Kredi Almanın Yolu

Bankada ve Factoringlerde Çek Nasıl Kırdırılır?

22.05.2020
352
Bankada ve Factoringlerde Çek Nasıl Kırdırılır?

Çek Nasıl Kırdırılıyor? Düzenlenen çek Hamiline olduğu için kırdırılmak üzere banka yada faktoring şirketine götürülür. Burada çeki düzenleyen kişi veya kurum sorgulanır. Çekin üzerinde belirtilen bedel, vadesi ve çeki kesenin kredi notu gibi veriler ile çeki kırdıracak kişiye alınacak komisyon ile ilgili bir teklifte bulunulur. Kişi bu rakamı kabul ederse çek te kırdırılmış olur.

Çekler genelde işletmelerin uzak durmaya çalıştığı araçlardır. Ama henüz onların yerine daha iyi bir alternatif getirilmemiştir ve halen en çok kullanılan araçlardan birisidir. Çok kullanılmaları dolayısıyla piyasada farklı bir çek pazarının oluştuğunu da söyleyebiliriz. Bu durumda çek cirolama ve çek kırdırma gibi bazı konular da önem kazanıyor. Bu konular ve çeklerle ilgili ticari işlemler bankaların kontrol ettiği bazı factoring firmalarının kontrolünde.

Çek Kırdırma İşlemi Nedir?

İçindekiler

Çekler genelde vadesi olmayan ticari araçlardır ama aktif kullanımlarında durum bundan farklı olur. Aslında çeklerin çalışma düzeni tamamen karşılıklı güven ilişkisine bağlı. Çeki veren ve alan kişi arasında güven açısından bir sorun olmamalı. Çünkü çek planlanan vakitten önce tahsil edilirse çeki veren kişi diğer ödemeleri açısından büyük bir sıkıntı yaşayabilir. Çek size böyle bir imkân verir ama bunu yapmanız ticari itibarınıza gölge düşürebilir. Bu durumda çek kırdırma yöntemini seçebilirsiniz.

Çek Kırdırma Nasıl Yapılır?

Çeki kırdırmak için ilgili banka ya da factoring şirketine başvuruda bulunmanız gerekiyor. Bu durumda şube ya da şirket size çekin karşılığı olan bedeli ödüyor ve daha sonra da gereken miktar çeki yazan kişiden tahsil ediliyor. Bu durumda yukarıda bahsedilen ve ticari itibarsızlık yaratan durum söz konusu olmaz. Siz çeki vadesinden önce bozdurmuş olmazsınız. Bu şekilde çeki değerinin altında bir miktarla hamilinden satın almak gibi bir yöntemi takip etmiş olursunuz. Ama bunu sürekli yapmanız da önerilmez, çünkü ticari itibarınızın zedelenmemesi için mecbur kalındığında yapılması gereklidir.

Çek Kırdırma Komisyon Oranları

Çek kırdırılırken bazı komisyon oranları dikkate alınır. Bu oranlar da çeki düzenleyen kişinin kredi notuna bağlı olarak değişir. Çekin tahsil edilme süresi ve çekin değeri de bu konuda önem kazanıyor. Eğer bunlar göz önüne alındıktan sonra çek çok riskli görünüyorsa komisyon oranı da artacaktır. Komisyon oranı tamamen çekin ne kadar riskli olduğuna göre belirlenir. Bu konudaki komisyon oranları yüzde on ve otuz arasında değişebilir. Sabir bir rakam belirlenemez.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.