Kredi Almanın Yolu

Bankamatik (ATM) Para Çekme Limitleri (Tüm Bankalar)

17.02.2020
759
Bankamatik (ATM) Para Çekme Limitleri (Tüm Bankalar)

Bankamatik (ATM) Para Çekme ve Yatırma Limitleri

Bankanıza ait bir bankamatik aracılığıyla hesabınızdaki parayı çekmek isterseniz bu çekim işlemi limitlerle sınırlıdır. Bu sınırlılığı nedeni ise güvenlik ve bankaların mevduat tutma çabası ile paranın bankadan gitmemesi bununla birlikte çekim yapılması istenilmesi halinde ek masraflar ile bankanın para kazanmasıdır. Banka hesabındaki para sizin olsa da; banka bu tutarların tamamına çekmenizi istemez. Bu nedenle ATM para çekme limitleri söz konusudur. Bu limitler her banka için aynı olmasa da genel olarak aynı tutarlar üzerinden hareket ederler. Bunun sebebi ise aynı marka ATM cihazları ve aynı yazılımlar ile hareket etmeleridir. Bu manada bankaların bankamatik para çekme limitleri masraf ödememek adına çok sorgulanan aramalardan bir tanesidir.

ATM Para Çekme Limitleri

Banka şubeleri her ne kadar yoğunluk yaşamasa da buralarda bireysel hizmet almanız sizlere önemli zamanlar kaybettirir. Nitekim mesai sonrası buralada işlem yapmanız ise mümkün değil. Yani nöbetçi banka sistemine henüz geçilmiş değil. Belki ileriki zamanlarda bu hususta hizmete girer. Fakat bankacılık işlemleri her geçen gün dijital yollara bırakılıyor. Bu nedenle internet ve mobil bankacılığı, telefon bankacılığı gibi hususlar tüm işlemler için kullanılabiliyor olsa da; para çekme işlem için mutlaka bir bankamatik kullanmanız gerekir. Bu nedenle de bankanızın bağlı bulunduğu ATM arayışına girersiniz. Yakın bir gelecekte tüm bankalar ortak atm hizmeti veriyor olması ile bu durum biraz daha kolaylık sağlamış olsa da bankalardan alacağınız her hizmet için neredeyse masraf ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bu anlamda hesabınızdaki parayı başka banka ATM’sinden çekmeniz halinde bu işlem içinde ücret ödemesi yapmanız gerekiyor. Kaldı ki bu ücreti de kendi bankanız sizden tahsil ediyor onu da ayrıca belirtmekte fayda olacaktır.

Neden Para Çekme Limiti Uygulanıyor?

İhtiyacınız olan küçük tutarlardaki paraları hesabınızdan bankamatiğiniz aracılığıyla çekebiliyorsunuz. Ancak yüksek tutarlarda para çekmek için bu mümkün değil. Bu hizmet için ayrıca ücret ödemeniz gerekiyor ki başka banka şubesinden para çekmeniz de sizlere önemli tutarlar ödemeniz anlamına geliyor. Bu nedenle para çekme limitleri bilinmesi gereken hususlardan bir tanesi olarak söylenebilir. Kaldı ki bankadan kredi çektiniz ve bu çektiğiniz tutarın tamamını bankamatikten çekmek istiyorsunuz. Bu durumda banka size kredi verir faizi ve masrafları ile para kazanırken bunun yanında çekeceksiniz diye ayrıca para kazanır. Bu durum tüketicilerin şikayetleri arasında olsa da; maalesef Türkiye’de faaliyet gösteren bankaların yasal olarak kestiği ücretler arasında bulunuyor. Bu manada bankalar ve para çekme limitleri şu şekilde sıralanabilir;

Garanti Paramatik Para Çekme Limiti

Binlerce bankamatik ağı ile milyonlarca müşteriye hizmet veren Garanti BBVA bankamatiklerinden normal mevduat hesaplarındaki paranızı çekmenizdeki limit tutarı 2 bin liradır. Sahibi olduğunuz Garanti BBVA Bonus Kredi Kartınızdan nakit avans çekmek isterseniz bu limit 4 bin lira oluyor. Bununla birlikte son zamanların en gözde hizmetleri arasında bulunan kartsız ile QR Kod İle para çekme limitiniz ise 3 bin lira oluyor. Bu tutarların üzerinde çekim yapmanız ise komisyon ödemeniz anlamına geliyor. Burada Garanti kartsız para çekme sayfamız sizlere faydalı olabilir. Garanti ATM sinden para çekmenin masrafı ile ilgili olarak Garanti BBVA Ortak ATM Ücretleri makalemizi inceleyebilirsiniz.  Ayrıca Garanti bankasının döviz imkanı veren bankamatiklerinden de döviz alım satımı, döviz çekimi ve yatırımı ile döviz bozdurma işlemini de gerçekleştirebiliyorsunuz.

Ziraat Bankası ATM Para Çekme Limiti

Devlet bankamız Ziraat Bankasından hesabınızdaki parayı combo kart ile çekmek istemeniz halinde çekebileceğiniz tutar bin 500 lira ile sınırlı. Bu tutar üzeri yine komisyona neden oluyor. Banka şubelerinden anlaşmalı olarak maaşın alan müşteriler de dahil olmak üzere günlük çekebileceğiniz tutar bu kadar. Bunun daha üstünü masrafsız çekmek isterseniz 24 saatlik dilimin geçilmesini beklemeniz gerekiyor. Fakat emekliyseniz ve maaşınızı Ziraat Bankasından alıyorsanız burada sizleri limit sürprizi karşılamıyor. Buradan istediğiniz tutarı çekebiliyorsunuz. Ziraat Bankası Kartsız para çekme limitiniz 500 lira iken yatırma limitiniz ise 20 bin liraya kadar çıkıyor.

