Kredi Almanın Yolu

Banka Borçları ve İcralarda Zaman Aşımı Süresi

03.02.2021
1.649
Banka Borçları ve İcralarda Zaman Aşımı Süresi

Borcunu ödeyemeyenlerin oluşan borcun ortadan kalkması adına kişiler banka ve diğer borçlarında icralık hususlarda  zaman aşımı olup olmadığını merak ediyor. Zaman içerisinde farklı yasal hususlar yürürlüğe giriyor olsa da; sizler için borçlar ve icra ile zaman aşımı hakkında bilgi vermek istedik.

Tüm borçlarda olduğu gibi banka borçlarında da bir zaman aşımı söz konusudur. Fakat bu aşımın gerçekleşmesi için bazı koşullarında alacaklılar tarafından atlanması gerekir. Bu husus gerçekleştiği takdirde yasal kanunlarda aksi bir durum belirtilmediği sürece oluşan 10 yıl içerisinde alacaklı tarafından bir işlem yapılmaması halinde borç zaman aşımına uğrar. Fakat günümüzde bankalar bütün tahsil edemediği alacaklarını Varlık Yönetim Şirketlerine devretmektedir. Bu durumda zaman aşımı süresi değişir. Nedeni ise Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu kapsamında bulunmasıdır. Bu nedenle sizin zaman aşımınız iki katına yani 20 güne çıkar.

Banka Borçlarında Zaman Aşımı

İcra dairelerindeki alacak dosyalarının neredeyse tamamı banka borçlarından dolayı oluşmaktadır. Kişi ödeyemez haline geldiği borçlardan zaman aşımı hususuna sığınarak kurtulmak ister. Bu amaçlı olarak ta banka borçları ve icralarda zaman aşımı sürelerini araştırır. Fakat birer vatandaş ve tüketici olarak öncelikli yapacağınız işlem bu işin uzmanı olan avukatlardan yardım almak olmalı. Zira bizler sizler için sadece bilgilendirme yapıyoruz. Burada sizin konumunuz ve durumunuz çok daha farklı olabilir. Bu nedenle teknik destek almakta fayda olacaktır. Finansal sorunlar hepimizin ortak problemi durumdadır.

İcralarda Zaman Aşımı

Banka borçları ve icra borçlarının zaman aşımına uğramasının en doğal açıklaması alacaklının sizin peşinizi bırakması olur. Alacaklı eğer tahsil etmek için yasal haklarını kullanmaz ve aksatırsa söz konusu borcunuz zaman aşımına uğrar ve ödemek zorunda kalmazsınız. Yasal takip süresi hakkında bilginiz olmalı. Burada bankaya olan borçlarınız için ödeme yapmama başlangıcından itibaren 90 günlük süre sonrası bankalar genel olarak alacaklarını tahsil etmek üzere dosyanızı avukatlara verir. Avukatlar öncelikli olarak sizlere ulaşarak ödemeyi yapmanızı ister. Fakat siz yine ödemez yada ödeyemezseniz icraya verir. İcrada açılan dosya ile size borcun ödenmesi için bir tebligat çıkarılır. Bu tebliğin yapılması ile 7 gün içerisinde borcun ödenmesi istenir. Yine ödememe durumu devam etmesi halinde ise icra işlemleri başlar. Öncelikli olarak maaşınıza haciz konulur ve ardından banka hesaplarınızdaki paralara ve maddi varlığa el konulacaktır.

Eğer icraya verilmeniz sonrasında sizin üzerinize kayıtlı bir mal varlığının olmaması, maaş gibi gelirinizin olmaması halinde borç tahsil edilemez. Burada tahsil edilmemiş olması sizin borcunuzdan kurtulduğunuz anlamına gelmez. Mal varlığı edinmeniz yada işe girmeniz halinde bu icra işlemi hemen devreye girer ve borcunuz taksitli de olsa tahsil edilmeye başlanır. Burada alacaklılar yıllık olarak icra harcını yatırarak icra dosyasını güncel tutmak zorundadır. Harç yatırılması ile güncel tutulması halinde icra borçlarındaki 10 yıllık süre uzamaya gider. Yani zaman aşımında süre sıfırlanır.

İcra, Haciz Zaman Aşımı

Maaşınıza icra konulması halinde borcun faizi ile ödenmesine kadar aylık olarak ödeme yapılır. Yani maaşınızdan kesilir. Bu kesinti miktarı maaşınızın 1/4 ü kadardır. Bu nedenle maaşınıza gelen icra ve hacizlerde zaman aşımı süresi bulunmaz. Kişinin maaşı yok ta mal varlığına haciz konulması halinde ise taşını yada taşınmaz varlıkların taşınır araçlarda altı ay gibi bir süre taşınmaz mallarda ise bir yıl içinde satışının yapılması gerekir. Bu satış yapılmadığı takdirde ise söz konusu icra ve diğer masraflar alacaklıya kalacak şekilde mal sabine verilir. Burada alacaklılar satışı zor olacak malların hacizle satışından kaçınır.

Varlık Yönetimi Şirketlerinde Zaman Aşımı

Bankalar  alacaklarını tahsil edemedikleri zaman bu alacaklarını belli miktarlar karşılığı varlık yönetimlerine devrettiklerini daha doğrusu sattıklarını belirtmiştik. Burada sizin borcunuzda devredilmişse TMSF ile ilgili olarak varlık yönetimi zaman aşımı 20 yıla çıkmaktadır. Yani süre uzamaktadır. Bu zaman ile faiz de ekleneceğinden borcunuz katlanır. Bu nedenle mümkün olduğu kadar kısa süre içinde borcun ödenmesi gerekir. Ayrıca icraya düşen borç miktarı da artış sağlayacağından doğru adımlar atmak mantıklıdır.

Zaman Aşımına Düşen Borçlara İtiraz

Kişilere verilen haklardan birisi itiraz. Bu hakkınızı borçlarınıza ve zaman aşımına uğramış borçlarınıza da yapabilirsiniz. Öncelikli olarak bilginiz olmasa da e-devlet üzerinden borcunuzun, icra dosyanızın olup olmadığı kontrol edilmeli. Size bir ödeme emri tebligatı çıkarılmışsa bunun için tebliğ tarihinden itibaren beş gün içinde itiraz etmeniz gerekir. Aksi takdirde söz konusu icra kararı kesinleşir. Ödeme emri tebligatları adreste bulunmadığınız zamanlarda mahalle muhtarlarına 7201 sayılı yasaya göre tebliğ edilmektedir. muhtarın attığı imza ile aldığı tarih sizin tebliğ edindiğiniz anlamına gelir. Bu nedenle sizin yasal süreciniz de başlamış olur. Burada zaman kaybı yaşamamak ve itiraz süresini doldurmamak adına takip etmekte fayda olacağını belirtmek istiyorum.

Borçlunun Vefatı İle Zaman Aşımı

Borçlunun ölmesi halinde borç ile alacaklının alacağı devam eder. Burada kişi hayat sigortası yaptırmış olsa dahi süresi geçtiği için sigorta borcu ödemez. Borcun ödenmesi için ölen kişinin murislerine geçer. Murisler eğer borcu ödemek istemezse reddi miras etmesi gerekir. Bu olay ile ölen kişiden kalan malları da istemiyorum anlamı oluşacağından iyi değerlendirilmelidir.

Banka borçları, icra borçları, kredi ve kredi kartı ile diğer borçlardan kaynaklanan finansal sorunlarınız ve diğer problemleriniz için aşağıya yorum bırakabilirsiniz. Kısa sürede cevaplanacaktır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.