ve süre dolmuşsa bu durumda yapılabilecek başka yollar bulunmaya çalışılır.

Okunmalı : Banka Borcundan İcra Geldi Ne Yapmalıyım?

 Borçlarda Hapis Cezası

Eğer eşinize nafaka borcunuz varsa o zaman hapis cezası ödemediğiniz takdirde söz konusu olacaktır. Evinde oturduğunuz kişinin kirasını ödeyemiyor ve aynı zaman da ev sahibinizi de zor durumda bırakıyorsanız bu durum da karşı tarafın hapis istemesi sonucunda hapis yatarsınız. İcra takip işlemlerinde ise sizin yanlış mal beyanında bulunmanız ve borçlulara karşı bir durum belirtmeksizin borcunu ödememeniz hapis cezası ile sonuçlanır.

Okunmalı: Hacizli Eve Kredi Verilir mi?

 Tutuklama Nasıl Olur?

Tutuklama borçlarınızdan dolayı 2 durumda gerçekleşir. Bunlardan biri mal beyanı sırasında gerekli mal beyanında bulunmamışsanız ya da beyanınız gerçeği yansıtmıyorsa 2. İse alacaklıya karşı borcunuzu ödeyeceğinizi söylemiş hatta bu konuda bir beyanda bulunmuş ancak borcunuzu ödemiyorsanız hapis cezası olacaktır.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.