Kredi Almanın Yolu

Bankamatik (ATM) Kartı Üzerinde Şube Kodu Nerede Yazar?

12.08.2020
9.010
Bankamatik (ATM) Kartı Üzerinde Şube Kodu Nerede Yazar?

Takip edilebilmesi açısından bankacılık işlemleri hesap numaralarına bağlı olarak yapılıyor.  Hesap numarası daha çok para gönderimi ve alımı için kullanılıyor olsa da; yasal olarak takip edilebilmesi açısından da önem arz eder. Bu anlamda hesap numaralarının başında banka şubesi hesap numarası, daha önce ise rezerv hanesi, banka kodu gibi hususlar gelir. Kişiler teknik olarak dijital bankacılık ürünlerini kullanıyor olabilir. Fakat genelinde hesaplar için kullanılan bankamatik kartları ve bu kartlara bağlı işlemler onlarca yıldır kişisel bankacılık ürünlerinde öncülük ediyor.  Bu anlamda sahibi olduğumuz bankamatik kartı üzerinde şube kodu hesap numaraları açısından da önem arz edebiliyor.

Banka Şube Kodu Nerede Yazar

Kişisel işlemlerinizde kullanmak üzere ihtiyacınız olan bankamatik kartı şube kodu nerede yazar sorusunun cevabı ise hesap numarasından ayırmakla en kolay yoldan bulunabilir. Bir çok numaranın bir araya gelmesi ile oluşan iban numarası içinden de banka şube kodu çıkartılabilir. Bunun için elbette oluşan numaraların sayısı nasıl oluştuğu hakkında bilgi edinmek te önemli. Bu anlamda aşağıdaki fotoğraf üzerinden de bankamatik kartı şube kodunuzu ayırabilirsiniz. Okunmalı : Kredi Kartı İban Numarası Nasıl Öğrenilir?

Elinizdeki tüm imkanlar yetersiz ise banka şube kodunu bulmak için bankanızın müşteri hizmetlerini arayabilirsiniz ya da en yakın bir banka şubesine ziyarette bulunabilirsiniz.

İban Numarasından Banka Şube Kodunu Bulma

Uluslararası banka hesap numarası olan iban ülke kodları ile başlamaktadır. Ülkemizin kodu da TR’dir. Bundan sonraki iki basamak kontrol haneleridir. Buradan sonra ise banka kodu eklenir. Bu kod beş haneli olacaktır. Banka kodu sonrası rezerv numarası gelir ve tek hanedir. Daha sonraki dört hane ise banka şube kodudur. Banka şubesinden sonra hesap numaranız ve daha sonrada hesabınızın ek numarası gelmektedir. Bu anlamda bankamatikler üzerinde genelde iban numarası yazmaktadır. Yani iban numarasından banka şube kodu bulma işlemi için TR kodundan sonraki 8 haneyi ayırın ve sonrasındaki dört hane sizin banka şube kodunuz olarak belirleyebilirsiniz.

ATM’den Banka Şube Kodu Bulma

Banka şube kodunu bulmanın en kolay yollarından birisi de hesabınızın olduğu bir bankamatiğe giriş yapmaktır. Bunun için elbette kartınız ve giriş şifreniz olması gerekir. Giriş sonrası hesap numarası bölümünden istediğiniz şube koduna ulaşabilirsiniz. Okunmalı : Hesap Numarası Banka Kartının Neresinde Yazar?

İnternet Bankacılığından Şube Kodu

İnternet bankacılık işlemleri açısından ilk başvurduğumuz yollardan birisi. Burada hesabınızı internet bankacılığına açtırmışsanız mobil bankacılık sayesinde giriş yaparak hesap numaranızı yada iban numaranızı paylaşabiliyorsunuz. Burada paylaşım için sosyal medya hesaplarını kullanabiliyorsunuz. Yada bir whatshapp kullanıcısıysanız buradan da mesaj gönderebiliyorsunuz. Banka şube kodu burada ihtiyaç olur mu bilinmez fakat genelinde bir hesap numarasına para göndereceğiniz için size en çok ihtiyaç olan husus iban numarası olacaktır.

Akbank Neo Bankamatik Karşı Şube Kodu

Müşterilerine Neo ile hizmet veren Akbank bankamatik kartlarında dört haneli dört adet numara yer alır. Burada sizin bankamatik kartınızın numaraları söz konusudur. Burada şube kodu ve hesap numarası olmadığından karıştırılmamalıdır. Kişilerin sorgulama yapması ve karıştırması da bu nedenledir. Bu numaranın altında sizin müşteri numaranız olacaktır. Müşteri numarası sekiz hanelidir. Size verilen neo kart üzerinde banka şube kodu yazmaz. 16 haneli rakam internet üzerinden alışveriş için kullanacağınız numaralardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

2