Kredi Almanın Yolu

Banka Borcundan İcra Geldi Ne Yapmalıyım?

07.02.2020
405
Banka Borcundan İcra Geldi Ne Yapmalıyım?

Bankalara olan krediler ile kredi kartı borçlarının ödenmemesi neticesinde banka alacağını tahsil edebilmek için yasal yollara başvurmak zorunda kalıyor. Bu durumda tüketicinin hukuki açıdan ne yapması gerektiği, kendisini en doğru nasıl savunacağını ve en az zararla kapatacağını düşünüyor. Bu nedenle banka borcundan icra geldi ne yapmalıyım gibi sorularınız olabilir.

Bankaya Borçlu Olan Ne Yapmalı?

  • Bankaya olan borcunuzdan dolayı ödeyememe durumu oluşması halinde dosyanızın avukata gitmeden önce banka ile görüşmesi ve yeni bir yapılandırma ile ödeme planı düzenlenmesi yapılabilir. Burada oluşan borçlar ile uzun vadede yeni kredi almak düşük taksitler ödemek borçluyu rahatlatacağı gibi kredi yasaklısı olmanın önüne geçer ve haciz ile icra masraflarından kazanç sağlamış olursunuz.
  • Dosyanız eğer avukata teslim edilmişse burada avukatı ikna kabiliyetinizin güçlü olması gerekir. Siz avukatı ikna ederseniz icra işlemi başlamaz ve yeni bir taahhüt ile ödemelerinize bir yön verebilirsiniz. Fakat burada vermiş olduğunuz taahhütere uymanız elzem bir husus.

Ödenmeyen Kredi Borçlarında Masraflar Artar

Bankalara olan borçlarını ödemekte zorlanan kişilerin zaman içerisinde bunu bir adım öteye götürerek hiç ödeyememesi yasal takip aşamalarının başlamasına neden oluyor. Yasal takip sürecinin başlaması tüketicinin banka ürünleri için yasaklı konumuna gelmesi anlamını taşıyor. Bu aslında en hafif tarafı. Çünkü hukuki süreç ile birlikte icra dosyasının açılması, kişinin maaşına ve mal varlığına haciz konulması devamında gelir. Bununla birlikte icra masrafları, dosyanın avukat tarafından takip edilmesi nedeniyle vekalet ücretleri gibi birkaç husus çıkar karşınıza. Bu durumda kişinin borcu yaklaşık iki katına kadar çıkabilir.

İcra ve Haciz Başlamasında Süre

Kişinin yasal takip ile haciz işlemlerinin başlanmasında önünde üç aylık bir süre bulunur. Çünkü bankalar alacaklarını tahsil etmek için öncelikli olarak kişinin ödemesini bekler. Bu süre içinde zaten oluşan borçlar için faiz tutarı da artış gösterir ve bu anlamda bankanın bir kaybı söz konusu olmayacaktır.

Banka Avukatı İle Anlaşın

Banka alacak dosyasını avukata teslim ettikten sonra bir kez daha avukatlar alacaklıdan durumun izahatını yaparak borcun ödenmesini ister. Bu borcun ödenmesinde avukat ile yeni bir pazarlık aşaması yaşayabilirsiniz. Bu aşamada yeni plan ile borçlarınızı belli bir taahhüde bağlayarak ödeme yapmanız söz konusu olabilir. Bu durum sizi icraya verilmenizi ve haciz işlemlerinin engellenmesinin yolunu açar. Fakat burada avukata taahhüt verdikten sonra ödeme yapmaktan kaçınırsanız banka borcundan dolayı hapis cezası ile karşı karşıya kalmanız pek muhtemeldir. Bu nedenle verilmiş olan taahhüdün yerine getirilmesi önemli bir husustur.

İcralık Olmaktan Nasıl Kurtulurum?

Bankaya olan borçlarınızdan dolayı icra söz konusu olacaksa burada atacağınız adım dosyanızın avukata verilmemesi durumunda banka ile görüşmektir. Eğer dosyanız bankanın vekili konumundaki avukatlara teslim edilmişse burada muhatabınız avukatlardır. Bu kimseler ile görüşerek haciz işlemlerinin başlamasının önüne geçebilirsiniz.

Borcunuzu Kapatın?

Haciz işlemi, banka yasaklısı konumuna gelmek istemiyorsanız öncelik olarak yapmanız gereken husus bankaya olan borcunuzun tamamını kapatmak olmalıdır. Bu kapatma işlemi ile cebinizden daha çok para çıkabilir. Ancak bankalara birden fazla borcunuz varsa yeni bir kredi ile hepsini kapatmak ve küçük taksitler ödemek mantıklı bir adım olabilir.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.