Kredi Almanın Yolu

Bankalara Dilekçe Örneği (Bankaya Dilekçe Nasıl Yazılır?)

20.08.2020
3.868
Bankalara Dilekçe Örneği (Bankaya Dilekçe Nasıl Yazılır?)

Bankalardan olan taleplerinizi sözlü olarak iletebilirsiniz. Burada oluşacak mağduriyetiniz ile talebinizin olduğunu kanıtlama imkanı verecek olan yasal dayanağınız olmayacaktır. Burada ileri ki zamanda oluşacak olan yasal uyuşmazlıklarda kullanılabilmesi için bankalara olan taleplerinizi dilekçeler ile yapmakta fayda olacaktır. Bu anlamda konu biraz geniş bir tabana yayılıyor olsa da; bankalara yazılan dilekçe örnekleri kişilerin arayışları içerisinde bulunuyor.

Bankaya Dilekçe Nasıl Yazılır?

Konu bankacılık olunca birden fazla hizmet alabildiğiniz banka ürünleri için taleplerinizi dilekçe ile vermekte fayda olacaktır. Burada önemsiz talepleriniz için gerekli görünmese de bazı taleplerin değerlendirilmesinde yazılı başvurular önemli bir dayanak belge olarak kabul edilir. Bir banka müşterilerine hangi konularda destek veriyor, hangi hizmetleri veriyor bu talebiniz açısından önemli.   çünkü almak istediğiniz hizmet ile alakalı bir başvuru söz konusu olacaktır. Bankaya dilekçe en çok kredi kartı harcamaları için veriliyor diyebiliriz. Kişiler harcama itirazını bankaya vermek zorunda ki bunu da yazılı olarak yapmaya mecbur. Bu anlamda kişilerin harcama itiraz dilekçesi ilk sıralarda yer alabilir.

Bankalara Hangi Dilekçeler Yazılır?

Bankacılık ürünlerinin başını krediler, kredi kartı ve sigortalar çekmektedir. Bu anlamda bankaya yazacağınız dilekçeler de onlarca çeşit olabilir. Buna rağmen başlıca yazmanız gereken dilekçe örneklerini içeren konu başlıklarını şu şekilde sıralayabiliriz.

Kredi Kartı Harcama İtiraz Dilekçesi

Bankaya sahibi olduğunuz kredi kartından bilginiz dışında harcama yapılmasından dolayı itiraz dilekçesi yazmak zorunda kalabilirsiniz. Burada dilekçenizde olması gereken dilekçeyi vereceğiniz kurumun başlığını atmanız, kredi kartı numarası ile talebinizi ayrıntılı bir şekilde dile getirmeniz, harcama yapmadığınıza dair beyanınızı belirtmeniz ve harcama listesini tarihine göre kalem kalem yazdıktan sonra adınız soyadınız, dilekçe tarihi, TC numaranız, adresiniz, telefon numaranız ve imzanız da olması gerekenler arasında. Kredi kartı harcama itiraz dilekçe örneği şu şekilde olabilir.

Okunmalı : Garanti BBVA Bankasına Dilekçe Örneği

……… BANKASI …… ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE

                Bankanızın **** **** **** 1234 numaralı kredi kartı kullanıcısıyım. Kredi kartımdan habersiz olarak yapılan harcamalara istinaden liste dilekçem ekinde / aşağıda olup söz konusu harcamaların araştırılarak bildim dışında yapılan harcamaların kredi kartıma iadesinin sağlanmasını istiyorum.

                Gereğini arz ederim.

                                                                                                                                             Ad Soyad / İmza

Kredi Kartı Aidatı İadesi Dilekçe Örneği

Bankalardan alınan kredi kartlarına yasal olarak yıllık kredi kartı aidatı ücreti ödenmektedir. Bu ücret her ne kadar yasal olarak alınsa da kişiler bu ücretin iadesi için bankaya başvuru yapabiliyor. Tüketici yasasına göre kredi kartı aidatsız kart tahsisi yapılması kişinin talebi ile zorunlu. Fakat belli miktar ücretlerin kesilmesinin de yolu açık. Bu anlamda kartınızdan kesilen aidat ücretinin iadesi için dilekçe örneği şu şekilde olabilir;

……. BANKASI … ŞUBESİNE

                Bankanızın **** **** **** 1234 numaralı kredi kartı kullanıcısıyım. Aralık 2019 tarihinde kredi kartı ekstremde 150 TL aidat ücreti kesildiği belirtilmiştir. Bu kesintinin iptalinin sağlanarak kartıma geri yatırılmasını istiyorum.

