Kredi Almanın Yolu

ATM’den Ne Kadar Para Yatırabilirim? (Bankamatik Limitleri)

12.08.2020
5.858
ATM’den Ne Kadar Para Yatırabilirim? (Bankamatik Limitleri)

Bankaların ATM Para Yatırma Limitleri

Finans kuruluşlarının en büyük bankacılık ağı konumundaki bankamatikler hemen hemen her yerde tüketiciye hizmet verirken en önemli ayağı para yatırma ve çekme işlemleri. Bu işlemler için tüketiciye sınırlama getiren bankalar çekme konusuna göre yatırma işlemi için çıtayı bir hayli yüksek tutuyor. Bunun nedeni bankaya para girişinin olması. Peki hangi banka ATM’si ne kadar yatırılıyor, en fazla ne kadar para yatırabilirim? Bankamatik para yatırma limiti ne kadar gibi sorularınız varsa ayrıntılar sizin işinize yarayacak cinsten.

Bankamatik Para Yatırma Limiti

Para çekme konusunda bir hayli cimri davranan bankalar yatırma işleminde bu cimriliğin çok ötesinde. Nitekim kişiye özel olarak yüksek tutarlarda para çekimi söz konusu olsa da bankalar arasında standart para çekme limiti 1500 ile 2.000 TL arasında değişiklik gösteriyor. Fakat tüm bankaların ATM para yatırma limiti 20 bin liraya kadar yapılabiliyor. Bu durum bazı bankalarda 19 bin 990 olarak belirtilmiş durumda. Limit üstü çekiminde masraf alan bankalar limit üstü yatırma işlemine olanak sağlamıyor. Nitekim parayı yatıramadığınız gibi bir masrafınızda olmuyor. Yani hesabınıza bir bankamatik aracılığıyla para yatırmak istediğinizde gün içerisinde yatırabileceğiniz tutar en fazla 20 bin liradır. Kartsız para yatırma işlemi de dahil olmak üzere bu durum yine bankalar arasında farklılık göstermektedir. Tekrarlamak gerekirse bir kişinin TC numarası üzerinden bir gün içinde en fazla 19.990 TL para yatırabilirsiniz.

Okunmalı : ATM Para Çekme Limitleri

ATM’ye Hangi Paralar Yatırılır?

Bankamatikler ödemeler neticesinde sizlere para üstünü madeni para ile verebilirken bu mecralara madeni para yatırma imkanınız bulunmuyor. Bankamatiklere hesabı olsun olmasın herkes yatırma imkanlarına sahip. Bunun için kartsız menü ile devam edilebilir. Bu durumda masraf ödemesi yapmanız gerekmiş olsa bile hizmetinizi almış oluyorsunuz. Para yatırımında kağıt banknot kullanılması gerekiyor. Bu manada yatıracağınız para tutarları da şu şekilde; 5,10,20,50,100 ve 200 TL. Tek seferde yatırabileceğiniz banknot miktarı AtM markasına göre değişiklik gösteriyor. Bazı ATM ler bir kerede en fazla 30 bazıları da 40 adet kağıt banknot alabiliyor. Burada yatıracağınız paranın yırtık, kıvrılmış, ıslak, üzeri okunamayacak kadar yıpranmış olmamalı. Fazla kağıt para yatırmak için hazneye koymanız halinde ayrıca paranın sıkışması, hesaba geçmemesi, iade alamamanız gibi hususlarla karşılaşırsınız. Geçmiş dönemlerde para yatırımı için zarf kullanılıyor iken artık bu hizmet için zarf kullanmanız da gerekmiyor.

Akbank ATM Para Yatırma

Akbank bankamatiklerinden para yatırma isteğiniz kartsız yatırmalarda en az 10 lira en yüksek ise 19.990 liradır. Başkasının hesabına para yatırmanız gerektiğinde ise bu tutar en az 5 lira iken üst limit tutarı bulunmamaktadır. Başka bankaya para gönderme için en az 5 lira iken en fazla 5 bin lira, başka birinin kredi kartı borcunu ödemek için en az 5 lira en fazla 5 bin lira yatırabilirsiniz.

Garanti BBVA ATM Para Yatırma Limiti

Garanti BBVA bankamatiklerinden para yatırma işlemi biraz daha sınırlı. Kredi kartı borcu ödeme ve para yatırma işlemi bir gün için en fazla 12 bin lira olarak belirlenmiş. Okunmalı : Garanti BBVA Kartsız Para Çekme Yatırma

QNB Finansbank ATM Para Yatırma Limiti

QNB Finansbank müşterilerine para yatırma limitini en az 5 en fazla 19 bin lira olarak belirlemiş. Kartsız EFT yapmanız gerektiğinde ise en az 10 lira en fazla 19 bin lira yatırıyorsunuz. Bu hizmet için 09:00 ile 17:15 saatlerini kullanmanız gerekiyor.

Okunmalı : Ortak ATM Ücretleri

Ziraat bankası ATM Para Yatırma Limitleri

Devlet bankamız ziraat günlük para yatırma limitini 20 bin lira olarak belirlemiş. Bunun yanında bir seferde 40 adet banknot yatırabilirsiniz. Kullanılacak ATM markası GRG olması halinde bu rakam bir defada 200 banknota kadar çıkabiliyor. Kartsız para yatırma limiti ise 20 bin lira.

Denizbank ATM Para Yatırma Limiti

En fazla 40 adet banknot olmak üzere bir gün içinde en fazla 19.990 lira yatırmanıza müsaade ediyor. Döviz üzerinden yatırmak isterseniz 19.990 liraya denk gelecek bir döviz tutarı yatırımı söz konusu oluyor.

Vakıfbank ATM Para Yatırma Limiti

Banka hesabınıza en az 5 TL yatırabilirken üst limit konulmamış. Ancak kartsız yatırma işleminde en az 5 lira iken en fazla 20 bin lira yatırabiliyorsunuz. Bu yatırımda TC numaranız da işlenmesi gerekiyor.

İng Bank ATM Para Yatırma Limiti

İng bank para yatırma işlemlerinde sınırsız bir hizmet veriyor. Yalnız kartsız para yatırımı için en fazla 20 bin lira yatırabiliyorsunuz.

Yapı Kredi Bankası ATM Para Yatırma Limiti

Yapı kredi bankası bankamatikleri üzerinden para yatırımında üst limitiniz 20 bin lira. En az 10 lira ve katlarını yatırabiliyorsunuz. Gece 00:00 saatlerinden sonra yeniden yatırma imkanınız bulunuyor.

İş Bankası ATM Para Yatırma Limiti

İş Bankasına ait bankamatiklerden kendi ve başka birinin hesabına gün içinde en fazla yatırabileceğiniz tutar 20 bin liradır. ATM markasına göre bir seferde en fazla 40 adet banknot yatırılabilir.

Bankalar kendi bünyelerinde sürekli bir mevduatın bulunmasını ister. Nitekim bu sayede kazançlarını artırır. Bu nedenle yatırma işlemi için limit üst sınırlarda iken çekme işlemlerinde daha sınırlı davranırlar. Bu manada ATM para yatırma limitleri en fazla 20 bin lira diyebiliriz.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.