Kredi Almanın Yolu

Bankamatik Ve Atm’lerden Euro Dolar Yatırma Ve Çekme

16.05.2020
1.246
Bankamatik Ve Atm’lerden Euro Dolar Yatırma Ve Çekme

Son gelişen teknoloji ve bankacılık faaliyetleri kapsamında ATM’lerden döviz işlemleri de yapılmaya başlandı. Her ne kadar bankaların (özellikle özel bankalar) döviz kurları biraz yüksek olsa da banka ATM’lerinden döviz yatırma, döviz çekme, döviz alma ya da bozdurma işlemleri yapılabilmektedir. Çoğu banka bu teknoloji ile donatılmış yeni nesil ATM’ler kullanmaya başlamışlardır. Günümüzün insan hayatını kolaylaştırma çalışmaları hızla devam etmektedir.

ATM’lerden Döviz İşlemleri Nasıl Yapılır?

Öncelikle ATM’lerden Euro dolar yatırıp çekebilmeniz için bankada açılmış ve aktif olan bir Euro ya da dolar hesabınızın olması gerekmektedir. Bu hesabınızın normal TL hesabına da bağlı olmasını banka görevlisinde mutlaka isteyin. Açtırdığınız bu hesap TL hesabınıza bağlı olmaz ise bankamatik kartınızı ATM’ye taktığınızda ya da akıllı telefonunuzdan barkod okuyucuyu ile sisteme giriş yaptığınızda açtırdığınız döviz hesabını ATM’nin dijital ekranında göremezsiniz. Bu durum da işlem yapamamanıza sebep olur.

Bankamatikten Dolar ve Euro Yatırıp Çekme

Bankamatik kartınızı ATM’ye taktığınızda TL işlemlerinde nasıl yapılıyorsa aynı şekilde şifrenizi girerek hesap bilgilerinize ulaşacaksınız. Müteakiben gelen “hesaplarım” menüsüne girerek TL ve açtırdığınız döviz hesabını bu ekranda görüyor olmanız gerekir. Bu ekranda hesabınızı görüp döviz alma ihtiyacı duyarsanız bir üst menüye dönerek döviz işlemleri menüsünden dolar al ya da Euro al bölümüne gelerek ilerleyen menüde dijital ekranın yönlendirdiği şekilde devam edin.

Ne kadar döviz almak istiyorsanız o miktarı girerek devam tuşuna basın. Sonraki ekranda bankanın o andaki döviz kuru karşınıza çıkacaktır. İleri dediğinizde almak istediğiniz tutar ile bankanın döviz kuru çarpılıp TL hesabından ne kadar düşüleceği otomatik olarak hesaplanır. Bu hesabın karşılığını gördüğünüzde döviz alınmış ve döviz hesabınıza geçmiş olur. Döviz bozdurma işlemi de tam tersi şekilde yürümektedir.

Döviz Çekme Yatırma ATM ile Zor Mudur?

Önceden yatırdığınız ya da internet bankacılığı aracılığı ile aldığınız dövizi ATM’lerden TL çekiyor gibi çekebilir ya da aynı yöntemle döviz yatırabilirsiniz. Bu işlem için ülkemizde bazı bankalar “döviz ATM’si” adı altında farklı ATM’ler kullanmaktadır. Bu kapsamda işlem yapacağınız ATM’den döviz işlemleri yapılıp yapılmadığını kontrol etmenizde fayda vardır.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.