                Gereğini arz ederim.

                                                                                                                                             Ad Soyad – İmza

Otomatik Ödeme İptali Dilekçesi

Bir banka hesabına bağlı olarak otomatik ödemeleriniz varsa bu ödemelerinizi banka değiştirmeniz yada talimatlı faturaya ait bilgilerde değişiklik yapmanız halinde bankaya bildirmeniz gerekir. Aksi takdirde otomatik ödeme talimatınız ödemeye devam eder ve mağdur edilebilirsiniz. Otomatik Ödeme talimatları dijital bankacılık sayesinde anlık olarak iptal edebiliyorsunuz. Fakat İnternet bankacılığını kullanmıyorsanız yapmanız gereken husus bankaya başvurmak olacaktır. Bu anlamda otomatik ödeme iptali dilekçesi şu şekilde olabilir;

……. BANKASI ….. ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE

                Bankanız nezdinde bulunan ********* numaralı hesabımda tanımlı 1234 numaralı GSM faturası otomatik ödeme talimatının iptal edilmesini istiyorum.

                Gereğini bilgilerinize arz ederim.

                                                                                                                                             Ad Soyad – İmza

Bankaya vermek istediğiniz dilekçeler ile talebiniz olan dilekçe örnekleri için aşağıdaki yorumlar bölümüne yazmanız halinde editörlerimiz sizler için bankalara dilekçe örneği yazacaklardır.


Yorumlar
  1. Erdoğan Tezgel dedi ki:

    İNG GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE ……..BEN İNG BANKANİZDAN BAYRAM KREDİSİ VEYA İHTİYAÇ KREDİSİ İSTEDİM VERMEDİLER….İSTEDİĞİM 2000TL İDİ 36 AY TAKSİT İSTEDİM.CEVABİ HAYİR İNG BEYLİKDÜZÜ BANKASİ VERMEDİ.BENİ BAŞKA BANKAYA GÖNDERDİLER BU ÇOK AYİP BİRŞEY BEN ON YİLDİR İNG YLE ÇALİŞTİM CORONA VİRÜSÜNDEN DOLAYİ BENİ OYALADİLAR CORONA VİRÜSTEN ÖNCE İNG KREDİ İSTEĞİMDE EVET DİYORDU ŞİMDİ NİYE EVET DEĞİL İNG ÇALİŞANLARİNDAN ŞİKAYETCİYİM HİÇ İLGİLENMİYORLAR TAKSİTLERİMİ DÜZENLİ ÖDÜYORUM BİR SÜRÜ MAZARET ÇİKARİYORLAR.ACABA NEDEN…GENEL MÜDÜRLÜĞÜN BU KONUYLA İLGİLENMESİNİ ÖNEMLE RİCA EDİYORUM VE CEVABİNİZİ İMEYLİNİ BEKLİYORUM.İNG BANKİN HER MÜŞTERİYLE İLGİLENMESİNİ RİCA EDİYORUM.PUANİMDA İYİ NİYE KREDİ BANA VERİLMİYOR..BBDK.BİLDİRDİM. LÜTFEN İNG BAN ÇALİŞANLARİNİ UYARİRMİSİNİZ SAYGİLARİMİ ARZ EDERİM….SAYGİLAR..

  2. Erdoğan Tezgel dedi ki:

    ZİNG BANK GENÈL MÜDÜRLÜNE DUYURU
    BENİM KREDİMLE İLGİLENİLMESİNİ ÖNEMLE RİCA EDERİM İNG BANA KREDİ VERMİYOR…….SAYGİLARİMİ ARZ EDERİM….SAYGİLARİMLA…