Kredi Almanın Yolu

Banka Hesabıma Konulan Blokeyi Nasıl Kaldırırım?

22.05.2020
254
Banka Hesabıma Konulan Blokeyi Nasıl Kaldırırım?

Bir banka hesabının herhangi bir problemle karşılaşılmadan aktif olarak kullanılabilmesi için banka hesabının üzerinde herhangi bir şekilde bloke bulunmamalıdır. Blokeli hesaplarınıza para gönderilebilir fakat parayı gidip bankadan ya da bankamatikten çekemezsiniz. Çünkü banka, para hesabınıza yatar yatmaz paraya el koyar ve sizin parayı kullanmanıza engel olur. Genellikle bankaya ya da devletin farklı kurumlarına olan borcunuzdan dolayı gerçekleşen bu durum, sebepler ortadan kaldırılmadan düzelemez.

Bloke Türleri

İçindekiler

Banka blokelerinin birçok çeşidi vardır. Hesabınız bulunan bankaya ödemeniz gereken parayı zamanında ödemediyseniz banka, hesabınıza bloke koyar. Buna banka blokesi denir. Banka, hesabınızın dolandırıcılık şüphesi uyandırdığı yönünde bir izlenime kapılırsa güvenlik blokesi koyabilir. Tasfiye blokesi ise uzun süredir bankaya yapmanız gereken ödemeleri yapmadığınız için bankanın sizi kara listeye alması durumunda ortaya çıkar.

Okunmalı : Kredi Kartı Bloke Kaldırma

Bloke Nasıl Kalkar?

Blokeli bir hesabı kullanabilmek mümkün değildir. Bankalar aynı anda iki bloke türünde de bloke koyabilmektedir. Tek bir tanesini oluşturan sebepleri ortadan kaldırmanız, hesabı kullanmanız için gerekli şartları oluşturmaz. Tüm bloke türlerini oluşturan sebeplerin ortadan kalkması ile banka hesabı kullanılabilir.

Blokeyi kaldırmak için öncelikle yapmanız gereken bankaya gidip ne sebeple hesabınıza bloke konulduğunu öğrenmeniz gerekir. Herhangi bir banka memuru bu konuda size yardımcı olma yetkisine sahiptir. Kolayca bloke sebebini öğrenebilirsiniz. Örneğin banka, kredi kartı borcunuzu ödemediğiniz için hesabınıza bloke koymuş olabilir. Bu borcu faizi ile birlikte kapattığınız zaman anında hesabınızdaki bloke kalkmış olur ve banka hesabını kullanmaya başlayabilirsiniz.

Bloke Tekrarlanır Mı?

Banka hesabınıza konan blokeyi kaldırdığınızda aynı ödeme problemlerini tekrar yaşarsanız banka aynı sebeplerden hesabınıza tekrar bloke koyar. Unutulmamalıdır ki bankalar, zamanında ödenmeyen alacakları konusunda son derece hassastır ve ne yapar eder alacağını mutlaka tahsil eder. Finansal işlemlerde bankalarla aranızın iyi tutulması son derece önemlidir.

Bankalara yaptığınız ödemelerdeki aksaklıklar bir nevi bankanın size karşı davranış notunu belirleyecektir. Bu tür durumlarda acil nakit ihtiyaçlarınız ya da kredi ihtiyaçlarınız banka tarafından hızlı şekilde cevaplanmaz. Ödeme disiplininiz yüksekse, bankaya gitmeden telefon aracılığı ile dahi nakit ve kredi ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.