İş Bankası ATM Para Çekme Limitleri

İş Bankası bankamatiklerinden para çekmek istemeniz halinde kartlı para çekme tutarınız TL için günlük 2 bin lira. Kartlı olarak döviz çekme istemeniz halinde ise 800 dolar, 800 Euro ile sınırlıdır. İş Bankası ATM kartsız para çekme limitiniz ise günlük 3 bin lira ile sınırlı. İşbank cebe havale ile para çekemi için ise günlük 500 Lira, haftalık 1000 lira ve aylık olarak ta 1500 lira çekim söz konusu.

Yapı Kredi Bankası ATM Para Çekme Limiti

Yapı Kredi bankası müşterisiyseniz hesabınızdan günlük para çekme limitiniz 1500 lira. Bu tutar maaş müşterileri için uygulanıyor. Kişisel bankacılık ürünü kullanıyorsanız burada çekebileceğiniz tutar 3 bin 500 liraya çıkıyor. Bankanın özel konumundaki müşteri çerçevesinde hizmet alanların ise günlük çekme tutarı 5 bin lira. Yurt dışında Yapı Kredi Bankası hesabınızdaki para çekme limitiniz ise 1000 dolardır.

Vakıfbank ATM Para Çekme Limitleri

Diğer devlet bankalarında olduğu gibi Vakıfbank ATM para çekme limiti günlük 1500 liradır. Vakıfbank kartları ile başka bankalar ATM’lerinden para çekmeniz halinde ayrıca komisyon ödemesi yapmanız gerekiyor. En az çekebileceğiniz tutar ise 10 Lira.

Akbank ATM Para Çekme Limitleri

Geniş bir bankamatik ağı ile hizmet veren Akbank hesaplarından para çekimi yapmak istemeniz halinde neo kart günlük para çekme tutarınız 2 bin lira. Kartsız çekim limitiniz ise bin 500 lira. Cebe havale ile para çekim tutarınız günlük 300 liradır. Neo meo kart ile günlük 250 Lira, Neo 1e1 ile günlük 2 bin lira, Neo ek kart ile günlük bin lir, Neo Busines ile günlük 4 bin lira, Neo private ile günlük 2 bin lira ve neoexi26 kart ile günlük çekme limitiniz bin liradır. Bu tutarlar üzerinde çekim yapmak istemeniz ödeyeceğiniz komisyon tutarı karşılığıdır. Akbank Kartsız Para Çekme ilgileneceğiniz başlıklardan bir tanesi olabilir.

QNB Finansbank Günlük Para Çekme Limiti

Encart ile QNB Finansbank bankamatiklerinden günlük para çekimlerinde sizleri karşılayacak tutar  bin 500 liradır. Bu tutarın üstündeki çekiminiz ise ödeyeceğiniz ücretler mukabilinde olur. Her ne kadar belli tutarlardan bahsedilse de bu durum müşteri durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle daha yüksek limitlere sahip olabilmek için hesabınızın olduğu banka şubesine başvuru yapabilirsiniz. Fakat döviz hesabı ise limit üstü para çekimi söz konusu değildir.

Enpara Günlük Para Çekme Limiti

Dijital bankacılığın ve şubesiz bankacılığın öncüsü konumuna gelen Enpara kişilere önemli hizmetler veriyor. Bu manada para çekmek isteyen kişilere QNB Finansbank ATM’lerinden para çekilmesinde limit tutarı 7 bin 500 liradır. Bu tutar her müşteri için uygulanmaktadır. Bu nedenle bankalar arasında en yüksek limite sahip olan banka hesabıdır. Kare Kod ile para çekme alınabilecek hizmetler arasında bulunuyor.

Denizbank ATM Para Çekme Limiti

Denizbank bankamatiklerinden günlük para çekme limitiniz bin 990 liradır. Daha üstünde bir tutar çekmeniz masrafsız olmamaktadır. Yani hesabınızdan 2 bin lira para çekmek isterseniz bu çekim için ücret ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bir seferde en fazla 40 adet banknot çekme imkanı veren bankanın limit üstü çekim masrafı azami % 1.5.

Limit Üstü Çekim Masrafları Ne kadar?

Bankalar ortak bir sistem üzerinde yürürlüğe giren ortak atm sayesinde tüm işlemleri başka bankalar üzerinden işlem yapılmasına olanak kılıyor. Burada başka banka üzerinden para çekilmesi Halide ücret ödemesi yapıyorsunuz ve bu ücret kendi bankanız tarafından kesiliyor. Bununla birlikte kendi hesabınızdan çekeceğiniz limitler yeterli olmaması halinde daha üstünü çekmek için bankanıza masraf ödemesi yapmanız gerekiyor. Bu masraflarda azami tutarlar üzerinden yapılıyor. Limit üstü çekim için bankalar genel olarak 5 TL ücret almaktadır. Fakat burada bir limit söz konusudur. Yine azami olarak çekilen tutarın en az % 1,5 oranında bir masraf ödemesi yapmanız gerekecektir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.