Kredi Almanın Yolu

Banka Batarsa Soyulursa Kiralık Kasalar Ne Olur?

12.08.2020
1.952
Banka Batarsa Soyulursa Kiralık Kasalar Ne Olur?

Özel eşyalarını ve değerli yatırımlarını banka kiralık kasaları üzerinde saklamak isteyen kişilerin endişe duyduğu hususlar bulunur. Bu hususlar nedeniyle de banka batarsa kiralık kasalar ne olur gibi sorular sorulmaktadır. Sinema filmlerindeki senaryolar kişileri daha çok bu sorulara yönlendirirken kiralık kasalar ile ilgili merak uyandıran bir çok soru bulunmaktadır. Örneğin kiralık kasa soyularsa ne olur? Kiralık kasalar aranabilir mi? Vefat halinde kiralık kasanın durumu ne olur? Kiralık Kasalara sigorta yapılır mı? Kapatılan bankadaki kiralık kasalar ne olur? Kasa kiralama arayışında olan kişilerin bu sorularına birlikte cevap bulmaya çalışalım.

Kiralık Kasalarda Devlet Güvencesi Var mı?

Ülke içerisinde faaliyet gösteren bankaların hepsi kiralık kasa hizmeti vermektedir. Bunun yanında bankalar ve tüketiciler olan vatandaşlarda devlet güvencesi altında bulunmaktadır. Bu nedenle kişi hesaplarda bulunan belli miktarlara kadar devlet güvencesi altında bulunur. Ancak kiralık kasalar için bu husus geçerli değildir.

Banka Batarsa Kiralık Kasa Ne Olur?

Bankanın batması, faaliyetlerine son vermesi halinde bu durumda tüm banka borçları ve alacakları ile birlikte Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonuna devredilir. Burada kasanız bulunuyorsa tüm haklarınız saklı kalır. Nitekim kasanız olduğu yerdedir ve içindekilerde durmaktadır. Sizde bütün işlemlerinizi TMSF üzerinden yaparsınız.

Kiralık Kasa Soyulursa Ne olur?

Türkiye’de kiralık kasa soygunları ile ilgili bir örnek göstermemiz mümkün değil. Bu ancak sinemalarda olan bir husus olsa da; muhtemel olması gereken hırsızlıklardan biri. Burada soygun özellikle nakit paralar üzerinden yapılmaya çalışılır. Yani sizin kasanızla kimsenin ilgileneceğini düşünmeyin. Belli hukuki süreçleri yaşamanız gerekse de kasanızla ilgili olarak belli hususların karşılanması mümkün olabilir.

Kiralık Kasalar Aranabilir mi?

Türkiye’de gayri resmi olarak bankalarda bulunan kiralık kasalarınızın aranması söz konusu değil. Ancak yasal olarak alınan izinler ve kararlar sonrasında devletin resmi kanalları sizlerin kiralamış olduğu kasaları açma, arama izinlerine sahip.

Kiralık Kasalara Sigorta Yaptırılır mı?

Bir çok kesim varlığından haberi olmasa da bankalarda kiralık kasalar önemli bir yer tutuyor. Bu hizmeti alan kişilere ayrıca hayat sigortası gibi hususlarda veriliyor. Bunun nedeni ise garanti altına almak. Banka şubelerinde bulunan kapalı kasalardaki saklamış olduklarınız sigorta kapsamına girmez ve kimsede bunu güvence altına alamaz. Zaten sigorta yaptırmak ve güvence altına almak demek kasada sakladıklarınızı da herkesin bilmesi demek anlamına geliyor. Yani sigorta yaptırabilmeniz için kasadaki bulunanları poliçeye de yazdırmanız gerekecektir. Kasayı her açtığınızda da sigortanın görevlisi olması ve yeni bir tutanak ve poliçe düzenlemesi gerekir. Nitekim kuyumcular kendi iş yerlerini yaptırdıkları sigortalarda günlük olarak içinde bulunan altınlar sayılarak yapılmaktadır.


Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.