Kredi Almanın Yolu

Başkasının iban (Hesap) Numarasını Öğrenme olur mu?

08.01.2020
2.529
Başkasının iban (Hesap) Numarasını Öğrenme olur mu?

Bankacılık işlemlerinin kayıt altına alınması, takip edilmesi belli bir sisteme bağlı olarak yapılır. Bu anlamda en önemli husus banka hesaplarıdır. Bankalar müşterilerine hizmet vermek amaçlı olarak birer hesap (iban) numarası açarken kendi bünyesinde de şube numaraları ile hareket eder. Numaralar bununla kalmaz ve banka, şube hesap numarasının önüne birde ülke kodu getirilir. Ard arda sıralanan bu numaralar tüketicide karışıklığa neden olsa da dijital yollar bu karışıklığı düzeltebiliyor.

Başkasının Hesap ve IBAN Numarası

Başkasına Ait Hesap Numarası yada iban numarasını bankalar yada bağlı bulunduğu finans kuruluşlarından öğrenmeniz mümkün değildir. Bunun nedeni ise kişisel verilerin gizliliği başta olmak üzere bankaların almış olduğu tedbirdir.

Bankaların teknik kullanımlarının yanında tüketicilere gerekli olabilen hesap numarasına ihtiyaç duyulabilen haller bulunuyor. Bunların başını ise para gönderme ve alma çekiyor. Para transferinde bu hizmeti alabilmek için kişinin hesap numarası, banka şubesi ya da tüm bunları bir araya getiren iban numarası gerekir. Yasal olarak para gönderimlerinde bu numaranın kullanılması gereklilik. Aksi takdirde normal hesap ile para gönderimde iban numarası olmadan devam etmeyi kabul etmeniz gerekiyor. Yoksa paranızı dijital yollardan gönderemiyorsunuz.

Hesap Sahibinden İstenebilir

Para transferinde ihtiyaç duyulan karşı hesabın iban numarası hesap sahibinin kendisinden alınabilir. Bu numara kişiye özeldir ve başkaları ile paylaşım bankalar ya da diğer finans kuruluşlarınca yapılamaz. Bu nedenle başkasına ait iban numarasını öğrenmeniz mümkün değil. Ancak banka şubesi ve hesap numarası olması halinde iban numarası sorgulama hizmeti alabilirsiniz. Bu hizmet için hesabın oldu bankanın internet sitesine girmeniz e ilgili sayfadan hesap numaranızı  girdikten sora devam menüsü ile hareket etmeniz gerekir.

Para transferinde dijital yollar kullanılması halinde göndereceğiniz iban numarasını ilgili haneye girmenizin ardından doğru kişiye gidip gitmeyeceğini kontrol amaçlı olarak adının ve soyadının ilk iki harfi görülür. Doğru adres amaçlı olarak buranda kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Banka Şubesinden Hesap Numarası Öğrenme Mümkün mü?

Kişinin hesap numarasına ait bilgiler banka şubesinden istenebilir. Fakat buradan verilmesi kişisel verilerin korunması kanunu ile düzenlenmiştir ve paylaşılması suç teşkil etmektedir. 2016 yılında çıkarılan bu yasal düzenleme ile kişilerin özel hayatının gizliliği, temel hak ve özgürlükleri korumak amaçlanmış. Burada kişinin bilgilerinin paylaşılabilmesi için kişiden izin alınması gerekecektir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.