Kredi Almanın Yolu

Bankamatikten (ATM) Euro, Dolar Yatırıp Çekme

01.03.2020
1.159
Bankamatikten (ATM) Euro, Dolar Yatırıp Çekme

Türkiye’de faaliyette bulunan bankamatikler kişilere TL üzerinden işlem yapma imkanları tanıyor. Fakat bazı bölgelerde özellikle yabancı turist akımının olduğu bölgelerde ise ATM’lerde Euro ve Dolar gibi döviz kuru yatırma ve çekme işlemleri de mevcut. Bu işlem için ise bankamatik uygun olması yeterli.

Döviz alım ve çekimine müsait olan bankamatikler yabancı bankalar ile anlaşmalı olarak farklı banka müşterilerine de hitap ediyor. Burada çekim ve yatırılmasında komisyon alma hakkı olan bankaların kazancı da söz konusu olduğu için önemli bir husus. Fakat Türk vatandaşlara da bu imkanı veren bu ATM’ler istenildiğinde de TL üzerinden dolar ve euro gibi döviz kurlarının alımına olanak veriyor. Bu sayede kişi isterse de bu mecralarda dövizini bozdurma imkanlarına kavuşmuş oluyor. Döviz alım satım işlemi internet bankacılığı üzerinden gerçekleştirilebiliyor. İnternet Bankacılığından euro, dolar, altın alım satma ilginizi çekebilir.

Hangi ATM’ler Döviz Hizmeti Veriyor?

Döviz bozdurma işlemleri bölgelerde bulunan döviz büroları başta olmak üzere bankalar üzerinden gerçekleştirilebiliyor olsa da, kişiler 7-24 işlem yapabilmek için ve daha hızlı olmasından dolayı bankamatikleri seçebiliyor. Bu seçim işlemi için ise dövize uyarlı bir ATM bulunması. Bankanızın kendi resmi internet sitesinden sorgulayıp bulabileceğiniz bu ATM ler ile döviz işlemlerinizi de yerine getirebilirsiniz.

İnternetten Döviz alım ve satımı ile ilgili olarak yazımızda da bahsettiğimiz gibi TL üzerinden döviz alımı yapıyorsanız burada bir alım satım makası oluşacaktır. Yani dövizi buradan daha pahalıya alırken yine buradan daha ucuza satış söz konusu olacaktır. Bu durum sadece bankalarda değil döviz büroları içinde geçerli olacağından yadırgamamak gerekir. Çünkü bankalar ticari kuruluşlardır ve para kazanma amaçlı olarak hizmet vermektedirler.

Yabancı Turistler İçin ATM Önemli

Yabancıların Türkiye’de döviz bozdurma işlemini ATM’lerden yana kullanması için gerekçeleri bulunuyor. Döviz büroları bu işlem için dil farkından dolayı farklı bir makas fiyatı uygulaması yapmasından endişe edilirken, otellerde bulunan döviz alımları için daha yüksek makas farkı söz konusu olabiliyor. Bu nedenle en güvenilir mecralar olarak bankaları gören yabancı turistler için döviz yatırılıp ve çekilen ATM ler öncelikli adresler oluyor.

Telefon ve İnternet Bankacılığı Her Yerde Cazip

Turistler ülkesinde bulunan bankasına ait hesabındaki parayı çekebilmesi için internet bankacılığını da kullanıyor. Buradan giriş yaptıktan sonra daha az masraf ve komisyon ödemesi yapabilmek için cep telefonuna para gönderim söz konusu olabiliyor. Türkiye’de işlem yapabileceği bankamatikleri ülkesinde öğrenerek gelen turist ise bu konuda hazırlıklı. Bunun için bankalar arasında anlaşmalı olarak kullanılan havuz sistemi Ortam ATM hizmeti sunuyor.

Döviz Çekip Yatırmada Limit Bulunuyor mu?

Bankacılık işlemlerinizi ATM’ler üzerinden yaptığınızda limitler ile karşılaşabiliyorsunuz. Fakat döviz söz konusu olduğunda işlem biraz daha değişebiliyor. Kartlı işlemde limit uygulayan bankalar kartsız işlem için bunu biraz esnetmiş durumda. Döviz çekimi ve yatırılmasında madeni paralara izin verilmiyor. Direk kağıt paralar üzerinden işlem söz konusu. Bunun için en az 10 euro ya da 10 dolar para çekimi ve yatırılması söz konusu. Sizin yatırmak istediğiniz tutar 400 Euro ya da 400 Dolar olabilir. Bu rakamı da yatırabilir aynı zamanda çekebilirsiniz. Burada bir kısıtlama bulunmuyor.

ATM Komisyon Alıyor mu? Masrafı Var mı?

Döviz yatırıp ve çekme işleminde döviz hesabınızın olması yeterli. Burada yatırıp ve çekme işlemi için bir komisyon ödemesi yada masraf ödemesi yapmıyorsunuz. Güncel olarak TL ye çevrilen dövizleriniz üzerinde döviz alım ve satım makas farkı bulunabilir. Bu durum zaten tüm bankalar ve döviz büroları için geçerli oluyor. Bankanızın makas farkı diğer bankalar ile döviz bozduran yerler için farklı olabilir.


Yorumlar
  1. Osman Gürtun dedi ki:

    Euro yatırıp TL çekimi yapabildiğin güzel bir hizmet olmuş. Döviz büroları daha maliyetli oluyor.