Kredi Almanın Yolu

Başka İlden – Ülkeden Tapu Satışı Nasıl Yapılır?

20.08.2020
2.858
Başka İlden – Ülkeden Tapu Satışı Nasıl Yapılır?

Kişiler mevcut yaşamları ile çalışma hayatları nedeniyle satışa konu edecekleri gayrimenkul taşınmazlarına gelmeden de satabilme imkanlarına sahip. Bu aşamada eğer başka ildeyseniz yada başka bir ülkedeyseniz sizin sahibi olduğunuz ev, dükkan, arsa ve tarla gibi taşınmazları satabilme olanağınız bulunur. Bu taşınmazların satışında bir takım hususları yerine getirmeniz sizin adınıza satış yapılacağı anlamına gelmektedir. Bu manada başka ilden ülkeden tapu satışı nasıl yapılır sizler için araştırdık.

Başka Şehirden Tapu Satışı

Geçmiş yıllarda tapu satışının yapılması ile alıcı ve satıcının aynı anda Tapu Müdürlüklerinde olması isteniyordu. Ancak gelişen teknoloji ve imkanlar çerçevesinde bu durum değişti. 2019 yılında çıkarılan ve Resmi Gazetede yayınlanmasın ardından yürürlüğe giren husus ile alıcı ve satıcı farklı şehirlerdeki Tapu Müdürlüklerinde olması halinde satış gerçekleştirilebilir hale geldi. Burada başvuru ile Tapu görevlilerinin yapacakları sözleşmeler karşılığı başka ilden taşınmaz satışının yolu açılmış oldu. Kısaca açıklanması gerekirse B şehrindeki taşınmazı satıcı A şehrindeki Tapu Müdürlüğüne başvuru yaparak sözleşme karşılığı satabilir haline geldi.

Başka şehirden tapu satışı yapılabilmesindeki etken rolü Tapu ve Kadastro Bilgi sistemi üstleniyor. Bu nedenle farklı şehirlerdeki tapu müdürlüklerine alıcı ve satıcının gitmesi ile bu işlem yapılmış oluyor. Burada yapmanız gereken ise alıcı ve satıcı bulundukları şehirdeki Tapu Müdürlüğüne müracaatta bulunuyor. Daha sonra yetkililer TAKBİS ile tapunun doğruluğu için yetki talebinde bulunuyor. Yetkiye bakan Tapu Müdürlüğü evrakları inceliyor ve sorun olmaması halinde yetkiyi veriyor. Yetki sonrası alıcı ve satıcı gerekli satış işlemlerini başlatıyor. Satış işlemi de elektronik ortamlarda gerçekleştiriliyor.Bu aşama sonrası farklı ilden gayrimenkul satışı yapılmış oluyor.

Farklı Ülkeden Tapu Satışı Nasıl Yapılır?

Tapu Kadastronun bünyesindeki bilgi sistemi ile farklı ülkeler üzerinden satış yapılması söz konusu değil. Nitekim farklı ülkelerde Tapu Müdürlükleri bulunmuyor. Ancak bu durumda yine gelmeden farklı ülkeden tapu satışı yapılması da mümkün. Burada satışı yapacak kişi konsolosluğa giderek satışı gerçekleştirecek kişiye vekalet vermesi  gerekiyor. Ülke dışında verilen vekaletnameler Konsolosluklar aracılığıyla verilmektedir. Burada verilen vekalette satışa konu olan taşınmazın tapu bilgilerinin ve satışı yapacak vekaleti alacak kişinin TC kimlik numarası başta olmak üzere bilgilerinin de açık açık belirtilmesi gerekiyor ki satış gerçekleşebilsin.

Başka Şehirden Tapu Satış Aşamaları

  • Satıcı bulunduğu şehirdeki Tapu Müdürlüğüne başvuru yapıyor.
  • Tapu Müdürlüğü aldığı başvuru için taşınmazın bulunduğu Tapu Müdürlüğünden yetki istiyor.Yetki TAKBİS aracılığıyla isteniyor.
  • İnceleme sonrası satışı yapacak Müdürlüğüne verilen onay sonrası satış işlemi başlıyor.
  • Satıcı ve Alıcı başvuru yaparak dijital ortamlarda yapılan imzalar neticesinde satışı yapmış oluyor.

Aşamaları ve uzaması nedeniyle satıcı ve alıcı kadar ilgili Müdürlüklerde bu satış işleminden uzak kalmak isteyebilir. Ancak gerektiğinde farklı şehirden tapu satışı yapılabildiğinin bilinmesi gerekir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.