Kredi Almanın Yolu

Bankalar Çeyrek Altın Gibi Fiziki Altın Bozar Mı?

24.07.2021
172
Bankalar Çeyrek Altın Gibi Fiziki Altın Bozar Mı?

Ülkemizde birçok kişi yatırım aracı olarak altını tercih diyor. Birikim yapan vatandaşlar ise bankalar fiziki altın bozar mı sorunun yanıtını oldukça merak ediyor. Zira bankaların çeyrek altın bozdurduğu bilinmekle diğer altın türlerini de bozup bozmadığı, TL’ye çevirip çevirmediği merak konusu. Konuya ilişkin olarak birçok banka hem reklam hem tanıtım hem de bilgilendirmeler ile altınların da bankalar bünyesine bozdurulacağını açıkladı. Fakat kuyumculara göre bankalarda bozdurma işlemlerinin ise birtakım farklılıkları bulunuyor. Birkaç yıl öncesinde getirilen yasa ile bankaların da belirli şartlarda fiziki altın kabul edebileceği açıklanmıştı. İşte konuya ilişkin o merak edilen detaylar.

Bankalar Bozdurulan Altına Nakit Verir Mi?

Vatandaşların bankalar fiziki altın bozar mı soru ile ilgili merak ettiği en önemli konu, nakit bozdurmaya ilişkindir. Bu noktada yapılan işlemleri şu şekilde açıklamak mümkün. Öncelikle altınınızı bankaya götürdüğünüzde bir uzman tarafından detaylı olarak inceleniyor. Sonrasında gram ve gruplama işlemi yapılıyor. Altının güncel değeri üzerinden bozdurulan altına tutar belirleniyor. Altın miktarına göre anlaşma usulü ile tutarı arttırmak mümkün. Ayrıca bankadan bankaya da farklı fiyatlar almak çoğu zaman mümkün olabiliyor. Yatırımcıların genel sorusu neden altına yatırım yapmalı oluyor.

Bu işlemlerden sonra ise vatandaşlara bozdurulan altın tutarına denk gelen bir banka hesabı açılıyor. Belirli taahhüt süresi ile tutar bu hesaba yatırılıyor. Vatandaşlar ancak bu taahhüt süresi sonrasında altınlarını nakit olarak çekebiliyor. Yani bankalarda, kuyumculardan farklı olarak direkt nakit para olarak bozdurma yapılamıyor. Bundan farklı olarak altın hesabı açılarak, bozdurma işlemi yapılabiliyor. Nakit olarak bozdurmak isteyenlerin ise tek seçeneği kuyumcular olarak ifade edilebilir. Altın Fiyatları artacak mı sorusu ise altına ihtiyacı olanlardan geliyor.

Hangi Bankalar Altın Bozuyor?

Bankalar fiziki altın bozar mı soruna yönelik yanıt evet olmakla birlikte sadece kuyumculardan farklı şekilde bir altın bozdurma işlemi uygulanıyor. Ülkemizde faaliyet gösteren bankalararasında da altın bozdurulan bankalar şu şekildedir:

  • Ziraat Bankası,
  • Kuveyttürk Bankası,
  • Garanti BBVA,
  • Halkbank,
  • Türkiye İŞ Bankası,
  • Denizbank,
  • Vakıfbank,
  • QNB Finansbank

Yukarı yer alan bankalar altın bozan, sıklıkla tercih edilen bankalar arasında yer alıyor. Birçok vatandaş tarafından merak edilen bir diğer konu ise bankalar aracılığı ile alın bozdurmanın güvenilir olup olmadığıdır. Konuya ilişkin olarak özellikle bankaların daha güvenilir altın bozdurma yerlerini olduğunu söylemek mümkün. Altın alımında taksit yapan kredi kartları da alım yapacakların merak konusu.

Fiyat verme işlemi açısında piyasa altın fiyatı önemli rol oynuyor. Fakat bankaların kuyumculara göre biraz daha fazla değer verdiği, birçok vatandaş tarafından belirtiliyor. Bu noktada altının gramı ile ilgili hem kuyumculardan hem de bankalardan fiyat alınabilir. Kıyaslama yaparak hangisinin daha avantajlı olduğu görülebilir. Özellikle bankalar fiziki altın bozar mı sorusu evet olduğundan yüksek fiyatı veren kimse altın ona bozdurulabilir. Bankaların yüksek fiyat vermesine karşın taahhüt olayı, kuyumcuların ise düşük vermesine karşı çok güven vermemesi gibi durumlar iyi değerlendirilmelidir.

Elinde altın olan kişinin tercihine göre altın TL başta olmak üzere diğer para birimlerine çevrilebiliyor. Ancak bunun için bankaların altın günlerini değerlendirmeniz gerekiyor. Bazı bankalar ise anlaşmalı kuyumcular aracılığıyla altını grama çeviriyor. Burada fiziki altını bankada bozdurma işleminden ziyade altının gram üzerinden açılan hesaba yatırılması sonrasında satışa konu edilerek hizmet veriliyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.