Kredi Almanın Yolu

Banka ve Kredi Kartı Aidatı Almayan Bankalar

25.12.2021
597
Banka ve Kredi Kartı Aidatı Almayan Bankalar

2014 yılı Ekim ay’ında çıkarılan yönetmelik sayesinde bankaların tüketicilerden alacakları masraflar ve miktarları hakkında bir şeffaflık ortaya çıktı. Nitekim öncesinde tüketicilerin belli olmayan limitler ve masraflar ile mağdur edilmelerinin ardından hakem heyetlerine yapılan başvurular neticesinde hem bankalar, hem heyetler, hem de posta işletmesi yoğunluk yaşamaya başladı. Vatandaşın ise bu durumda başına farklı nedenler geldi ki mağduriyetin mağduru oldular. Nitekim bu duruma netlik kazandıran yeni yönetmelik sayesinde banka ve kredi kartı aidatı almayan bankalar da zorunlu hale geldi diyebiliriz.

Kart Aidatı Almayan Bankalar

Tüketici kanunundaki değişiklik bankalara aidatlı kredi kartının yanında aidatsız kredi kartı hizmeti vermeyi de zorunlu hale getirdi. Burada bankalar kişilerin talepleri doğrultusunda hareket ederek üyelik ücreti almayan kredi kartı tahsisi yoluna gidebiliyor. Bu anlamda bankaların müşterilerine sunduğu ücretsiz kartlar ve bankaları ise şu şekilde;

  • Enpara Kredi Kartı – QNB Finansbank
  • Cardfinans Fix – QNB Finansbank
  • Halk Kart – Halk Bankası
  • Sade Kart – TEB
  • Free Kart – Akbank
  • World Eko Kart – Yapı Kredi Bankası
  • Maximum Aidatsız Kart – Türkiye İş Bankası
  • Bonus Flexi – Garanti Bankası

Aidatsız Kart Özellikleri

Kişilere bankalar üyelik ücreti alınmayan kartlar tahsis ediyor olsa da, burada bazı hizmetlerden de mahrum kalabiliyorlar. Yapılan kampanyalar, para puanlar ve bunun gibi verecekleri hizmetleri bu kartlara vermiyorlar. Daha önemlisi bazı alımlar için taksitlendirmelerin yapılmıyor oluşu. Burada taksit olayı olmadığı zaman tüketici de ücretli karta geçmeye çalışıyor nitekim bir anlamda mahrum bırakılıyor diyebiliriz. Kişilerde bu mağduriyetlerini giderebilmek için hakem heyetlerine gidebiliyor.

Aidatsız Kredi Kartlarına fatura talimatı vererek mevcut borçlarınızın gününde ödenmesini sağlamak mümkün. Bunun yanında diğer kira, taksitler, aidatlar gibi ödemelerde bu mecradan yapılabilenler arasında. Bunun yanında elbette en çok tercih edilenler arasında EFT-Havale imkanı da mevcut üyelik ücretsiz kartlara sağlananlar arasında. Yapılan harcama tutarları neticesinde kişiler yüklü ödemelerin altında kalmaktan ziyade taksitlendirme yoluna gitmek ister. Bu kart sahipleri taksitlendirme yapamadıkları zaman harcama sonrası bankaya başvurarak yada internet üzerinden başvuru yaparak taksit erteleme yada öteleme imkanlarından faydalanabiliyor. Elbette bu durum kişiye ayrıca faiz yüküne neden olabilir. Bunun için de ayrıntıları bankaya ve kartına göre bilmek gerektiğinde de müşteri hizmetleri kanalıyla öğrenmekte fayda olacaktır.

Ömür Boyu Aidatsız Kredi Kartı

Güncel olarak en çok dikkat çeken ve öne çıkan aidatsız kredi kartı QNB finansbank’a bağlı olarak hareket eden dijital bankacılık ürünü Enpara. Buradan kart sahibi olan kişilere ömür boyu kart ücreti alınmayacağı taahhüdü verilse de diğer bir yandan bankanın şartları değiştirme hakkını saklı tutacağı notu düşülüyor. Fakat ücret ödemekten ziyade üstüne para kazanabileceğiniz kart enpara süreli olsa da sahiplerine 100 Liraya kadar para kazandırma imkanı da veriyor. Zira bankaların kredi kartı aidatları 100 liranın üzerinde seyir ediyor.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.