Kredi Almanın Yolu

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir? Bekleyen Provizyon İptal edilir mi?

26.07.2020
1.084
Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir? Bekleyen Provizyon İptal edilir mi?

Türkiye’de kredi kartı kullanan kişilere bakıldığında genel olarak herkeste 2 – 3 farklı kart olduğu gözlemleniyor. Bu da yapılan araştırmalar neticesinde ülkemizde kullanılan kredi kartı sayısının 190 milyon civarında olduğunu gösteriyor. Bu denli yoğun bir kredi kartı trafiği olan bölgelerde kredi kartı işlemlerinde kullanılan tanımların fazlasıyla merak edilmesi sonucuna ulaşılıyor. Kredi kartınızla yaptığınız alışveriş sonrasında ekstrenize baktığınızda “Bekleyen Provizyon” ibaresini görmeniz oldukça sık karşılaşabileceğiniz durumlardan biridir. “Provizyon” terimi kelime anlamı olarak “Ön Onay” anlamına gelmektedir. Bu işlemi kısa bir şekilde tanımlayarak yazımızın devamında anlatılacakları daha kolay anlamanızı sağlayabiliriz. Ödeme alınmadan önce bu ibare ekstrenizde görünüyorsa banka yaptığınız ödemeye anlık onay vermemiş, bu ödeme hakkında ön onay aşaması gerçekleştiriliyor demektir.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon İbaresi

İçeriğimizin girişinde kısa bir şekilde anlattığımız gibi bu ibare aslında “Ön Onay” anlamına geliyor. Kullandığınız kredi kartlarından yaptığınız ödemelerde ekstrenize yansıma işlemi gerçekleşmeden önce bekleyen provizyon adı altında tutulmaktadır. Bu aşamada banka yaptığınız harcamanın illegal olup olmadığını araştırmaktadır. Bir nevi bu işlem kredi kartı kullanıcılarının güvenliği için sağlanıyor. Eğer bankanın yaptığı araştırmalar neticesinde kart çalıntı ise bu işlem bekleyen provizyondan çıkarılarak karta iade edilecek ayrıca kart kullanıma kapatılacaktır.

Bekleyen Provizyon adımının tamamlanması için gerekli olan süre harcamanın yapıldığı saatten itibaren 24 saatlik bir süreci takip etmektedir. Bundan kaynaklı olarak gün içerisinde yaptığınız harcamalar genel olarak bekleyen provizyon olarak gözükecektir. Eğer bu süreç içerisinde yapılan harcama da herhangi bir şüphe edici duruma rastlanmaz ise yapılan harcama karta yansıtılacaktır. Bu uygulama ile birlikte kredi kartı bilgilerini çalarak işlem yapan kullanıcıların sizlere zarar verme durumu ortadan kaldırılmaktadır. Eğer “Bekleyen Provizyon” ibaresini ilk defa görüyorsanız içinizde herhangi bir şüphe olmaması gerektiğini sizlere söylemek istiyoruz.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyondaki İşlemin İptali

Yazımızın her kısmında belirttiğimiz gibi Bekleyen Provizyon süreci tamamen bankanın yapılan harcamaya güvenerek onay vermesinden ibarettir. Net bir bilgi vermek gerekirse yapılan işlem şüphelide olsa limitinizden düşülmektedir. Yapılan harcama tamamen doğrudan olarak yapıldığı için bu işlemin iptalinin gerçekleşmesi de pek mümkün olmuyor. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için “Bekleyen Provizyon” ibaresi altında size ait herhangi bir harcama bulunmuyorsa doğrudan bankanızın Müşteri Temsilcisi ile iletişime geçmeniz çok daha faydalı olacaktır. İlgili birimler bu konu hakkında seri bir operasyon gerçekleştirerek harcamanızın şüpheli olduğunu fark ederse harcamayı kartınıza geri iade edecektir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.