Kredi Almanın Yolu

Bankadan Yüklü Miktarda Para Çekmek İçin Ne Yapmalı?

07.07.2020
5.285
Bankadan Yüklü Miktarda Para Çekmek İçin Ne Yapmalı?

Bankalar para yatırma için herhangi bir limit uygulamazken para çekmek için limit koymaktadırlar.  Hesap sahipleri banka şubesinden kendilerine ait olan hesaplardan para çekilmesi için bankaya önceden bildirmeleri gerekmektedir. Bu bildirimin en büyük sebebi bankanın size para ayarlaması olacaktır. Zira yüklü miktarda para çekimlerinde banka şubesinde bu para bulunmayabilir.

Yüksek Miktarda Para Çekimi İçin Ne Yapmalı?

Banka şubesinden ya da dijital ortamlardan küçük miktarlarda para çekilirken herhangi bir sorgulama yada izin durumu bulunmaksızın işlem yapabilmektedir. Fakat çekilmek istenen para miktarı yüklü olunca bu durum değişmektedir. Banka şubesinde çekilmek istenen paranın miktarı bulunması gerekmektedir. Örneğin hesap sahibi hesabında bulunan 30.000  TL yada 40.000 TL tutarındaki parasını çekebilmek için daha önceden şube yetkilisine bildirmesi gerekmektedir. Çünkü çekilmek istenen miktardaki paranın banka şubesinde bulunmazsa banka tarafından aynı gün ödeme yapılamamaktadır.

Bankadan Para Çekmek İçin Gerekenler

Önceden yüklü miktarda para çekeceğini bankaya bildirmeyen hesap sahipleri aynı gün bankaya gittiklerinde eli boş dönebilir ve mağdur olabilmektedirler. Bu işlem için önceden banka şubesi ziyaret edilmeli yada müşteri hizmetleri temsilcisine bilgi verilerek hesaptan çekilecek miktarı temsilciye haber verilmesi gerekmektedir. Yüksek miktarda para çekme işlemi yapan hesap sahipleri para çekmek için banka şubesine bilgi vermek durumunda olduğunu ve yükümlülüklerini belirler.

Bankalar yüklü para çekimlerinde hesap sahiplerinden hesaplarının kendilerine ait olduğunu yada o kişinin kendileri olduğunu kanıtlamalarını istemektedirler. Bu kanıt işlemi resmi nitelikteki belgelerle ve kimlik kartlarıyla olmaktadır. Bunlar nüfus cüzdanı, ehliyet yada pasaport gibi belgelerdir.

Bankadan Tek Seferde Ne Kadar Para Çekilebilir?

Özellikle milyon liralar yada yüksek miktarda yabancı para çekim yapmak isteyen müşterilerden banka şubesi yetkilileri kimlik doğrulaması yapmak için gerekli kimlik bilgilerini talep ettikleri gibi bankanın genel müdürlüğüne de bilgi vermek durumundadırlar. Çünkü bankadan çekilecek olan milyon liralar ya da yüksek miktardaki dövizler bankaların mevduatlarında ciddi açıklar oluşturabilmektedir. Bankalar mevduat oluşturabilmek için maaşları bile limit uygulayabilmekte ve maaşların bankada kalması için çeşitli yöntemler geliştirmektedirler. Bankalar müşterilerden önce kendi ticari faydalarını göz etmektedirler.

Yüksek miktarda para çekimi bankaların müşteri hizmetlerine bildirilebilmektedir. Bankalarla çalışan tüzel kişiler ya da ticaret erbapları banka ile hızlı iletişim kurduklarından banka şubesine taleplerini iletebilir ve çekmek istedikleri paranın limitini bildirebilmektedirler. Fakat bu iletişim ağını katına katılmayan müşteriler ise Müşteri Hizmetlerini kullanabilmekte ve taleplerini müşteri hizmetleri yetkilisine iletebilmektedir. Banka müşterilerinin çekmek istedikleri yüklü miktar paranın müşteri hizmetlerine iletilmesi durumunda Müşteri Hizmetleri bu durumu banka şubesine ileterek talep hakkında bilgilendirme yapar. Hesap sahibi banka şubesine gittiğinde herhangi bir zorlukla karşılaşmadan talepte bulunduğu parasını çekebilir.

Bütün bankalar müşteri hizmetlerinde görüşmelerini kayıt altına alırken arayan kişilerin kimlik doğrulaması için arayan kişiden birkaç soru sorarak gerçek kişi olup olmadığı konusunda doğrulama istemektedir.  Müşteri hizmetlerine bağlanıldığında kimlik doğrulamaya yönelik sorulara doğru cevaplar verilmesi ile birlikte bankada işlem yapılır. Burada güvenlik soruları genel olarak doğum tarihi, anne kızlık soyadını birkaç harfi, güvenlik tedbiri açısından istenmekte bunla birlikte, başka gizli sorularda yöneltilebilmektedir.

Bankadan Yüklü Para Çekimi

Yüklü para çekimi için banka şube si yetkililerine önceden bildirilmesi, çekilmek istenen miktarın bildirilmesi yeterlidir. Banka şubelerinden yüklü miktar para çekimi sadece hesabın bulunduğu şubeden değil, bankanın diğer şubelerinden de yapılabilmektedir.  Fakat bu durumda banka şubeleri hesap sahibinden masraf talebinde bulunabilir, bunun için para çekme talebi banka şubesine iletildiğinde başka şubeden çekilecek para için ödenecek masrafın tutarının da banka şube yetkililerine sorulması hesap sahibinin yararınadır.  Aksi takdirde fazla miktarda masraf ödemek durumunda kalınabilir.

Para çekme İşlemlerinde bankaya önceden bilgi verilmediği taktirde aynı anda yapılan para çekme başvurusunu bütün bankalar şüpheli işlem olarak algılıyor ve bu durumu sorguluyor.  Olay güvenlik güçlerine kadar intikal edebiliyor. Şube yetkilileri para çekme başvurusunda bulunan kişiden şüphelendikleri anda güvenlik güçlerine haber veriyor ve kimlik doğrulanana kadar Emniyette kalabiliyor. Kimlik doğrulamasını ardından para çekmesine izin veriliyor, böyle bir durumla karşılaşmamak için yüklü miktar para çekiminde banka yetkililerinin bilgilendirilmesi ve para çekim için rezervasyon yapılması kişinin yararınadır.

ATM’den Yüklü Para Çekmek

ATM’lerden yüklü miktarda para çekmek oldukça zordur. Çünkü bütün bankalar ATM’lerden para çekim işlemine limit koymaktadırlar ve ATM’lerde genelde günlük para çekim limiti 2000 TL civarındadır. Bununla ilgili olarak Ziraaat Bankası ATM Para Çekme ve Yatırma Limitleri başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. ATM’den en yüksek tutarda para çekme limiti 7 bin 500 lira olarak Enpara’da. Şubesiz bankacılık enpara kullananlar bu konuda daha şanslı durumda.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.