Kredi Almanın Yolu

Bankalar Yırtık Para Alır mı, Yırtık Para Değişimi

14.07.2020
354
Bankalar Yırtık Para Alır mı, Yırtık Para Değişimi

Yırtık, kopuk ya da hasarlı kağıt paralar herkesin eline ulaşmıştır çünkü gün içinde sürekli parayla haşır neşir olduğumuz için dikkatsizlikten ya da başka sebeplerden dolayı paralar yırtılabiliyor. Yırtık parayı çoğu firma kabul etmediği için birçok insanın aklına düşen soru bu yırtık paranın ne olacağıdır. Değiştirilir mi yoksa para çöpe mi gider korkusu elbette herkesi sarmıştır. Ancak tabi ki parayı çöpe atmak olmaz. Çünkü yırtık paralar değiştirilebiliyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Türk Lirasını Koruma kanunu kapsamında hasarlı paralar da yenisi ile değiştirilir.

Yırtık Para Nasıl Değiştirilir?

Bu kanuna göre elinde yırtık ya da hasarlı para bulunan vatandaşlar strese girmemeli ve kolay bir şekilde yırtık parayı değiştirebilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yırtık paraları almaktadır çünkü bir ülkenin parası ne kadar yeni ve özenli görünürse ülke o kadar gelişmiş gibi görülmektedir. Bu mantıkla ilerledikleri için Merkez Bankası hiç sorgusuz sualsiz yırtık paraları almaktadır. Hükümet bu fikirle ilerlediği için ülkenin itibarı açısından vatandaşlar ellerinde bulunan yırtık paraları Merkez Bankası ve Ziraat Bankası ile değiştirirler.

Eğer elinizde fiyatı ne olursa olsun yırtık para varsa yapmanız gereken ilk adım Ziraat Bankası ya da Merkez Bankasına gitmektir. Diğer devlet bankaları ve özel bankalar yırtık para değişimi yapmamaktadır. Belirtilen iki bankadan birinin şubesine giderek ”para değiştirme” gişesine gidip sıra almanız gerekiyor. Gişede sıra size geldiği zaman gişe görevlisine kimlik kartınız ile beraber elinizde bulunan yırtık parayı görevliye uzatmanız ve değişim talebinde bulunmanız gerekir.

Banka görevlisi ilk başta elinizdeki paranın nasıl o hale geldiği hakkında sorular soracak ve sizden mantıklı bir cevap alması durumunda paranın değişimini yapacaktır.

Hangi Şartta Para Değişimi Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasından ya da Ziraat Bankasından para değişimi yapabilmek için paranın yarısından fazlası yırtılmış olmalı, parçasının bulunamamış olması ve seri numarasının okunamıyor olması gerekir. Bununla beraber bankalar haftanın belli günlerinde para değişimi yapmaktadır. Bugün dışında gidince parayı iade edebilirsiniz ancak değişim yapılan güne kadar paranızı geri alamayabilirsiniz.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.