Kredi Almanın Yolu

Gram Altın Alım – Satım Arasındaki Makas Aralığı En İyi Banka

03.02.2021
2.463
Gram Altın Alım – Satım Arasındaki  Makas Aralığı En İyi Banka

Kazanç amaçlı olarak kurulan finans kuruluşu olarak faaliyet gösteren bankalar yüzyıllardır en iyi yatırım aracı olarak kullanılan altın’ı keşfettiler. Bunun sebebi kişilerin en küçük yatırımını dahi mu mecraya yatırıyor olması. Bu anlamda günlük alım ve satım ile kazanç sağlayan tüketicilerde bulunuyor ki, bu mecrada alış ile satış arasındaki farklar önem arz ediyor. Zira düşük rakamdan alarak, büyük rakamlara altını satmak kişiye küçük tutarlarda da olsa kazanç sağlarken bu durumu uzun vadelere yaymak daha çok kazanç anlamına geliyor. Tüketici gözüyle bakılması gerekirse bankaların altın alım ve satım arasındaki fark tutarı dikkatleri çekiyor. Burada banka kişilere daha yüksek tutardan altın satarken daha düşüğüne alıyor. Bu durum hafta sonu, mesai saatleri sonrasında çok daha farklı. Satış yapan tüketici daha az kazanırken satışı yapan banka da daha çok kazanmış oluyor.

Banka Altın Alım Satım Arasındaki Fark

Dijital bankacılığın gelişmesi ile birlikte bankalardan altın alım satımı içine girerek adeta bir kuyum gibi çalışmaktadırlar. Son dönemde bankaların müşterilerine verdiği en büyük hizmetler olarak adlandırılan gram altın alım satım yeni bir yatırım alanı açmış bulunmaktadır. Bankaların müşterilerine sağladığı internet üzerinden gram altın alım satımı hizmeti sayesinde bir çok yatırımcı altın ticareti yaparak kazanç edebilmektedir.

Banka Altın Alış Satış Ne Demek?

Banka gram altın alım satım makası olarak bilinen bu işlem ile yatırımcılar, alım satım arasındaki farktan yani düşük olan gram altın fiyatı ile yükselen fiyat arasındaki farkdan sağlanan kazanç yatırımcıların kar olarak cebine giriyor. Hal böyle iken bankaların sunmuş olduğu hizmet bir sektör olarak karşımıza çıkmaktadır.

Okunmalı : En Ucuz Altın Nereden Alınır?

Gram altın artık internet üzerinden alınıp satılabilir bankaların sunmuş olduğu internet bankacılığı hizmeti sayesinde kullanıcılar internet şube üzerinden altın hesabı açabiliyor ve altın alım satımı yapabiliyor.  Çoğu kullanıcılar altını yatırım aracı olarak tercih etseler de  ticaret olarak tercih edenlerde oldukça fazla.  Çünkü internet üzerinden istenilen yerde altın alım satımı kolaylıkla yapılabiliyor.

Banka Gram Altın Hesapları Revaçta

Gram altın hesabı ilgili banka şubesinden açılabileceği gibi internet bankacılığı üzerinden de açabilmektedir. Yatırımcılar genelde internet bankacılığını tercih etmektedirler, internet bankacılığı üzerinden hesap açmak için bulunulan yerde internet bağlı bilgisayar ya da cep telefonu üzerinden Bankanın internet şubesine giriş yapılır ve müşteri numarası ya da TC kimlik numarası kullanılarak şifreyle internet bankacılığına giriş yapılır. Sonra vadesiz hesaplarım bölümünden yeni hesap aç seçeneğini tıklanarak hesap türü seçilir ve hesap türler arasından altın hesabı butonuna basılarak altın hesap açılır.

