Kredi Almanın Yolu

Bekleyen Provizyon Ne Kadar Sürer? İptal Edilir mi?

11.06.2020
1.076
Bekleyen Provizyon Ne Kadar Sürer? İptal Edilir mi?

Provizyon bankacılık sektöründe kullanılan bir ifadedir. Kredi kartıyla yapılan harcamalardan sonra banka yapılan işlemi teyit etmek için bir ön onay süreci oluşturur. Bu verilen ön onay süresine bankacılık tabiri ile provizyon denmektedir. İnternet ve mobil bankacılıkta kart hareketlerinde görülen bir ibare olarak karşımıza çıkmaktadır. Pos cihazında yapılan işlemlerde ya da internet bankacılığı kullanırken kart hareketlerinde onay sürecinde olan harcamalar bekleyen provizyon şeklinde hareketlerde yer almaktadır.

Bekleyen Provizyon İşlemleri

Provizyon ön onay süreci anlamına gelmekte ve kredi kartlarının hareketlerinde görülmektedir. Online işlemlerin olmadığı zamanlarda sıklıkla kullanılmaktadır ve bankacılık işlemlerinde kullanılan bir tabirdir. Bankanın deyimi ile harcamayı karşılayabilecek bir limitin olup olmadığı denetlemeye yarayan onay süreci provizyon ismi ile anılır. Kredi kartını doğrulamak, kişiye ait olup olmadığını anlamak ve güvenlik gerekçeleriyle yapılan tüm işlemler bekleyen provizyon kapmasına girer. Çok uzun süren bir işlem değildir ve kısa sürede sonuçlanıp kart hareketlerine yansır.

Açık Provizyon

İnternet üzerinden yapılan ödemelerde kullanılan bir terimdir. Yapılmış olunan harcamalar hareketlerde açık provizyon şeklinde durup ödemelerde gözükmez. Genellikle yurt dışı alışverişlerinde kullanılır ve belli bir tutarın bloke olmasına açık provizyon denmektedir. Post cihazında bir sorun oluştuğunda ödeme gerçekleşmediği takdirde açık provizyon olarak hareketlerde görülen işlemdir. Provizyonları görebilmenin yolları mevcuttur. Bu yollardan birisi internet bankacılığı kullanmaktır. İnternet bankacılığında görülen kart hareketlerinden rahatlıkla provizyonlarınızı izleyebilirsiniz. Diğer yol ise müşteri hizmetleridir. Bankanızın telefon bankacılığını kullanarak açık provizyonlarınızı öğrenebilirsiniz.

Provizyondaki İşlem Ne Kadar Bekler?

Genellikle bankalar bir hafta sonrası bekleyen provizyonları iptal ederler. Post cihazının kapanma mesajı gelmediği sürece provizyon beklemektedir. Bankalar provizyonu iptal ettikten sonra kesilen ücret hesabınıza geri aktarılır. Eğer ödemenizi yaptıktan sonra provizyon hala beklemede gözüküyorsa harcama yapılan yer post cihazını daha kapama mesajı göndermemiştir. Post cihazından kaynaklanan bir sorun varsa provizyonun açık kalması ya da hareketlerde gözükmesi daha kısa süreli bir işlemdir ve posttaki sorun giderilir giderilmez provizyon silinip ödeme yapılmış olacaktır.

Provizyon Şikayetleri

Teknik olarak provizyon, süresi, iptali ve kredi kartından düşmesi sorun yaşanmayan bir işlem olmasına karşın şikayeti olan tüketicilerinde varlığından bahsetmek gerekiyor. Bunun en büyük sebebi ödemenin birden fazla kartla yapılması yada yurt dışı ödeme kaynaklı olabiliyor. Kişinin limiti yetmemesi halinde ödeme yapması gereken tutarı sahibi olduğu kartların bir kaçından yararlanarak yapabiliyor. Bu durum hem alıcı hem ödeyen tarafından sorun teşkil edebiliyor ancak bankalar bu sorunu aşabiliyor.

Provizyonun İptali

Kişi ödemeyi yaptıktan sonra kredi kartı limiti düşmesine karşın para karşı hesaba geçmeyebiliyor. Bu durumda ödemeyi yapan hizmeti alamadığından şikayetçi oluyor ve provizyonun düşmesini bekliyor. Bazı durumlarda zamansal olarak uzayan provizyon kişinin iptal etme talebine kadar ilerleyebiliyor. Provizyon iptali söz konusu. Bu iptali ise ödemenin alındığı POS cihazından yapılması en mantıklı işlem.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.