Kredi Almanın Yolu

Banka Çalışma Saatleri Nedir?

21.04.2020
341
Banka Çalışma Saatleri Nedir?

Hafta içi çalışmakta olan kişiler bankaların hangi saat aralığında çalıştığını bilmek isteyip duruma göre işlemlerini gerçekleştirmek istiyor. Çoğu bankaların çalışma saatleri hemen hemen aynı olsa da bazı şubeler ya da durumlardan dolayı banka çalışma saati farklılık gösterebilmektedir.

Bazı bankalar sabah 8.30’da açıp 17.00’da kapanırken bazı bankalar 9.00’da mesaiye başlayıp 17.30’da çalışma saatlerini sonlandırıyor. Aynı bankanın farklı illerde ya da bölgelerde yer alana şubeleri çalışma saatleri konusunda da farklılık gösteriyor. Örneğin AVM’de yer alan bankalar erken kapatırken havalimanın yer alan bankalar gece çalışmakta.

Çalışma Saatlerinde Yapılan Değişiklikler

Küresel çapta etkisini sürdüren salgın nedeniyle bankaların çalışma saatlerinde birçok değişim yapıldı. Türkiye Bankalar Birliği tavsiyesi ile bankalar mesai saatlerinde değişikliğe gitti. Alınan tedbirlere yönelik bankalar çalışma saatlerini müşterilerine duyurdu.

Günlük hayatta diğer insanlar ile çok fazla yakın temasta bulunulan yerlerin başında gelen bankaların hem toplumun hem de çalışan kişilerin sağlığını korumak amacı ile çalışma saatlerinde değişikliğe gidilerek kısaltıldı. Türkiye Bankalar Birliği tarafından gönderilmiş olan tavsiyeye göre bankalar artık yeni çalışma saatlerine ayak uyduracaklar. Banka yeni çalışma saati bu tavsiyeye göre 12.00 ile 17.00 arası olarak belirlendi. Maaş günleri ve fatura ödeme son günleri bankalar oldukça yoğun olduğu için bu çalışma saatleri uygun görüldü. Hafta için bankalar öğlen 12 ile akşam 5 arası çalışacaklar. Hafta sonları ise eski sistemde olduğu gibi yine tatil edilecek. Sokağa çıkma yasağı uygulaması ile birlikte bankalar da kapatılacak ve herhangi çalışma saatine yasak boyunca sahip olmayacaklar.

Türkiye Bankalar Birliği kararı ile tüm bankalar müşterilerini 23.03.2020 Pazartesi gününden itibaren 12.00-17.00 arası çalışacakları konusunda bilgilendirdi.

AVM’lerin çalışma saatlerin değiştirilmesi ile birlikte içerisinde yer alan bankaların da çalışma saatleri değişikliğe gitti. Bazı AVM’lerde çalışma saatleri kısaltılırken bazılarında da banka şubeleri kapatarak hizmet verme sürecine ara verdi. Aynı zamanda yurtdışına seyahat için getirilen yasak ile beraber hava limanı içerisinde yer alan bankalar da değişikliğe gitti. Bazı yerler çalışma saatleri kısaltılıp zamanda değişiklik yaparken bazı yerler de kısa süreliğine hizmetine ara verdi.

Bankalara Ait Diğer Platform Saatleri

Bankalarda yapılan saat değişikliği ile çoğu kişinin aklı karıştı. Şubeden yaptıkları işlemleri nerede nasıl yapacakları konusunda şüpheye düştüler. Çalışma saatlerinde değişikliğe gidilse de bankaların ATM’leri ve dijital platformları her gün 24 saat hizmet vermeyi devam etmekte. Sokağa çıkma yasağının olmadığı zamanlarda istenilen her saat banka ATM’lerinden işlem yapılabilmekte. Bunun yanı sıra dijital platformların her saniye hizmet vermesi sayesinde para çekmeden kart üzerinden ödemeler birçok yöntem ile sağlanmakta. Bunun yanı sıra QR kod sayesinde ATM’lere temas etmeden işlem yapılabilmekte. Bu sayede herkes güvenli bir şekilde banka hizmetlerinden faydalanabilir.

Kaynak: https://www.bankalar.org/banka-calisma-saatleri/


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.