Kredi Almanın Yolu

Bankalardan Satılık Gayrimenkuller (Nasıl Alınır)?

14.07.2020
1.217
Bankalardan Satılık Gayrimenkuller (Nasıl Alınır)?

Bankalar vermiş oldukları konut kredileri için söz konusu evin tapusuna ipotek koymak suretiyle kredinin finansmanını güvence altına alır. Bu aşamadan sonra krediyle evi satın almasına rağmen taksitleri ödeyemeyen kişilerin evlerini kalan borçlara sayar ve buna istinaden söz konusu evleri kişinin elinden alır. Bu evleri satışa konu eder ve satış sonrası elde edilen gelir ile söz konusu kredi borcu ödenmiş olur. Bankalardan satılık gayrimenkuller fiyatları ile en çok tercih edilenler arasında bulunuyor.

Bankalardan Satılık Gayrimenkuller

Bankaların elinde bulunan borcu ödenmemiş gayrimenkuller, konutlar banka tarafından satışa çıkarılır ve teklif usulü olarak satılır. Ülke bazında ilan söz konusu olduğu  için burada il ve ilçe olarak filtreleme de söz konusu. Arama yapmak bu şekilde kolaylaştırılmış. Açılan liste sonrası satılık gayrimenkuller sıralanır ve altında bulunan detay kısmında kişi söz konusu satılık ilanının adresi, ada, pafta, fiyat, olarak başlangıç fiyatı gibi unsurlara ulaşır. Dilerseniz buradaki teklif ver menüsü ile de söz konusu taşınmaza fiyat teklifi veriyorsunuz. Fiyat teklifinde bulunulabilmesi için ilgili formun ya da bankaya göre şartname ile protokolün imzalanması gerekiyor.

Hangi Bankalar Gayrimenkul Satışı Yapıyor?

Bankalara göre farklı bir satış mevzuatı ve yolu söz konusu. Bu anlamda sizler için oluşturmuş ve araştırdığımız Bankalardan Satılık Gayrimenkuller başlıklı makalelerimiz şu şekilde;

Bankalardan Hangi Gayrimenkuller Alınabilir?

Bankalar kredi ürünü verdikleri için her türlü gayrimenkul alımına finans desteği vermektedir. Burada söz konusu gayrimenkul içerisine konutlar başta olmak üzere arsa, tarla, dükkan, iş yeri, fabrika gibi geniş bir yelpazeye sahip taşınmazlar giriyor. Bu taşınmazlardan alım yapmak istediğiniz zaman bankaların resmi internet sitesi üzerinden ilanlarına ulaşabiliyorsunuz.

Teminat Yatırıyorsunuz.

Bankalardan satılık gayrimenkullere  ulaşım sonrası başvuru için en yakın ilgili banka şubesine gidiyor ve buradan ilgili taşınmaz için belirlenen muhammen bedel üzerinden teminat yatırıyorsunuz. Bu teminat tutarı ise % 3 ile % 10 arasında değişkenlik gösteriyor. Yatırılan teminatlar ihale sonrası kazanamamanız halinde size iade edilirken ihaleyi kazanmanıza rağmen alım yapmadığınız takdirde bankaya gelir olarak kalıyor. Yani geri almanız da mümkün görünmüyor.

KDV ve Fatura

Bankalar KDV mükellefi durumunda değiller. Bu nedenle bankalardan taşınmaz satın almanız halinde bu taşınmaz bedeline KDV ödemesi yapmıyorsunuz. Burada yapacağınız ödeme sadece BSMV ile sınırlı. Bunun yanında taşınmazın bedelini ödediğiniz zaman banka size dekont veriyor. Bu dekont ayrıca fatura yerine geçebiliyor.

Kimler Bankalardan Taşınmaz Alabilir?

Bankalardan satılık gayrimenkuller gerçek kişiler ve tüzel kişiliklerce alınabiliyor. Gerçek kişiler alım için sadece kimliğini beyan ederken tüzel kişilikler şartnameye imza atacak olan yetkili için yetki belgesi, imza sirküleri, Ticaret Sicil Gazetesi, Vergi levhası fotokopisi ile başvuru yapmak zorunda.

Gayrimenkul Satışında Kredi

Bankalar sattıkları taşınmazları peşin fiyat üzerinden satıyor. Onun için ihale sonrası taşınmazın bedelinin peşin olarak verilen süre içinde ödenmesi gerekiyor. Bu süre bankalar arasında 5 ile 15 gün arasında değişkenlik gösteriyor. Burada taksit ve vadeli satış gibi bir unsur bunmasa da başvuru yaptığınız banka şubesine kredi başvurusu yapabilirsiniz. Banka gerekli kriterleri taşıyor olmanız halinde size kredi ürünlerinden tahsis edebiliyor.

Gayrimenkul satışları farklılık gözetse de aynı mantık üzerinden hareketle yapılmaktadır. Burada uygun şartlarda ve en uygun fiyatlarla alım yapmak için alternatif olarak bankalardan satılık gayrimenkuller değerlendirilebilir.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.