Kredi Almanın Yolu

Bireysel Emeklilik Yaş Sınırı Kaç?

04.06.2020
963
Bireysel Emeklilik Yaş Sınırı Kaç?

Bireysel emeklilik yaş sınırı, başvuran kamu personellerinden maaşlarının belirli yüzdesi dahilinde kesinti yapılan, kamu personeli olmayan ama sigortalı çalışan kişilerin maaşlarından kendi belirledikleri tutarda ve herhangi bir sigortası olmadan başvuranların, kendi belirledikleri aylık primlerle ödeme yaptıkları sistem için belirlenmiş olan net yaş aralığıdır.

Sigortalı çalışan özel sektör personelleri ve kamu personelleri bankalar üzerinden BES başvurusu yapabilecekleri gibi, bireysel başvuruda bulunmak isteyenler bu sisteme başvurmak için, sigorta şirketlerinin sunduğu programlardan yararlanabilirler. Başvuru kanalları farklılık gösterse de başvuru şartları ve emekliliğe hak kazanma şartları neredeyse her sistem üzerinde aynıdır.

Bireysel Emekliliğe Nasıl Başvurulur?

Bireysel emeklilik yaş sınırı, başvuru söz konusu olduğunda 18 olarak belirlenmiştir. 18 yaşını doldurmuş olan herkes sigorta şirketleri üzerinden, aylık ve düzenli olarak, kendi belirleyecekleri miktarda prim ödemek ve belirlenen süre boyunca sistemde kalmak şartıyla başvuruda bulunabilir.

Kamu çalışanları ya da özel sektör çalışanları ise, maaş bankaları üzerinden başvuru yapabilmektedir. Bireysel emeklilik, çalışanlar için ikinci bir emeklilik olarak tamamlayıcı görevi gören bir sistem olmakla birlikte, çalışmayan ve herhangi bir şekilde sigortası olmayanlar için, emekli olma şansı yaratmaktadır. Banka ya da sigorta şirketi üzerinden yapılan her başvuruda, kişinin sistemde en az 5 yıl kalması şartı bulunmaktadır. 5 yıldan daha az süreyle kalan kişilerin, yapmış olduğu birikimlerden banka ya da sigorta şirketi belirli bir yüzde kesmektedir.

Okunmalı : Krediye Bağlı Hayat Sigortası

Bireysel Emeklilik Ödemeleri Ne Zaman Başlar?

Bireysel emeklilik yaş sınırı sistemler üzerinde 56 olarak belirlenmiştir. 56 yaşına kadar her ay düzenli olarak belirli miktarda prim ödeyen vatandaşlar, 56 yaşından sonra 10 yıl daha sistemde kalmak şartıyla bireysel emeklilik ödemeleri almaya başlayabilirler.

Bu durumda, banka ya da sigorta şirketi, kişiye birikimlerini toplu olarak verebileceği gibi, bir kısmını toplu olarak ödeyip kalan kısmını her ay düzenli ödeme seçeneği de sunmaktadır. Birikimlerini toplu almak istemeyen kişiler için ise, banka ve sigorta şirketleri aylık düzenli gelir şeklinde ödeme seçeneği sunar. Her banka ve sigorta şirketinin aylık ödeme planı farklılık göstermektedir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.