Altın Makas Aralığı En Az Olan Banka

Bankalar kazanç sağlamak adına her türlü adıma atarken aynı zamanda mevduat sağlama yoluna gider. Burada farklı kampanyalar düzenliyor olsalar da zaman içerisinde bankaların makas aralığı değişiklik gösterebiliyor. Özellikle dalgalı bir ekonomide makas aralığını yüksek tutan banka kendisini güven altına alma çabası içerisinde. Bu durumu tatil sonlarında ise daha çok kazanca bağlıyor. Bu durum tüketicinin altın makas aralığı en az olan banka arayışına girmesine neden oluyor.

Altın hesabın açılmasını ardından işlem yapılmaya başlanabilir ve altın alım satımı yapılabilir.

Bankalar altın alım satım işlemini mesai saatleri içinde yapılması için bu saatlerde anımsatılan daha cazip hale getiriyor. Çünkü mesai saatleri içinde altının alım ve satım fiyatı arasındaki fark düşük tutuluyor yatırımcılar bu sayede fiyat tablosunu yakından takip edebiliyor. Fakat tatil günleri de mesai saatleri dışında durum biraz daha farklı.

24 Saat Altın Alım Satım Yapan Bankalar

Güncel Olarak altın alım ve satımını tüm bankalar 24 saat mesai saati kavramı olmaksızın gerçekleştiriyor. Fakat bu durum tüketici için çokta avantajlı değil. Sebebi ise alım ve satım arasındaki uçurum denebilecek kadar büyük bir farkın oluşması. Bu fark nedeniyle tüketiciler arayış içinde. Zira ihtiyaç olduğunda tatil günlerinde de altın satışı yapmak gerekiyor. Yatırım hattının anlık fiyatında değişiklik olmamasına rağmen bankalar mesai saatleri dışında ve tatil günlerinde alış ile satış arasındaki farkı yani makası açık tutuyor ve makası açarak yatırımcıları mesai saatleri içinde alım satım yapmaya zorluyor.

Okunmalı : Toptan Ucuz Altın Nereden Alınır?

Mesai Sonrası Altın Kurları

Kullanıcılar tatil günleri ve mesai saatleri dışında altını daha düşük tutarlarda sattığında zarar ediyor ya da kayıp yaşıyor. Aynı zamanda altın alan yatırımcılar yüksek fiyattan almak durumunda kalıyor aradaki fark bankanın kazancı haline geliyor.

Bankalar gram altın alım satımında tıpkı normal bankacılık sistemindeki gibi politika izleyerek hafta içi sabah saat 9:00’dan akşam 17.00’ye kadar alım satım arasındaki farkı çok küçük tutuyor.

Bankalar kendi politikaları gereği altın alım satımlarından farkı yani makası düşük tutabiliyor ya da makası biraz daha açabiliyor. Genelde yatırımcıların tercihi makasın düşük olduğu bankalar olup yatırım yaparken makasa dikkat ediyorlar.

Altın Hesabı Hangi Bankada Avantajlı

Anlık olarak değişen tutarlar nedeniyle altın hesabının hangi bankada avantajlı olduğunu söylemek zor. Fakat günümüzde fx ile yapılan işlemlerin zaman zaman daha avantajlı konuma geldiğini söylersek yanlış olmaz. Altın alım satım yapmak isteyen yatırımcıların acele etmeden aceleci bir tavır takınmadan kaçınmaları ve bankaların makaslarını iyi araştırıp düşük olan bankalarda yatırım yapmaları yararlarına olmaktadır.

Bazı bankalar altın fiyatları yükseldiğinde makası açabiliyor.  Buda tüketiciler yani kullanıcılar açısından şikayet sebebi oluyor, bazı bankalar makası açılması nedeniyle  bazen müşteri kaybı yaşayabilir.

Bankaların altın yatırımcılarını kaybettiği diğer bir husus ise mesai saatleri dışında altın alım satımı yapan finans kuruluşları. Buna imkan veren finans kuruluşlarının makası düşük tutmaları ve bu sebeple yatırımcılar bankalardan uzaklaşarak finans kurumlarına yöneliyorlar.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.