Kredi Almanın Yolu

Başkasına Ait iban nasıl öğrenilir?

09.09.2022
9.162
Başkasına Ait iban nasıl öğrenilir?

İlk kez duyanların merak ettiği bankacılık terimi iban kişilerin uluslararası hesap numarasıdır. Bu numara sayesinde para aktarımı yapılırken bu hizmetin alınabilmesi için bu numaranın arayışı da ayrı bir çaba konusudur. Eğer göndermek istediğiniz paranın yerine ulaşmak adına başkasına ait iban nasıl öğrenilir sorumuz bulunuyorsa bunun cevabı çok kısıtlı bir şekilde evet olur.

Başkasının iban numarasını öğrenebilir miyim?

International Bank Account Number olarak tanımlanın iban açılımının baş harflerinden oluşuyor. İnternet bankacılığı üzerinden para transferinde özellikle istenilen iban numarası olmaması halinde iban numarası olmadan para transferi işleminin kabul edilmesi gerekiyor. Bu anlamda kişilerde para gönderirken iban numarası üzerinden göndermeye çaba sarf ediyor. Para gönderimi için alacak kişinin bir hesap numarası olması halinde bu kişinin iban numarası öğrenilebilir. Bu işlemin yapılabilmesi için hesabın olduğu bankanın internet sitesine girmek ve buradan iban sorgulama işlemi yapmak yeterlidir. Fakat kişiye ait bir hesap numarası yoksa başkasına ait iban numarasını öğrenme işleminiz neredeyse imkansız.

Bankacılık Uygulamalarında İban Paylaş

34 haneden oluşan bu numaranın bulunabilmesi için kişinin banka hesaplarına giriş yapılması gerekir. Örneğin bankamatik kartı ile ATM’sine yada internet bankacılığına giriş ile birlikte bu numaraya ulaşabilir ve paylaş butonu ile facebook, whatshapp gibi uygulamalardan paylaşabilirsiniz. Fakat bu mecralarınız yoksa kişinin kendi hesabını öğrenmesi gerekir. Çünkü bankalar müşterilerine ait bilgileri başkalarına vermez. Bu durumda da başkasına ait iban numarası öğrenme işleminiz başarısızlıkla sonuçlanır.

Ocak 2010 tarihiden itibaren kullanımına zorunluluk getirilen IBAN AB ülkelerinin yaptığı bir düzenleme. Bu anlamda uluslararası hesaplara para gönderiminde doğru adrese ulaşması için önem arz ediyor. Bu sayede bankalarda çaba oluşmazken bir anlamda maliyetler de düşer ve bu düşüş tüketiciye de yansır.

İban Numarası Nasıl Öğrenilir?

Bu numaraya ulaşabilmeniz için bankacılık ürünlerine kullanıyor olmanız gerekir. Bu ürünler ise başlıca banka şubesi, bankaların çağrı merkezleri, internet bankacılığı, Bankamatikler sayesinde oluyor. Bunların dışında bankanın internet sitelerinden giriş yaparak sorgulama yapabilmeniz de mümkün.

Elinizde bulunan mevcut iban numarasını sorgulamanın bir diğer yolu da Türkiye Bankalar Birliğinin sayfasından gerçekleştiriliyor. Buradan yazacağınız numara ile sorgula menüsü sayesinde işleminizi yapabiliyorsunuz. İban sorgulama için buradan giriş yapabilirsiniz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.