Kredi Almanın Yolu

Bankamatik (ATM) Kartımı Yuttu Ne Yapmalıyım?

28.02.2020
1.180
Bankamatik (ATM) Kartımı Yuttu Ne Yapmalıyım?

Hiç olmadık bir zamanda para ihtiyacınızı ATM’den karşılamak istersiniz. Bu esnada ise beklenmedik olaylar neticesinde kartınız ATM de kalır, para çekemezsiniz ve bununla birlikte içinizi bir endişe kaplayabilir. İnsanın başına gelebilecek olaylardan küçük bir tanesi olan ATM kartınızı yutarsa endişelenmeyin. Burada kartınız güvende ve sizi bekliyor diyebiliriz.

Bankamatik Kartımı Yuttu Ne Yapmalıyım?

İnsan yapımı olan kredi ve bankamatik kartları yine insanların yapmış olduğu bankamatikler üzerinden kullanılıyor. Özellikle para çekimi ve yatırımı için kullandığımız bu mecralar dijital araçlar olduğu için teknik arızalarla karşılaşılabiliyor. Bu durum yazılım hatası, internet kopması, elektrik hatlarında kopmalar gibi hususlarda karşımıza çıkıyor olsa da en şanssız tarafınız tamda sizin işlem yaptığınız sırada karşılaşmanızdır. Bu durumda ATM güvenlik amaçlı olarak kartınıza el koyar ve size iadesini sağlamaz. Aslında bu durum tamamen siz müşterileri koruma amaçlı olsa da, kişiler bu durumdan mağdur edildiğinden dolayı şikayet eder. Fakat bu durum değişmez ve teknik hata gibi hususlardan dolayı alıkonulan kart size verilmek üzere ilgili şubeye götürülür.

Burada iki farklı işlem söz konusu. Çünkü banka önündeki bir ATM kullanmışsanız bu kartınız bu bankaya gitmiştir. Fakat yol üzerinde, bir iş hanında, Otogar yada havaalanı gibi yerlerde kullanıyorsanız öncelikli olarak bu kartın hangi banka şubesine gittiğini öğrenmelisiniz. Bunu da öğrenebilmenin tek bir yolu var kullanmış olduğunuz kartın banka müşteri hizmetlerini aramak. Banka telefon numaraları her banka için artık sabit durumda. Bu numaralar kartınızın arkasında yazıyor olsa da kaptırdığınız için buna bakmanız mümkün değil. Bu nedenle yapacağınız işlem sitemizdeki banka kayıtlarına bakmak olabilir. Zira internet kullanıcısıysanız bunu sorgulayacağınız yer yine internet sayfalarıdır.

Yeni Kart Talebinde Bulunabilirsiniz

ATM’de kalan kartınızı hangi şubeye gittiğini öğrendikten sonra bu şubeden kimliğiniz ile birlikte geri teslim alabiliyorsunuz. Bunu alabilecek vaziyette değilseniz sizin için fiziki ve zamansal imkansızlıklar bulunuyorsa müşteri hizmetlerini aradığınız zaman yeni kart talebinde bulunabilirsiniz. Burada talebinizi alan yetkili gerekli işlemleri yaptıktan sonra ilgili departman ile kartın basımı sağlanır ve size kuryeler aracılığı ile yeni kartınız gönderilir. Böylelikle hiçbir yere gitmeden kartınız elinize kadar gelir ve tekrar kullanmaya başlayabilirsiniz. Bu arada yeni kartınız ile şifrenizde de değişecektir. Bunun için bankalar arasında yine farklı bir şifre alım yolu bulunmaktadır. Bu şifrenizi bankanızın resmi internet sitesine giriş yaptıktan sonra internet bankacılığı kısmından şifremi unuttum olarak talep edebilir ve yeni şifrenizi alabilirsiniz. Bu şifre alımları için size gönderilen kartınızın yapışık olduğu sayfada ilgili adımlar size anlatılmaktadır. Buradan yola çıkarak en kısa yol olan SMS ile kartınızın yeni şifresini alıp, yenisini oluşturabilirsiniz.

Banka Şubesinden Anında Kart Tahsisi

ATM’de Kartınız Kalırsa ve bu kartınıza acil ihtiyaç bulunuyorsa bu işleminizi banka şubenizden yapabiliyorsunuz. Bankanıza kart talebinde bulunmanız halinde banka size acil kart tahsisi yapar ve kullanımınıza açar. Fakat bu kartın tek eksi yönü ise kartın üzerinde isminizin olmamasıdır. Bunun dışında hesabınıza ait tüm işlemleri yapabileceğiniz kartınız anında teslim edilmiş olur.

Kart alımlarında olduğu gibi kredi kartları içinde aynı şey geçerli. Örneğin bu hususta yazmış olduğumuz Yeni Onaylanan Kredi Kartı Ne Zaman Teslim Edilir başlıklı yazımız ile yeni alacağınız yada yeniden alacağınız kredi kartınızın başvuru süreci sonrasında size ne zaman teslim edileceğine dair bilgiler vermeye çalıştık. Bu ve diğer hususlarda merak ettiğiniz sorularınız bulunursa lütfen aşağıdaki yorumlar bölümüne bırakın. Yazarlarımız size kısa süre içerisinde döneceklerdir.


Yorumlar
  1. Melek Yerin dedi ki:

    Kart lazım olmadığı sürece telefon ister yenisini isterim. Ne olacak gidip almak yerine